1. 1.
  ittihat ve terakki cemiyeti tarafından tertiplenen hükümet darbesi, son dönem osmanlı siyasal yaşamında ve hatta cumhuriyet türkiyesinin kurulmasında önemli yeri olan ittihatçı kadroların siyasal yapıda etkin tek grup olmasını sağlayan olaydır, 23 ocak 1913 tarihinde gerçekleşen baskın sırasında harbiye nazırı nazım paşa da öldürülmüş, baskının sonucunda sadrazam kamil paşa görevinden ayrılmış ve mahmud şevket paşa sadrazam yapılmıştır.
  2 ... kenan evren
 2. 2.
  ı. balkan savaşı sırasında ittihat ve terakki cemiyeti'nin yönetimi ele geçirmesi ve ülkede dikta rejimi kurmasıdır..
  ... celebi
 3. 3.
  bildiğin darbedir. balkan savaşlarında bizcilik oynayan ittihatçılar suçu hükümete atarak yönetimi tamamen eline almıştır.
  ... disco inferno
 4. 4.
  yusuf kamil paşa hükümetinin göreve gelmesiyle siyasal hayatta imtiyazlarını kaybeden ittihat ve terakki yöneticilerinin kaybolan imtiyazlarını yeniden elde etmek için balkan savaşlarını bahane ederek gerçekleştirdikleri türk tarihinin kırılma noktalarından birini teşkil eden kanlı baskın. baskının ardından ordu içindeki ittihat ve tarakki muhalifi subaylar emekli edilmiş , ittihatçı subaylar bir omuzluk yükseltilmiş ve devletin tüm bürokratik mekenizması ittihatçılarla doldurularak türk tarihinin en büyük tasfiye operasyonu gerçekleştirilmiştir.

  tasfiyelerle tüm siyasal gücü eline geçiren ittihatçılar meşhur 31 mart vakasının bastırılmasında en önemli rolü oynayan mahmut şevket paşa'yı sadrazamlığa getirerek doğrudan askerin güdümünde hükümet kurulmasına neden olmuşlardır. ayrıca baskın sırasında harbiye vekili nazım öldürülmüştür.
  2 ... stratosfer
 5. 5.
  köhne kamil paşa hükümetinin ver-kurtul (bkz: akp nin kıbrıs politikası) zihniyetine karşı yapılan icraattır. bulgar ordusu çatalca'ya dayanmıştır. çatalca hattında zar zor dayanan osmanlı ordusu bir de kolera ile mücadele etmektedir.şükrü paşa tüm kahramanlığı ile edirne'yi savunmaktadır. ıtc üyeleri talat paşa'nın evinde toplanırlar. talat paşa baskın fikrini ortaya atar. enver paşa izmit'te kolordu denetlemesinde olduğundan ilk toplantıya katılamaz ertesi gün kendisine haber gönderilir. enver bey istanbul'a gelir talat bey ile görüşür. 2. toplantı yapılır.bu sefer toplantıya fethi bey çağrılmaz. enver paşa icraatı üzerine alır. cemal paşa istanbul muhafızıdır.altyapı hazırlanır. baskın günü enver paşa beyaz bir at üzerindedir ıtc yaklaşık 100 kişi ile babıali'ye yürür. enver paşa odayı basar kamil paşa'ya:
  " millet sizi istemiyor derhal istifa ediniz" der.

  şaşkın kamil paşa kağıt kalem alır istifasını yazmaya başlar.

  "ordudan gelen talep üzerine...."

  enver paşa atılır;

  "ordu ve millet diyeceksiniz"

  kamil paşa istifasını yazar. enver paşa yakup cemil ve 2-3 fedai ile nazım paşa'nın odasına girerler.paşa gayet sakindir.zira olaydan haberdardır. 2-3 gece önce itc kendisine ziyafet çekip makam teklif etmiştir. bir anda dışarıdan silah sesleri gelir. nazım paşa kendisine komplo kurulduğundan şüphe eder ve silahına davranır bu esnada yakup cemil paşa'yı vurur. koridorda itc fedaileri 4 görevliyi vurmuştur. nazım paşa ile vurulan sayısı 5'tir. nazım paşa'nın kanı karambolde akar.enver paşa yakup cemil'i de yanına alarak derhal saraya çıkar.mehmed reşad'a istifayı sunar. padişah memnun olur. ve böylece misyon tamamlanır. enver bey edirne üzerine yürür ve şehri geri alır.
  -1 ... asfaloth