1. 1.
    türkiye'ye gelmesi durumunda memlekette iç savaş çıkmasına sebebiyet verecek sistem... (bkz: padişahlık sistemi)*
    75 -21 ... tttddd
  2. 2.
    cifte mesruluk durumundan dolayi, yasamanin yurutmeyi dusuremedigi, yurutmenin de yasamayi feshedemedigi sistem.
    (bkz: primus solus)
    13 -2 ... dramtatatam
  3. 3.
    ilginc bir sistem olupcumhurbaskani-basbakan karisikligini ortadan kaldirdigi soylenir. hukumetin baskani devletin de baskanidir. sanirim bagimsizligini kazandiktan sonra namibia'da da bu sistem uygulanmistir. ancak ikinci abdulhamit gibi yuzuk parmagi isaret parmagindan kisa olanlar baskan olabilmistir. ilginctir.
    5 -4 ... myfairbaby
  4. 4.
    en büyük hayalim bu sistemi türkiyede hayata geçirip 2036 yılında türkiye cumhuriyetinin ikinci devlet başkanı olmaktır.

daha detaylı bilgi için : (bkz: parlamenter sistemli baskanlik rejimi)
    8 -15 ... arude50
  5. 5.
    Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmasıyla bir kaç adım daha yaklaştığımız muhtemel yeni yönetim biçimimiz.
    5 -2 ... kizilmaske
  6. 6.
    10 yıl içinde türkiye'nin geçeceğini düşündüğüm yönetim biçimi. bununla beraber eyalet sistemi de gelecek tabii..

edit:

neden eyalet sistemine geçilecek yazdığımı ben bile hatırlamıyorum ama yazmışım işte, dursun.

başkanlık sisteminin yapısı aşağı yukarı şöyle:

başkanlık sistemi bir başkan ve senatodan oluşur. halk; başkan için ayrı, senato için ayrı oy kullanır. belediye başkanı ve belediye meclisi gibi düşünün.

başkan seçilirken ilk turda yüzde 50'yi geçen olmazsa ilk 2'ye giren adaylar ikinci tura kalır ve yüzde 50'yi geçen başkan olur.

senato seçilirken herkes istediği partiye oy verir, seçim barajı diye bir şey yoktur. mesela senatonun 100 üyeden oluştuğunu düşünelim, baraj olmadığı için bu 100 üyenin içine küçük partilerden de seçilenler girebilecektir. akp: 43, chp: 30, mhp:12, bdp: 6, sp: 4, dp: 4, bbp: 1 senatöre sahip olabilecektir.

başkan her yasayı mutlaka senatodan geçirmek zorunda olduğu için kendi partisinin dışında da desteğe ihtiyaç duyacaktır.

görüldüğü gibi parlementer sistemde yüzde 10 barajı olduğu için meclise girebilen partiler oy oranlarının çok üzerinde milletvekili çıkarıp hükümet oluşturmakta ve bu şekilde başbakan istediği kanunu meclisten geçirebilmektedir. demek ki neymiş, başbakan, başkana göre daha güçlüymüş.

başkanlık sisteminin en önemli avantajı istikararlı bir sistem olmasıdır. parlementer sistemde koalisyonlar istikrarı bozabilmektedir. fakat tekrar söyleyelim, parlementer sistemde başbakan, başkanlık sistemindeki başkandan daha güçlüdür.
    19 -4 ... kutt
  7. 7.
    (bkz: türkiye ye başkanlık sistemi nin gelmesi)
    2 ... etka10
  8. 8.
    (bkz: yarı başkanlık sistemi)
    2 ... arame
  9. 9.
    http://www.milliyet.com.t....2010/1226666/default.htm
    2 -1 ... mhmtnsyz
  10. 10.
    türkiye gibi 3. ve 4. kuvvetlerin 1 ve 2 ye nazaran daha cigirtkan ve muktedir oldugu gercegini kabul ederseniz, iktidar partisinin böyle bir düsünceyi dile getirmesini gec, tartisilmali demesinin üzerinde uzun uzun dusunulmesi gerekir.

1- Diktatörlügünü ilan etmeye niyetli görünüyorsun derler, niyetin iyi olsa bile degisen bi sikim olmaz

2- 3. ve 4. güclerin destegini aldiysan ve bagirmayacaklarsa , düzende hic bir degisiklik yok.
    Ellesme(!) belki senden sonra gelenler daha iyisini yapabilecektir. Önlerini kapama.

Su iki atmasyon örnekten yola cikarsan her iki ucu da boklu degnek misali. Ne tutmaya ne sallama ya gerek var böyle seyleri.

Tabii baska bir gizli özne yoksa bu gürültülerin arasinda,

"kapatma davasi gelecekmis, kapatma davasi gelecek diyenlerden tirsmadim, adamlar getirip koyamadilar önüme. Simdi biraz tirsar gibi konussam, acilsa kapatma davasi, konjektör de uygun , Sandigin yanina baskanlikta gelsin mi mirtaza dersem ne olur?"

abi gel öpüjem seni.

Bonus:
    mirtaza zaten hali hazirda, genel baskanlarin istedikleri olmuyor mu adaylar da atamalar da ve bilimum alet edavatta.
    Gel biz suan ki sisteme topal baskanlik sistemi diyelim. Daha gerekceli olmami?

Son taksit:

Yanindakilerin, baskanlik sisteminin süper yakisacagini söylediklerinden süphem yok. ve hala yanindakilerin söylediklerine gönlün kayiyorsa.
    Allah taksilatini affetsin. Indirime gitsin. Amin.
    3 -1 ... beta