1. 1.
    daha önce yazmıştık ama yine yazalım veya önceki yazdıklarımızı tekrar bir gözden geçirelim. her gün yeni bir saldırı haberi,her gün parçalanan çocuk, kadın yaşlı haberleri ... sonu yok.(bkz: https://www.sozcu.com.tr/...-hastanelik-etti-3073509/)

Bursa'nın Gürsu ilçesinde başıboş köpekler bir öğrenciyi yaraladı. Geçtiğimiz günlerde Kayseri'de de lise öğrencisi Mehmet Özer köpeklerin saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti.

ülkemiz insanlarına özgü 'mağduru suçlama' anlayışı inanın çok kaybettiriyor. çocuklar tecavüze uğrar suçlanırlar,kadınlar şiddete tecavüze uğrarlar suçlanırlar, insanlar dolandırılırlar suçlanırlar, ağaçlar katledilir ağaçlar da suçlanırlar,...vs örnekleri çoğaltmak mümkün.

"o köpeklere çocuklara ne yaptı bakalım,allah bilir o köpekler daha önce insanlar tarafından nasıl travmatize edildi de tehlike algıladılar,hiç bir hayvan durduk yere saldırmaz " gibi söylemlerle mağduru suçladığınızın farkında olun. 'mini etek giydiği için karşı tarafı tahrik etmiştir' anlayışının hayvansever simetrisi.bir gün mağdur olursunuz üstüne bir de suçlanırsınız, o zaman belki anlarsınız ama bir işe yaramaz.

hayvanlara eziyet edilmesinin onaylandığı falan yok.
    not1: hayvanlara eziyet edilmesi de tasvip edilen davranış değildir mutlaka . ağaçlara , doğaya yaşadığı gezegene olumlu katkısı olan hiçbir şeye zarar verilemez. bu nedenle buraya hümanizma/sevgi pıtırcıklığı koyamayacağım;pedofili sapıkların, ormanları yok eden katillerin, insanları parçalayarak katleden sokak köpeklerinin ve kasıtlı olarak denizlerimizi mahvedenlerin istisnasız hepsi itlaf edilmelidir.

Kayseri'de köpeklerin paraçalayarak katlettiği çocuğun fotoğrafından 'otopsi' yapıp istismar raporu düzenlemeye kalkan kişiler;bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyin,en azından öğrenmek için biraz bir şeyler okuyn ondan sonra yazın.
    not2:otopsi belli bir kurala ,adli prosedüre bağlıdır. bir aile, cenazelerine otopsi yapılmasını isteyebilir ve hatta mezarının açılmasını bile isteyebilir ama, otopsi yapılmasını reddetme/ istememe gibi yasal hakları yoktur. bir savcı ve adli tıp uzmanı yaptığı otopsi sonucunda ölüm nedenini kanıta dayalı olarak ortaya koyarlar.bu konular da gerekli eğitimi almışlardır bundan emin olun.

--spoiler--
    kayseri cumhuriyet başsavcılığı, hacılar ilçesinde okul çıkışı köpeklerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren mehmet özer'in ölümüyle ilgili açıklama yaptı. açıklamada, "mehmet özer'in yırtıcı hayvan yaralanmasına bağlı büyük arter ve geniş yumuşak doku yaralanması ile bunlardan gelişen kanama sonucu öldüğü tespit edilmiştir" denildi.07 ocak 2019 10:37 (bkz: https://www.memurlar.net/...savciliktan-aciklama.html)
    --spoiler--

not3: sokak köpekleri , öyle pet shoplardan alınıp da sahipleri tarafından terk edilmiş hayvanlar değildir, tamam vardır illaki içlerinde ancak,ekseri çoğunluğu belediyeler tarafından "kısırlaştırılmadıkları" için aşırı derecede sayıları artmıştır. evet belediyeler kısırlaştırırmış gibi yapıyor ama kısırlaştırmıyor, yoksa bu denli çoğalmaları mümkün değil. sokak köpekleri amip gibi çoğalıyor. her insanın da çoğalması tehlikeli pek tabii. şurada bir insansı görüyorsunuz (bkz: http://www.dha.com.tr/yur...tina-alindi/haber-1619247). bu ve benzer insansıların da itlaf edilmesi gerekir.

not4: köpeklerin atasının kurtlar olduğu biliniyor, yani köpekler evrimsel biyolojileri gereği vahşi,saldırgan ,yırtıcı hayvanlardır.insanoğlu tarafından son 12000 yıl içerisinde evcilleştirilmiştir. bu şu demek;iç güdülerini, evrimsel biyolojik özelliklerini kaybetmeyecekler. eğitilmeleri saldırgan olmayacakları anlamına gelmez.

not5:barınakların halleri çok kötüymüş.lütfen iyileştirilmesi için çabala o zaman,emek sarf et,belediyeleri durmadan bu konu ile ilgili olarak ziyaret et ki , madem çok seviyorsunuz sevdiklerinize bir faydanız dokunmuş olur. sokak köpekleri ile yaşamayı dayatan anlayışın suriyelilerle yaşamayı dayatan anlayıştan ne farkı var?
    şu kadının ve çocuğun ne hale gelidğinie bir bakın.(bkz: http://www.internethaber....lerisi-1932801.htm?page=5)

başıboş köpekler öğrenciyi hastanelik etti
    11 -11 ... sosyalhizm
  2. 2.
    adam haklı.
    5 -4 ... lan senin de nickinin de amk
  3. 3.
    Hayvanları severim bizim de köyde köpeklerimiz var.

Ama bu sokak köpeklerinin kesinlikle toplatılması gerektiğini düşünüyorum.

Götürün barınağa.

illa birilerinin canı mi yanmalı birileri ölmeli?

Fotoğrafı görünce bile içim bir tuhaf oluyor yazık günah.

21. Yy da biz 13 14 yaşında bir çocuğu köpek yüzünden kaybediyoruz, bırakın bu işleri.

Kimse insan hayatından daha önemli değil.
    8 -4 ... kendihalindeyazarx
  4. 4.
    Bordo bereli bir abi vardı zamanında izine geldiğinde yolda yürüyoruz böyle, karşıdan kafası yerinde olmadığı her halinden belli bir köpek geldi. Hırlıyor falan. Ben hemen abi şuna sıksana bir tane dedim tabi şakasına diyorum ama tırstım yani.

Bana döndü, sokak ortasında dedi çekip insanı vur öldür bir şey olmaz. Ama köpek vurursan halin yaman demişti.

Buradan hayvanseverlere sesleniyorum, petshop dan aldığınız köpekleri bende seviyorum. Ama sokak köpeklerini korumaya devam ederseniz, bir gün sizi hastanelik ettiklerinde oturup viski içeceğim.
    7 -5 ... n dakota
  5. 5.
    şuraya bakın. şimdilik bu kadar.sırada ,antibiyotik, tedavisi ve bir dizi ameliyat daha.

3 -1 ... sosyalhizm
  6. 6.
    gerçekten kötü bir olay.. ama o hayvanları vahşileştiren yine biz değilmiyiz. Aç insanlar nasıl başkasının malına göz koyuyorsa, her türlü kötülüğü yapıyorsa bunlarda aç ,susuz insan gibi istediğini ifade edemiyor sen anlarsan anlıyorsun...
    ... umudum 24
  7. 7.
    gece gec saatlerde ıssız yerlerden eve donmek zorunda kaldıgım için sokak kopegı arar gozlerim. itten kopuktan ancak oyle kırtuluyorum cunku.

fahri hayvan hakları gonullusuyum 36 yıllık ömrümde 6 yasından beri sokak kopekleri ile iç içe büyüdüm barınaklarda gönüllüyüm kafeslere giriyorum bırakın ısırmayı hiçbir köpek tırnagıyla bile bi yerimi bile isteye cizmedi.

bu olaylar tamamen sevgisizlik kaynaklı. sokak kopekleri zaten ezik hayvanlar sahipli kopeklere gore daha korkak olurlar bu 1.

ıkıncısı kayserıde yasanan olayda otopsi yok bisey yok ölü bulunan lise öğrencisinin ayagında donu yok kopek ısırdı deniliyor once kadın diye 3 top kumas gormektan erkek gotu sıkme arzularınızı torpuleyin sonra sucu kopeklere atın.

bu olay bambaska ama soyle soyleyeyim bir kopegin bir insanı bu hale getirmeye kemik kırmaya falan zaten cene kuvveti yetmez..

diğer bir konu hayvanlara yaklasım bilmemeniz. sen 2 yasında cocuga koprk gorunce tas at gitsin ısırır seni yanasma sakın gibi cümleler kurarsan o cocugun kopek gordugunde cıglık cıglıga kacması kacınılmaz.

yüzde 90 ı köy tabanlı survival insanlardan olusan cahil bi memleketiz ama hayvanlarla yasamayı hiç bilmiyoruz. kopek gorunce sehrin gobeginde bengay kaplanı gormus gibi gotunu yırtar kosmaya baslarsan kopek tabi saldırır. benim bile yanımdan kosarak biri gecince kesin hırsız bisey caldı kacıyo diyorum. kopegin onu tehlike olarak algılaması cok normal ki o da yemek yedigi mahalleyi korumaya calısıyor.

yine ıssız bir bölgede ikamet etmekteyim ve dün beslemeye cıktım heryer ormanlık bu alanda. 8-10 tane kopek guruplasmıs bir agacın altında uyuyorlardı uyandırdım önce havladı yanıma geldi sonra elimde mamayı gorunce kuyruk sallayarak yemeye basladı. bunun adı sevgi. ama siz dogurdugunuz o yobaz piçlere sevgiden önce siddeti ögrettiginiz için imkansız tabi.

benimde kopegim var irlandaya goturmek orunda kaldı bir dönem. serbestti ve topu bizim bahceye kacan bir irlandalı cocuk kosarak bahceye girdi topla beraber. dogal olarak kopegım koruma içgüdüsüyle cocuga dogru havlayarak kostu. cocuk oldugu yere comeldi ve elini kopegime dogru uzattı kopegim aniden suatu ve geri döndü. cocuk topunu alıp kendi bahcesine devam etti ve ben orda 10-12 yaslarındaki bu cocugun ulkesinde sokak kopegi kavramı olmadıgı halde bu yetistirilme sekline hayran kaldım.

sokak kopekleri de sokakta yasamaya bayılmıyorlar hergun tekme yiyip yagmurun altında sıgınacak yerlerden kovalanıp ac kalıp işkence gotmeye meraklı da degiller bu yine sizin gibi cahil koyluler yüzünden. bahcenizi bagımızı tarlanızı korusun diye alıp kulaklarını kutrugunu kesıp bahceye bagladıgınız sonra isiniz bitince de sokaga attıgınız için bu hayvanlar var. yada piçlerinize eglensin diye alıp kopek buyudukten sonra sokaga attıgınız için. bu ulkede bunun onune de hiçbi zaman gecilemeyecek adım gibi eminim.

yer sıvas kızılırmak kız yurdu domuzlar indigi icin gecenin ayazında üstü acık ufacık zincirle kopegi oraya baglamıslar. keske soylediginiz kadar saldırgan olsa bu hayvanlarda kendisine bunu yapanları parca parca etseler.

bunlarda siz ettafınızda gormek istemiyorsunuz diye ormanlara atılan kopeklerin hali. herkes 1 kap mama verse zaten sokak kopegi diye bir kavram olmaz 15 kg mama 50 tl. hergün sigaraya 10 tl vereceginize alın bitane sizi gorunce havlamak yerine kuyruk sallasın 40 yılda 1 bi işe yaramıs olursunuz hem.

buda kayserililer için ;

Edit : hava buz gibi ve ben 1 haftadır kopegin altına bir bez yada karton oarcası koyabilmek için insanogluyla mücadele ediyorum koydugum karton 1 saat durmuyor kopegi kovalayıp altından alıyorlar en son coğten strafor buldum para etmez gerı donusumu yok onuda aldı amınogulları.

1 haftada 10 cesit sey koydum hepsi calındı şimdi bu hayvanlar insanlara ne yapsa müstehak.

11 -14 ... cileksultan
  8. 8.
    (#40906416) Şu enrtye cevaben şunu söylemek istiyorum.

"Cahil köylüler" demiş.

"Köylü milletin efendisidir" bunu bil ve bir cumhuriyet insanı gbi yaz.

Sen belli ki lord kızısın ingiltere kraliyet sarayında doğdun.*

Köpeklere sevgi göstermediğimiz için saldırıyormuş bizim gibi cahil köylüler yüzündenmiş.

Emin ol senden daha köylüyüm ve hatta ben köylüyüm?

7 yaşına kadar ( sonrası da hemen hemrn her haftam köyde gecmiş bir insanım ) yaşayan biri olarak şunu söylüyorum kendimi bildim bileli köpekten korkarım.

Şimdi ben köpek sevmiyor muyum? Sevmediğim için zarar mı veriyorum? Korktuğum için yaralanmak zorunda mıyım?

Köyde 4 köpeğimiz var kendilerinden şu an bile korkarım yaklaşmam.

insanlar korkuyor diye sokak köpeği yüzünden ölümü geçtim yaralanmak bile zorunda değiller.

Bir nebze olsun hak verebilirdim ama köylü diye insanları aşağılaman ne kadar düşük bir insan olduğunu gösteriyor.

Bu yeter sana.

Edit: cahil köylü kısmını mı sildin ben mi göremedim şu an?

Bir lafınızın da arkasında durun be canım.

Edit1: çok pardon yazıyormuş.
    Keşke silip de bu büyüklüğü gösterseydin neyse bir şey demiyorum.
    7 -3 ... kendihalindeyazarx
  9. 9.
    Hiç öyle hayvanseverlik yapıp duyar kasmaya gerek yok. Acilen tüm sokak köpekleri toplatılıp kontrollü olarak imha edilmelidir. Çünkü bunlar 20-25’li gruplar olarak geziyor. Normalde korkak-pısırık olan bu hayvanlar tek gördükleri insanlara saldırmaktan çekinmiyor. Yaralıyor, parçalıyor, öldürüyor, sakat bırakıyor.
    6 -5 ... centurion
  10. 10.
    Hatayı düzeltelim önce, hergun çocuk kadına köpeklerin saldırdığını değil köpeklere saldıranları işkence edenleri okuyoruz, izliyoruz.
    Evet sokak köpeklerinin toplanması lazım ama barınakların önce kendini bı toparlaması lazım. Hayvanların pisliginde uyumadigi barınaklara alınması lazım. Bende tenha saatte köpekten korkarım ama insandan daha çok korkuyoruz artık. O yüzden bir olay gordunuz diye hemen süreklilik varmış gibi yapmayın önce sokağa salınan her gün kaç tane can alan insanları toplatalim. Tabi ki korkulur ama en önemlisi bu değil.
    1 -1 ... manik minyon