bugün

her babada böyle bir switch vardır eminim ve baba olduktan sonra o buton direkt olarak "on" konumuna geçiyor artık eminim. bıkmadan usanmadan yıllar geçmesine rağmen aynı garip şeyleri, hem de öğüt bile denmeyecek hurafe seviyesinde inanışları ısrarla empoze etmeye çalışırlar. en azından benim babam için bu böyle.

sofrada yemek yerken, ekmek poşetinden ekmek koparıp tekrar poşete koyarım fakat ters olarak...

+ oğlum o ekmeği ters koyma öyle, nimet o öyle konmaz.
- yahu baba ekmek bu. fırından çıkarken kaç salto atıyor bunlar haberin yok galiba.
+ oğlum sen öyle koyma işte, koyulmaz işte, öyle işte, böyle işte. hem salto ne lan? nerden öğreniyorsun böyle lafları..
- yahu tamam al düzelttik. hay anasını yaaa *

uzanmışım misal elimde telefon uğraşıyorum ya da kitap okumaya cebelleşiyorum ama elim baba tabiriyle "apış aramda" yani dizlerimin arasında ya da iki bacağımın arasına almışım hadise bu...

+ oğlum elini çek ordan. babam bana hep çek derdi. öyle koyulmaz el, evin bereketi kalmaz, öyle uzanılır mı hiç? adam gibi koy yanına falan.
- ya ne var elimde ben burda rahat ediyorum, böyle hoşuma gidiyor belki. ne alaka bereketle mereketle?
+ biz babamıza böyle demezdik. çek derse çekerdik elimizi. baba söylerse vardır bir bildiği, bir de cevap veriyo bana.
- hay elimi ayağımı ağzımı yüzümü *

mesela akşam yemeğinden sonra falan oturmuşum. fark ediyorum ki tırnağım uzamış tırnağımı keseyim diye makası elime alıyorum...

+ gece vakti tırnak mı kesilirmiş? nerde görülmüş, şeytanlar musallat olur adama, hiç mi okumuyorsun bunları?
- nerde yazıyor bu dediklerin allahaşkına bir söyle bakayım bana?
+ oğlum kitapta bile yeri var bunun. gece vakti tırnak kesilmez, insana musallat olurlar mazallah.
- ne kitabıymış bu bakayım? onu söyle bana? yahu tırnak kesmenin saati, dakikası mı olur uzamış işte bırak ilişme.
+ ha bir de sana kitabı mı getireceğiz, sözümüze de itaat edilmiyor artık. yok hanım yok bu evlat böyle nereye varacak yok..

ailemle yaşayan bir insan değildim yakın zamana kadar ama arada böyle ramazanda falan gidip iftar yapardık. ezan okunmaya başlar mesela ben oruç tutmadığımdan mütevellit pideyi ısıtma, sofrayı yerleştirme, cola doldurma gibi ıvır zıvır işlerle uğraşmaktayım.

+ ulan ezan vakti eliniz götünüz bi rahat dursun, iki dakika oturun şurda be. *
- yaa ne var işte sofrayı hallediyoruz ne var sanki bir şey yaptık haa?
+ bak sesini yükseltme bana skerim şimdi bi tarafını. .amına koydum yerinde bırakın iki dakka lan. *
- benim için ramazan bitmiştir baba. aha bi daha da gelmem iftara. *

ben baba olursam o switch nerdeyse bulup bozucam amk..
garip nasihatlerdir.değerinin sonradan anlaşılması olağandır.

-sen önce okulunu oku!
-olaylara karışma !
yerli yersiz endişeleri kaynaklı nasihatlerdir.

- oku, işine bak mezun ol gel. siyasete karışma.
babaların yaptığı aptal genellemeler ile bağlantılı olabilecek saçma sapan nasihatlerdir:

- evleneceksen tuncelili bi kız bul, oranın kızları güzel olur.
- diyarbakırlı gördün mü kaç.
- asistanım deyip de hocasıyla muhabbeti olmayan bi kişi bulamazsın. onun için, asistan milletinin sözüne güvenme *
- erken çocuk yapmayın sakın, çocuk aptal olur.
*
karıya kıza takılma. televizyonda görüyoruz her gün, esrara falan alıştırır. seninle uğraşmayalım birde.
kızım nedir bu uluslararası ilişkiler? okuyacaksan; mimarlık oku, mühendislik ne bilim tıp falan oku. universiteden mezun olduğunda meslek sahibi ol. uluslararası ilişkilerci ne yapar ki? sorusuna. ammmaaannn dediğiniz nasihattir.
ama bu sözden yıllar sonra, 4 senelik üniversiteyi üstün başarıyla bitirip hatta bu da yetmeyip 3,5 senede sonlandırmanızın ardından... yurda dönüp hiçbir yerde iş bulamam sonucunda, bir çağrı merkezinde saat sabah karşı 3'de 4'de sarhoşların çağrılarını cevaplarken, uleennn babam haklıymış nasihatlarıdır.
"olaylara karışma" en yaygın olanıdır. ama daha kötüsü için (bkz: babayla araba kullanmak), (bkz: ölüm).
babamdan duymadığım ancak dedemin sık sık babama tekrarladığı nasihatlardır.
*parana mukayet ol evladım.
*kızları çarşıya pazara neym çok salma. kendiynen* götür kendiynen getir.
*alma bana bişey, biriktir ev al. *
-olm o ne lan öyle çalı gibi, olacaksa etli butlu olsun.*
-aman ha, erkekten arkadaş olmaz. eller-meller sonra herifin yanına kar kalır!
- dur be baba, bizim elimiz de armut toplamıyacak ya!
+ şapkasız çıkma oğlum.
- tamam bana alıyorum şapkamı.
+ tamam sen yine de onu al ama, şapkasız çıkma oğlum.
- ne diyorsun baba ya?
+ korun ulan korun dallama.
güncel Önemli Başlıklar