1. 1.
  anadolu selçuklu devleti'ndeki dini nitelikli ilk isyan.
  ... pyndemonium
 2. 2.
  türkiye selçuklu devleti'nin acizliğini ortaya çıkaran ve moğolların erzurum'u yağmalamasını kolaylaştıran isyan olmuştur.
  1 ... 1hic
 3. 3.
  selcuklu devletinin, baba ilyasın dilden dile dolanan efsanevi kişiliğinden korktuğu için paralı frank askeri kullandıkları isyandır. lakin sonuçta isyan bastırılmıstır.
  1 ... siham i kaza
 4. 4.
  özellikle dönemin alevi-bektasi kesiminin katıldıgı, selcuklu zulmüne karsı girisilmis bir isyan.
  -1 ... hayko cepkinin gozleri
 5. 5.
  dini bir isyan degildir aslinda. somurulen, vergilere baglanan, savaslara yollanan turkmenler'in isyanidir. benzerleri osmanli devleti doneminde celali isyanlari seklinde tecelli etmistir.
  2 -1 ... migfer
 6. 6.
  1240 yılında, Baba ilyas halifesi olan Baba ishak önderliğinde, Güneydoğu anadolu dan orta Anadoluya uzanan coğrafyada, Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarlığına karşı gerçekleşmiş bir ayaklanmadır.
  ... mendoza
 7. 7.
  asıl sebebi yerleşik türkmenler ile yeni yeni anadoluya gelen göçebe türkmenler arasındaki çatışmadır. devlet yerleşik olanlardan yana tavır almıştır, bunun sonucunda göçebe türkmenler fakir düşmüştür, onları yerleşik hayata geçirme çabaları da sonuçsuz kalmıştır. velhasıl kelam isyan güç de olsa bastırılmıştır fakat, selçuklunun bu güçsüz zamanında çıkan isyan onları mğollara karşı tamamen savunmasız bırakmıştır.

  sonrası malum kösedağ savaşının akabinde moğollar anadoluya girmiş, yakmış yıkmış, yağmalamış, katliamlar gerçekleştirmiştirler. ve bütün bunların sonucunda ikinci dönem anadolu beylikleri dönemine geçiş başlamıştır.
  1 ... ruznamce
 8. 8.
  13.yy.da bazı türkmen topluluklarının baba ishak önderliğinde anadolu selçuklu devleti yönetimine karşı yaptığı isyandır. dini öğeler içermekle birlikte isyan noktasına gelinme sebebinin daha ziyade halkın ekonomik sıkıntıları ve yaşam tarzlarına olan giderek artan müdahaleler ve kısıtlamalar olduğu tahmin edilmektedir. isyancılar arka arkaya selçuklu ordusunu yenince en sonunda ordudaki türkmen asıllı askerlerde korku, isteksizlik ve isyancıların yenilemeyeceği düşüncesi gibi eğilimler oluşmuş ve selçuklu ordusu ancak en öne paralı frank askerlerini dizerek isyancıları yenebilmiştir.bu isyanlarda anadolu selçuklu devlet otoritesi ve ordusu çok zayıflamış ve kısa süre sonra gerçekleşen moğol saldırısı karşısında mağlup olmaları kolaylaşmıştır.
  ... usualsuspects
 9. 9.
  babailer aslında islamla yeni tanışmış ve ne olduğunu tam anlayamamış olan türkler. tam tanım gerekir ise, şamanist müslümanlar diyelim. zamanla alevi dediklerimizin ilkleri bunlar. türkmen deniyor aynı zamanda. yani göçbe müslüman türke türkmen deniyor.

  aslında 3 tip türk var o tarihlerde. yerleşik müslüman türkler. bunlar iranda kurulan ya da iranı da içine alan devletler yapısı ile pers kültürü ile yoğrulmuş persçe konuşan devletlere hakimler. ek olarak yerleşik olan ama henüz müslüman olmamış türkler var bir de göçebe türkler var. bunların hepsi birbirini aşağılıyorlar. yerleşikler göçebeleri göçebeler yerleşikleri.

  ama ortada tuhaf bir durum daha var ve bu durum osmanlılara kadar tüm türk devletlerinin çözemedikleri yegane problem.

  arkanda yağmayı seven ekip biçmeyi istemeyen yerleşmeye çekinen tümü hayvan çobanı yüzbinlerce atlı ile gidip bir devlete çöküyorlar. sonra kendi devletlerini kuruyorlar. yerleşiyorlar. eskiden eşitler arasında birinci kabul edilen kaan/han tutup yerleşince yerleşmiş olmanın maddi getirilerinin farkına varıyor. sonra göçebelere yani türkmenlere katlanamamaya başlıyorlar. çünkü türkmenler ayrım yapmıyorlar türkmüş müslümanmış her yere sldırıp yağma yapıyorlar. yağma yapmasınlar diye de devletin başı olan bunlara haraç veriyor. ama nereye kadar yetmiyor tabi. o zaman sağdan soldan kiraladıkları askerle de türkmene saldırıyorlar. türkmen kaçıyor savaşmıyor. ordu gidince de geri geliyor. aynı yere yerleşip akınlara devam ediyor.

  mevlana bile selçuklu egemenleri ile ilişkilerinden dolayı "bir bina yapacaksan greke yıkacaksan türke" diye yazıp çiziyor o dönem.

  sonra tabi devlet yıkılıyor. çünkü türkmenler handan sıkılıp yeni bir eşitler arasında birinci seçiyorlar. o gidip devlet çöküp devlet kuruyor bu olay böyle gidiyor.

  osmanlılar da tutup padişaha bağlı kapıkulu sistemi ile türkmenleri eliyorlar.

  işte babai isyanı da tam da bu sebeple çıkan, selçukluya karşı sosyoekonomik bir isyan. zamanla kızılbaşlar denilen ve o şekilde aşağılananlar da bunlar. oysa alakası yok. baba ishak bir şaman dervişi ve müslüman. itip kakılmaya dayanamayarak isyan eden 50bin türkmen bunlar.

  pek bir ilginç yazıp çizdikleri de var.
  3 ... jackskellington
 10. 10.
  dinin yine toplumu parçaladığına en büyük delildir.
  ... dildilpakistan