bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  öss’de 56’ncı olan  harvard mezunu anlatıyor: başarı mı, mutluluk mu?

  üniversite sınavlarında türkiye 56.sı olmuş, boğaziçi’ni birincilikle, harvard’ı 4.00 ortalamayla bitirmiş, üstüne de cambridge’de doktora yapmış özgür bolat tüm bu başarıların ardından şaşırtıcı şekilde bunların önemsiz olduğuna kanaat getirmiş ve şunları söylüyor:

  “ben türkiye’deki insan yetiştirme modelini hem ailelerde hem de okullarda değiştirmek isteyen biriyim. var gücümle bunun için uğraşıyorum. dünyanın en saygın araştırma şirketi gallup’a göre dünyada mutluluk sıralamasında sondan üçüncü ülkeyiz. şu anda 10’dan fazla ülkede savaş var. biz o ülkelerden bile daha mutsuzuz.

  ailem, akrabalar, komşular, herkes, “özgür, yine birinci olmuş!” deyince, babamı mutlu görünce, benim bilinçaltıma şöyle bir şey yerleşti: insanlar, beni birinci olduğum için, başarılı olduğum için kabul ediyor ve seviyor. babam da öyle….

  ben de başarımla kabul göreceğimi düşündüm. ve o andan itibaren de sürekli başarılı olmak için uğraşıp durdum. sanki sadece başarılı olursam onların gözünde değerli olacaktım.

  işe yarayan nedir biliyor musunuz? tek başınıza kaldığınızda, huzur ve hissedebilmek. var olan durumu olduğu gibi kabul etmek.

  şimdi ki aklım olsa o okullara gireceğim diye kendimi parçalamazdım. çok bir şey ifade etmiyor aslında. dünyanın en depresif öğrencileri harvard’da. neden? çünkü hepsi başarı odaklı. oraya giriyor ama aynı anda depresyona da giriyor. kaynak ceotudent
  4 ... asosyal345
 2. 2.
  Bu kadar akıllı bi insan gelecek ile ilgili içine gireceği durumu önceden sezinler ve ona göre adım atar. Şovunu yapıyo.
  3 ... filistinli yahudi
 3. 3.
  Basarirsan mutlu olmaz misin ?
  ... kotu caylak
kapat