bugün

bunalımlı yıllara tekabül eden, en deli zamanlar da baba ile fikir ayrılığına düşüp evi terk eden genç sorunsalı.
anne ile uzlaşıp eve geri dönecek gençtir.
ekonomik bağımsızlığını kazanamamışsa en fazla 5 saat sonra yemek yemek için eve geri dönecek olan gençtir.
yemek sorununu çözecek kadar yanında parası varsa gece uyumaya eve gelecek olan gençtir.
arkadaşları sayesinde kalacak yer sorununu çözerse arkadaşları kovduğunda -ki bu sürede arkadaşların sabrı ölçüsünde 1 ile 7 gün arasında değişir- eve gelecek olan gençtir.

merak etmeyin sonunda eve dönecek gençtir.
parası bitene kadar sokaklarda sürtecek, eve gitmemek için belki bir işte çalışacak akabinde kürkçü tilki misali dönecek olan gençtir. olsundur, hala gururludur.

(bkz: keşke yaşamasaydım denilen tartışmalar)
ayıya dayı demeyi ya öğrenememiş ya da sindirememiş gençtir. akıl vereni çoktur da bir dilim ekmek vereni çıkmaz.
+ rest.
- rest.
+ floş royal.
- full as.
+ s.kerim pokerini. hep kağıt saklıyosun, ben gidiyorum artık bu evden.
- gel bi el de pişti oynayalım hehe. hanım, öp beni.
% hayatım yine mi düdükledin salağı?
içindeki kurtların tacizine uğrayan gençtir.

(bkz: tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır)
bir yandan arkasına saklanan bir yandan da babasına karşı çıkışan genç tipidir.ama annesinin onu ekeceği hiç aklına gelmez..
cesurlugu ve cahilligi henuz ayirt edememis genctir.
hatasını anlayıp geri dönen insandır,burnu sürtülür
baba her zaman haklı çıkar.
çükü tutan gençtir.
Babam ve oğlum filminde rastladığımız durum.
baba ocagına gerı donecek olan gencımız. *
'param yok, pulum yok, malım mülküm olmasın ziyanı yok' şarkısını hayat felsefesi edinmiş gencimizdir.
yatacak yer bulamayıp gece geç saatte eve valiziyle geri gelen ve büyük ihtimal babasının sinirden küplere binmiş halde tokatlayacağı gençtir. sahne şöyle canlandırılabilir;
-saat kaç lan?
+ya bab-
*
-kaç dedim sana saat!!
+baba vall-
*
-kaç lan saat!!
+2 buçu-
*
-ne sanıyorsun lan sen kendini!
*..

gencimiz bu saatten sonra cevap vermez. belki de veremez. vermemek daha hayırlı diye düşünür. verse de vermese de yer misin yemez misin diye tokat yiyeceğini bildiği içindir belki de. hayat üçgenini kurar. saldırganın öfkesinin dinmesini bekler.
okumaktan vazgeçtiğini dile getirerek birkaç yumruktan sonra tekmeyi popoya yiyerek, rest çektim havalarına giren üç kağıtçı.
biraz burnu sürttükten sonra kuyruğunu kıstırarak eve geri dönecek olan ergen insandir.
"benim için üzülme" isimli fransız yapımlı filmin konusudur.Ancak gerçekler sanıldığı gibi değildir izlemenizi tavsiye ederim. Filmin sountrack i u-turn adlı bir gruba ait lili isimli bir parçadır ki darmadağın olacağınızın garantisini veririm.
babanızı kabettikten sonra bu tür davranışaları keşke yapmasaydım diyen kişidir.
çünkü aile bireylerinizden başka kimse size siz olduğunuz için gerçekten değer vermez!
onu büyüten, okutan, yediren, içiren babasına karşı çıkıp kapıyı hızla çarparak evden çıkan, bir bara gidip iki tek atan, dışarıda biraz dolanan, kalacak yer düşünüp bulamayan ve son dolmuşa binerek evinin yolunu tutan gençtir. olur böyle şeyler, geçer.
e bu mukremin citir. babanin evde olmadigi bir ara lutfiyeden para istemek icin mutlaka doner. *
tıpış tıpış geri dönecektir. elde yok, avuçta yok nereye gidiyorsun zırto? ama şu da var resti çekip evine dönmezse, bir baltaya sap olup, kendi ayakları üzerinde durabilirse saygı kere saygı duyulur o gence. aslanım benim.
ergenlik davranışlarından biridir. geri dönse iyi olacak gençtir.
babayla restlesip evi terk etmek kolay degildir.
degildir cünkü arkasindaki bütün kapilarin kapandigini bilmektir.
insanin arkasinda dag gibi, kale gibi duran babayi kaybetmektir.
daha ucmayi yeni ögrenmisken, kendisini bosluga birakmaktir.
yalnizligin agirligiyla ilerlemektir.

zor oldugu kadar bazen de gereklidir.
büyük adam olacak genclerin yoludur.
zora gögüs germeyi göze almislarin yönüdür.

kendi yolunu tutmayi, hayallerinin pesinden gitmeyi, yolunun zametini, cilesini, sancisini cekmeyi, kendi harinda pismeyi ve hayallerine ulasmayi hedeflemis cesur genctir.
hep pesinden baktigim, olmak istedigim, ramak kalmisken olmadigim genctir.

cogu "genc"'likten, "büyük adamliga" tez vakit terfi ederler.
hepisinin gözlerinde ayni ifade vardir.
keliemleri kifayetsiz birakir ama bilen bilir ve her mekanda hayranlikla tanir onlari.
canım anaların yüreği dayanmaz , oğlu ne olursa olsun kendisinden çıkmıştır , bir parçadır , o yüzden analar uzlaştırır burada , baba da başlarda beton gibi serttir de sonradan puding gibi olur , olay çözülür .

bu genç dangalaktır , her ergen gibi...