bugün

baba dediğimiz insan kişisinin anne* denilen o melek varlık kadar gerekli bir şey olmaması gerçeğidir.

evet doğrudur, nedenlerini en az benim kadar sizlerde biliyorsunuz, baba devlet gibidir, bir vardır bir yoktur yanda!, baba serttir, onun her dediği doğrudur, izinsiz girer izin vermeden konuşturmaz da bazen!, eksiktir o istenildiğinde, şefkati sevgisini göstermez anne gibi her zaman!.

ama anne öyle midir, can, kan, melektir o. az bir ses bile duysa evladından kalbini elinde hazır tutar.

anne ah anneler, nasıl anlatılır ki onlar, kelimenin hangisi doğru işte budur annenin tanımı dedirtebilir ki onlar için, babalar boştur ya, babalara getirirler adamı bir kızdım mı filan, ben sevmem öyle babaları çok.

baba sanki hep bir anda satışa getirebilirmiş gibi bir avrlıktır bak iyi analiz edin bunu, ama anne isterse dünyayı verseler evladının kirpik ucu için satmaz adamı. yok yok babamdan bir darbe filan yemedim ben, ama öyle yani yalan değil, yanlış hiç değil, gereksizler sanki biraz, anne kadar olamazlar.
yaşanan bazı şeylere göre değişebilecek olan tespittir.
baba sevgisini pek göstermese de babadır. gereksiz ne demek?.
(bkz: olmayışı gerçeği) evet olmamış.
her anneyi melek sanan insan söylemi. benim babam bir melek, olamaz mı?
Babasızlığın ne olduğunu bilmeyen şebeklerin düşündüğü şeydir. Baba seni okutur,pişirir,adam eder ve hayata kazandırır ama anne bunları yapamaz.
baba olmasaydı; anne, anne olmazdı.
annesini kaybetmemiş*, babasından aşırı ilgiyi görmediğinden kendisini sevmediğini sanan yazar düşüncesi. **
asparagas tespittir.

bazen babalar, annelerin olmadığı yerde olurlar. bazen babalar, anne de olurlar.
Yazarlarimizin, dolayisiyla gelecegin bazi babalarinin turkce bilmeyisinden kaynaklanan durumdur.
babanın dölü olduğu gerçeği kadar gerçek değildir.
haklı tespittir.
Yokluğunu hissediyorum, demek ki gerekliymiş.
Babasız büyüyen bireyler çok daha saçma bulacaktır bu öneriyi. Evet, sizi anneniz doğurur büyütür besler. Ancak bir evladın babasından alacagi çok şey vardır.

Mesela yapilan bir araştırmaya göre, kotu yola düşmüş olan kadinlarin çoğunun baba sefkatinden mahrum kaldigi saptanmis. Şuan kaynak bulamiyorum ama okumuştum bulur bulmaz paylasirim.

Veya, etrafina şiddet eğiliminde olan erkeklerin zamanında babasından şiddet gördüğü saptanmis.

Ayrıca, baba lan bu. Hayatta bir çok şeyi size öğretecek olan adam. Annenizden şefkat ve merhamet babanizdan nasihat ve tecrübe alirsaniz adam olursunuz.
(bkz: Meryem ana)
anneye daha büyük iş düşeceğinden, olsa iyi olur baba. anne için de nimettir; hayatın yükünü paylaşırlar.