1. ?.
  çağdaş: genellikle birşeyin "yeni" ve "güncel olduğunu ifade etmek için kullanılır. Çoğu zaman belli bir sosyal ve sanatsal akım olan Modernizm ve Modernite gibi terimlerle karıştırılır. Kelime ilk olarak 16. yüzyılda kullanılmıştır.

  başı açık olmak veya kapalı olmak yeni ve güncel bir durum değildir.
  bundan yüzyıllar öncesinde başı açık bayanlar olduğu gibi kapalı olanlarda vardı.
  her millet ve toplum için.
  o zaman şu an açık olanlar gibi örtülü olanlar da çağdaş ve ya çağdışı olmaz.
  4 -3 ... supersumo
 2. ?.
  çağdışı(!) insanların vatanları için hiç düşünmeden donmayı göze almasıyla, evlatlarını geri dönmelerini beklemeden vatanı kurtarmaya yollamasıyla kurtuldu o zaman bu vatan...

  şimdi onlara çağdışı diyen torunlar(!),
  aferin, insanlığınız gözlerimi dolduruyo...
  7 -6 ... unavailable
 3. ?.
  bu iddiaya daynarak şunu söylüyorum ki en çağdaş canlılar hayvanlardır. evet hayvanlar en çağdaş canlılardır aslında(!) neden mi? şundandır ki:

  birincisi baş örtüsü meselesi: hayvanlar hiç bir şekilde baş örtüsü takmazlar. dahası saçlarını bile taramazlar.

  ikincisi giysi meselesi: hayvanlar irticai ya da erotizmi çağrıştıran elbiseler giymezler. o kadar çağdaşlık ki elbise dahi giymezler.

  bu durumda siz kendinizi çağdaş zannederken köpeğinizin ya da kedinizin sizden daha çağdaş olduğunu unutmayın.
  9 -4 ... talihsiz sokak kedisi
 4. ?.
  beyaz laik türklerin bir başka saftatası.

  tamam o zaman en çağdaşımız ana üryan plajlarda güneşlenenlerdir!
  7 -7 ... winstonsoft
 5. ?.
  başı örtülüler yerine, türbanı siyasi simge olarak kullananlar çağdaş değildir olsaydı daha doğru olabilecek önerme.
  gericiliği savunan bir topluluğun çağdaş olduğunu iddia etmesi komiktir.
  4 -4 ... yes comment
 6. ?.
  kesinlikle doğrudur. çağdaşlık bilim demektir, fen demektir. siz gördünüz mü hiç türbanlı olan bir bilim insanı? dünyaya katkı sağlayan bir türbanlı gördünüz mü?
  https://video.uludagsozluk.com/v/zeki-insanların-ateist-olması-7228/

  &feature=PlayList&p=6EBBC16B2236F02D&playnext=1&playnext_from=PL&index=11
  4 -4 ... yuricarlione
 7. 1.
  birilerinin peki çağdaşlık nedir diye sormasına neden olan düşünce tarzıdır. birçoğumuzun anlayamadığı büyük şair istiklal marşımızın yazarı işte o soruya yıllar öncesinden şu dizeleriyle bir bakış açısı oluşturmuştur:

  medeniyet dediğin soymaksa bedeni
  desene hayvanlar bizden daha medeni.
  7 -1 ... kolistavra
 8. 2.
  başı örtmekle çağdaşlığı kıyaslamanın doğru olmadığını gösteren önermedir. aynı şekilde başı örtülü olmayanlar çağdaş değildir diye bir önerme yapılsa o da en fazla bunun kadar yanlış olur.
  olayın bir yönü de şudur : çağdaş olmamak bi ayıp mıdır? bende çağdaş değilim. ve olmakta istemiyorum. bunu kim engelleyebilir? kim beni çağdaşlaştırabilir ya da kime ne benim çağdaş olup olmamamdan.
  avrupa birliğine girmek istersin en çağdaş onlar ya, o zaman da emperyalistlerin uşağı oldun derler. çağdaş olmayalım dersin geri kafalı derler. kendi kendimize biz çağdaşlaşalım dersin öyle olmaz sen türbanlısın çağdaş olamazsın derler. ne bok olacak millet anlamadım gitti.
  1 -1 ... nodesir
 9. 3.
  allahın emri deyip kendilerini saran sarmalayan insancıkların bunu hala akılla ve mantıkla bağdaştırmaya çalışmaları üzücüdür tabi. yoksa kimsenin özgürlükleri kısıtlama açısından başörtüsüne karışma hakkı yoktur. lakin ben de sünnet olduğundan değil üşenmekten bir ay sakalımı kesmemekteyim fakat bunu emir olduğu için değil sadece canım istediğinden yada istemediğinen yapmaktayım.
  çağdaş olmanın örtünmeyle bir alakası yoktur elbet fakat emredildiği için örtünüp doktor olamamanın çağdaş olmamanın ta kendisi olduğu da aşikardır.
  -2 ... maribaturu
 10. 4.
  (bkz: ayrım yapan çağdaş değildir)
  ... hezarfen hariciyeci celebi