1. 1.
    Baba ve oğul arasında geçen konuşma veya didişme diyebiliriz.

Gelin bir diyaloğa göz atalım.

Baba; Oğlum!Ders'in başından kalkmak yok.Tamam mı ?
    Oğul; Baba zaten dersimi çalışıyorum.
    Baba; Ben bilmem sene sonunda görürüz.
    Oğul; Baba gitte ders çalışiyim.
    Baba; Sen benimle nasıl konuşuyorsun ha.
    Oğul; Baba bend ersimi yapıyorum dediğin kurallara uyuyorum.Bırakta bari rahat ders çalışalım.
    Baba; Tamam len çalış işte dersine ben işe gidiyorum.
    ... system
  2. 2.
    yıllardır alışık olunan baba-oğul ilişkisinin değişime uğraması hayli garipsediğim olaydır, ben kaç yaşına gelirsem geliyim babam herşeyi bilen adamdı benim için, ben baba olduğumda yine babam bilecekti, bilmiyorum planlarım buydu hoşumada gidiyordu adama sorup öğrenmek.

son dönemlerde babamla konuşmalarımın garipleştiğini sezdim, sanki direk sonuç odaklı konusuyorduk sohbetten ziyade alış veriş tadında bir anlık isteklerin karşılanması gibi.

-emrah 06 rk yazıyomusun;? 06 rk 154 yazdın mı 06 rk ...
    -ne baba bu bi dur anlamadım.
    -bu arabanın kaç para borcu var?
    -bilmiyorum.
    -baksana bilgisayarından
    -baba çıkmaz ki öyle hemen
    -kapat.

vs...

saat: 01:13 denizli ilinde oteldeyim telefon çalıyor.

-alo nabıyosun baba
    -bana bi 250 kontür yüklesene.
    -hayırdır baba ne oldu
    -ya kontür lazım param yok.
    -tamam sabah ayarlarım.
    -uykulu araba kullanma.

bilgisayar başındayım msn de konusuyorum babam başımda ekrana bakıyor, yakın gözlüğü yok sadece resimlere bakabiliyor;
    -bu kız güzelmiş evlen
    -baba bu bizim şirketin muhasebe departmanında yarın çalışmayacakmışız.
    -güzel kız nereli, gidip isteyelim
    -tamam baba askere gidiyimde isteriz
    -askere git geç kalmadan.

babamın sanırım emekli pijaması, gözlüğü ile sol görüşlü yazarların kitaplarını okuyup mahalledeki diğer emeklilerle ülkeyi kurtarma zamanı geldi, hala herşeyi bildiğini düşünüyorum.
    3 ... cok gicik yaa
  3. 3.
    genel olarak soğuk giden bu ilişkiler siz bir işe başlayıp, ekonomik olarak da özgürlüğünüzü elinize aldıgınızda, o zamana dek insiyatifi elinde bulunduran baba yelkenleri suya indirmeye başlayacaktır. artık cümleleri emir kipinden çıkıp dilek şart kipine doğru kaymaya başlamıştır.
    2 ... bikereindiroeli
  4. 4.
    babanın oğula rol modeli olduğu oğlun baba yı tuttuğu ilişki türüdür. anne kız ilişkisi gibidir. babanın gizlediği oğlunda açığa çıkar.
    ... selia
  5. 5.
    gök gürültülü olur geneli. en azından benimki öyle.
    1 ... skinnyman
  6. 6.
    yer yer oldukça maskülen bir ilişkidir.

örneğin babamla ben uyumlu birer av arkadaşıydık. sonrasında araya başka işler girdi. artık ava çıkamaz olduk.

oysaki çok özledim babamla tavşan, tilki vs. avlamayı.
    her baba oğlun hayatının bir döneminde böyle bir deneyimi yaşamasını isterim.
    ... 4889
  7. 7.
    kişiden kişiye değişen ilişkidir. babamla benim aram her zaman iyi olmuştur. ne bileyim sürekli ona soru sorardım ondan öğrenirdim çoğu şeyi. büyüyünce biraz değişti bu soru sorma olayı ama hala soru sorarım ona. arabanın motor kaputunu temizlerken "baba bu ne" "peki ne işe yarıyor" gibi bitmek tükenmek bilmeyen sorularımı yanıtlardı. hele bir de babadan direksiyon kursu almak var ya o adamı öldürür işte.
    ... buadamneyinnessi