1. 1.
  en güzel, en ho$ anımdır, hiç unutmadığım $eydir bu.

  babam öğretmendi. yaz tatilinde memleketimize dönerdik ailecek. karde$imle ben de mutlaka karnelerimizi alırdık yanımıza. 5'ler takdirler, aferinler falan..

  bi kaç gün sonra babam arkada$larını da görmek için kahvehaneye takılmaya ba$lardı. ben de yanında giderdim nedense. babamla dörtlenmi$ gurup delicesine oyunlar oynardı. okey, batak, tavla falan. okey'le tavlayı biliyordum gerçi o zamanlardan ama oynadıkları bir $eyin de batak olduğunu büyüyünce öğrenecektim.

  onlar oyunlarını oynarken ben de çevreyi inceler, konuşulanları dinler, çaycıya seslenen ilk ki$iden de değişen çaycının ismini öğrenirdim ki az sonra yanına gidip bir $ey istemek zorunda kaldığımda ona ismiyle hitap edebileyim. kar$ımdakine "abi" demektense "süleyman abi" demeyi daha ho$ bulurdum. bazen de oynadıkları oyunu çözmeye çalışırdım babamların. ama anlamazdık pek. babam öğretmen olduğu için genelde yazma i$ini ona verirlerdi. ben de onun yanında oturduğum için kağıt kalemle oynardım bazen de. ve sonunda çaycıya seslenilirdi bizim masadan da.

  ***

  -buyrun abi

  +bize 4 çay. murat oğlum sen ne istiyosun?

  ""boyum küçü olsa da bir değerim vardı""

  -+gazoz içcem ben

  -hemen abi!

  ***

  çaycının elinde ismini hala bilmediğim o yuvarlak, metal ve otrada birleşip tutma yeri olan üç bacaklı tepsi ile masamıza doğru geli$ini ilk ben farkederdim. çaycı abi çayları verdikden sonra benim gazozumu da önüme koyardı. ama bardak falan yok, direk $i$eden içeceksin. zaten bardak arayan mı var?

  bundan sonrası dediğim gibi benim çocukluğumun en güzel anlarıydı belki de. bir de bu gazoz sade gazoz ha! öyle portakallı falan değil. meyveli soda zaten yok o zamanlar. sade gazoz! üstüne tanımam.

  ***

  artık yaz tatilinde köye gitmek istemiyor ne annem ne babam. koskoca adamlar bir kaç dönüm tarlayı payla$amıyorlar çünkü. ben gidiyorum gerçi amcamlara. ama artık baba kahvehanede oyun oynarken yaninda gazoz icmek diye bir $ey yok benim hayatımda. tenefüslerde meyve suyu-tost, cafelerde nescafe, evde süt, kahvaltıda çay falan içtiğim şeyler. ara sıra da olsa hatırlıyorum ama sade gazozu, cafelerde istiyorum. ama onlar yanında bardak getiriyorlar, hiç ho$lanmıyorum. istemiyorum ben bardak falan. zaten bardaksız içsem de babam yanımda bana aldırmadan oyun oynamadıkça o gazoz zevk vermiyor. cafedeki elemanlara kimse ismiyle de hitap etmiyor.

  ***

  -bakar mısınız?

  ""hep sahte saygılar, sahte gülümsemeler""

  +buyrun efendim!

  ""iki dakikada efendi oluyorsunuz artık. önceden ömrünüzü vermeniz gerekirdi belki de""

  -iki nescafe alabilir miyiz? biri sütlü.

  ""sade gazozu ne isteyen var ne içen artık""

  +tabi efendim

  ***

  bizim çaycımız bütün kahvehanedekilerin isimlerini bilir ve asla ismini yine unuttuğum o üstüne ne istediyseniz çizgi halinde yazılan küçük kağıtlardan kullanmazdı. güven vardı bi kere.

  ***

  ""yıkılan öderdi hesabı""

  -sülüman ne bizim borç?

  + ne vardı abi sizin?

  ""güven vardı""

  -yedi çay, iki sade gazoz

  ""ben vardım sade gazoz içen""

  +iki beşyüz abi..

  ***

  -baba $imdi ne yapcaz?

  ""merak vardı bende""

  +eve gidelim oğlum, yemeği hazırlamı$tır annen.

  ""annemin yemekleri vardı, sıcacık""

  -yaa, yemek istemiyom ben, kavede bi tost yeseydim ke$ke.

  ""dürüm+ayran 1750'ciler yoktu. kahvede sucuklu tost vardı, süleyman abinin kirli elleriyle yaptığı""

  ***

  ya $imdi???
  261 6 ... the kene
 2. 2.
  ömür boyu hatırlanıp burnu sızlatacak, boğaza düğümler atacak hadisedir. çok şey verilebilir o ana dönebilmek için. zira baba arkadaşlarının yanında mutludur, sen babanın yanında huzurlusundur. ve artık bu hiç mümkün değildir.
  13 ... nikim yok benim
 3. 3.
  tek gazozla kalınmacak durumdur.

  annenin yeter artık içmesin o asitli şeyi müdahalesi yoktur.

  kucaktan kucağa masadan masaya dolaşıp ısmarlanan sıvıları afiyetle tüketme durumudur.

  tek dikkat edilmesi gereken, bu çocuğun omuza oturtulmaması gereğidir.

  içilen onca şey bir süre sonra çıkacak ne de olsa.

  altı üstü küçücük bir çocuktur ve altına kaçırması çok kınanmaz.

  sadece yıllarca anlatılır. hele de omuzuna işediği vali ise hiç unutulmaz. * *
  8 ... cikolatavekahve
 4. 4.
  sürekli burnundaki kabarcıklı sümüğü çekip durması bu çocuğa daha bir sevimlilik katar ve insanda ağlamakla gülemek arası garip bir sıcaklık duygusu verir.. gazoz sadece gazoz değildir o çocuk için..
  (bkz: futbolcu kartı biriktirmek)
  8 ... zargana
 5. 5.
  kışın menüde sıcak oralet olurdu bol şekerli, babanın eline bakılır, anlamak için suratına bakılır, kazanması istenirdi, yenildiğinde dalga geçen amcalara içten içe kızılır fakat ses çıkartılamazdı.
  5 ... sıpa
 6. 6.
  yanı sıra şöyle olayların da gerçekleştiği durumdur;

  etrafta simitçi varsa, simitçi kesilmeye başlanır. baba o bakışlardan çocuğunun canının simit çektiğini anlar ve gazozun yanına birde simit söylenir. off değmeyin keyfine..
  6 ... don santino corleone
 7. 7.
  kahve alışkanlığı olmayan bir baba'nın oğlu iseniz bu tür bir anınız hiçbir zaman olmaz, ama başka hatıralar vardır baba ile birlikte yapılan ve sizin oğlunuzla hiçbir zaman yapamayacağınız yapsanız bile zamanın/dünyanın değişen zevkleri ile birlikte çocuğunuzun onlardan hiçbir zevk almayacağı hatıralar, anılar hatırlandıkça insanın içini burkan detaylar...

  belki de, hatırlayacak çok hatıranız yoktur babanız size ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir hatıra bırakmamış olabilir bunun nedeninide çocukken değil de insan büyüyüp hayat mücadelesine atıldığı zaman çok iyi anlıyor...

  bir hatıra/anı bırakamayacak kadar bile kötü durumda olması ailenin hiçbir zaman unutulmayacak bir acı olarak da kalabiliyor...
  4 ... fatal
 8. 8.
  gazoz şişesine konan kamış gazozun keyfinin uzun sürmesini sağlar.
  2 -1 ... zlatan1937
 9. 9.
  kış aylarında masadaki büyüklere çay küçüğe oralet ikram edildiği durumdur.
  2 ... maribaturu
 10. 10.
  babanın yancısı olmaktır. eski günleri hatırlatmıştır. pazar günleri babayla gidilecek olan balık tutma faslına bir an önce gitmek için kahvehaneye gidip babanın huzurunu kaçırmak için yapılan anlamsız yorumlar, içilen milyonlarca kolalar, yapılan hileleri haberi yokmuşcasına alenen dile getirmeler akla gelmiştir. geçmiş zaman olurki hayali cihana değer, değer, değer, değe, değ,de , de, d, d şeklinde akla gelmiştir.
  1 ... vasifsiz isci