1. 1.
  Sadece merak ve kıyaslama isteğidir. Kimi insanları gerçekten merak ediyorum. Günlerinden kesitler görmek istiyorum. Ama bu kişiler ünlü ya da başarılı kişiler değil genelde. Normal görünen ama nedenini bilemediğim şekilde benden daha hoş vakit geçirdiğini, hayatın her anından zevk aldığını düşündüğüm insanlar var. Gerçekten öyleler mi diye sorguluyorum. Keşke görme imkanım olsa. Keşke her şeyin güllük gülistanlık olmadığını görsem de kendime neden ben böyle yaşıyorum diye eziyet etmeyi bırakabilsem.
  2 ... first fairytale
 2. 2.
  Hayat dediğimiz kavram çok geniş bir şey. Asıl merak edilen bu geniş kümenin alt kümesi olan "başkalarının yalnız başınayken yaşadığı hayat".

  Dışarıdayken hepimiz birtakım kurallara uymak zorundayız, bu yüzden sosyal yaşamda birbirimize benzer alışkanlıklarımız var ama yalnızken öyle değil. Yalnızken kimse rol yapmıyor.

  Düşünsenize birileri tek başınayken evde çıplak geziyor, öteki annesinin ablasının makyaj malzemeleriyle acaba kadın olsam nasıl olurdu falan diye düşünüyor veya tam tersi, başka biri yalnızken yemek krizine giriyor ya da bir başkası da evde kimse yokken saçma sapan sesler çıkartarak eğleniyordur belki...

  işin en gizli kalan kısmı daha ilgi çekici...
  2 ... zera
 3. 3.
  Dünya üzerinde milyarlarca insan var. Bu, milyarlarca hayat, milyarlarca düşünce, milyarlarca anı demek. Ben özellikle yaşı geçkin insanların hayatlarını dinlemekten keyif alıyorum. Yaşları itibariyle enteresan şeyler yaşamış olma ihtimalleri yüksek oluyor. Onların tecrübelerini dinlemek müthiş bir şey. Ancak filmlerde gördüğümüz sahneler bir yerlerde gerçekten yaşanmış. Ne anılar, ne acılar, ne hayatlar var.

  Biz oturduğumuz yerde depresyona giriyoruz. Adam savaşa katılmış, açlıktan yaprak yediklerini anlatıyordu. Ailesinin canını kurtarmak için Makedonya’dan göçüp gelmiş, orda burada hastalanıp ölenler olmuş, salgınlar, açlık, susuzluk… işyerimizde bir tane Filistinli var. uçak mühendisi, 6 dil biliyor, savaştan kaçmış gelmiş canını kurtarmak için. Bomba sesleri ile uyuyorduk diyor. Bir gün eve geliyorsun ve evde tek ses yok. Herkes katledilmiş… Mesela eski komşumuz, bir gün eve geliyor, iki çocuğunun annesini kendi yataklarında başka bir adamla yakalıyor. Komşu oracıkta felç geçiriyor.

  Yürek dayanmaz dediğimiz her şeyi görüp geçiren birileri var. Yani demem o ki bizim pencerelerimizin dışında başka başka diyarlar da var. Bu yüzden başka insanların yaşamlarından kesitler görmek, onları dinlemek, insanı kendi kabuğundan çıkararak, yaşanmış, buz gibi gerçeklerle tanıştırıyor. Merak etmek, dinlemek gerek bence.
  6 ... serrano
 4. 4.
  Saçmadır. Merak giderilince aslında hayal ettiğiniz gibi bir hayat olmadığını öğrenmiş olma olasılığınız yüksektir.
  2 ... kapitalist ramsey
 5. 5.
  hemen aklımıza muhtemelen gelebilecek instagram, facebook gibi sosyal medya gereçleriyle giderilebilecek bir merak olduğunu düşünmüyorum. evet bu iki araç gereçi bende kullandım ve kullanıyorum. ancak samimi ve doğal bir şekilde kullanabilene çok az rastladım. herkes ben daha çok mutlu görünmeliyimin peşinde sanki. işin kötü yanı bu ben daha çok mutlu görünmeliyim diyen kişilere kızamıyorsun. çünkü öyle bir girdap ki, seni içine alırsa ortama seni de alıştırabiliyor. başkalarının hayatını merak etmek ile de ki diğer boyut, evet bencede ünlü ve çok başarılı kişilerden ziyade sıradan ama sade kişilerinin hayatlarını merak etmiyor değilim. bu merak ne haltlar yiyor merakı değil tabii. sadece bir şey öğrenebilme, bilgi edinme veya onun onların yaptığını yapmamam gerektiğini öğreten şeyler gibi gibi diyebilirim.
  7 ... en asaletli duygularin adami
 6. 6.
  Bende de var bu, genelde taksi, arkadaşın arkadaşının evine gittiğimde oluyor. Farklı insanların hayatlarını merak etmek, onların kendi aralarındaki konuşmalar falan. Evet bende de var, ama çoğunlukla absorbe edebiliyorum.
  4 ... n dakota
 7. 6.
  hayal edince fantastik hayatlar olur ve ilgi çekici gelir taa kiii öğrenene kadar bu tıpkı bir illizyonistin oyununu öğrenmek gibi bütün etkisi kaybolur.
  2 ... farzetkimutluyum
 8. 7.
  işim geregi oldukca fazla insanla tanistim, hepsi hayat hikayelerinden ufak birer kırıntı ile başladılar ama olay şu ki artık usandım çünki kişisel hattımda 21 kişi, iş hattımda kayıtlı 400ü aşkın insan var.
  almıyor artık kafam sıradan bir hikaye daha.
  2 ... yazar cizer06
 9. 8.
  Türk insanının genel sorunudur, kendileri bir hayat yaşamadığı için başkalarının hayatların merak eder müdahale eder. Eleştirir, haset eder eder de eder lütfen herkes kendi hayatını edinsin herkesin hayatı kendine bi balkona sigara içmeye çıkınca bile tüm gözler insanın üzerine geliyor hoş değil insanları rahatsız etmemek gerek.
  2 ... quepasa
 10. 9.
  başkalarının hayatlarını merak etmek
  6 -2 ... zeytinyagli dolma kalem