bugün

üstün dökmen'in açıklaması.

Doğru bir tespit.

not: ayrıca hakim, savcı, polis, asker, ürolog, barmen de olmaz.
Doğru söylüyor üstün hoca. Psikolog tüm siyasi ve dini dogmalardan arınmazsa hastaya yardımcı olamaz. Öteki türlü hastayı manipüle etmiş olur.
öyleyse dini olan insan da psikolog olamaza geliyor.
bilimsel olarak doğru olsa dahi bu ülkede uygulanması imkansızdır.
Ateist imam gibi işini profesyonel bir şekilde yürütebilen herkes her işi yapabilir.
Biraz doğru

Adam ben mehdiyim diyor melek gördüm diyor cin gördüm diyor.

Hadi uğraş bakalım uğraşabilirsen.
Seans telkinden daha çok vaaz a dönüşür.
Doğru. Danışılan nötr olmalı. Üstün hoca sadece başörtülüler demiyor. Cımbızla çekip din hassasiyeti yapmayın.
Türbanlı, beş vakit namazında psikiyatrist (6 yıl tıp + 4 yıl psikiyatri uzmanlığı) komşum vardı. Kocası da doktordu ve o da dindardı.

Cin vakalarını sordum, hepsinin psikiyatrik hastalıkların komplikasyonları olduğunu söyledi. Açıklama yapamadığı, sebebini anlayamadığı, cidden cinlerin işi olmasından kuşkulandığı vaka olup olmadığını sordum. Öyle bir vaka hiç olmamış. Cinlerin varlığına inanıp inanmadığını sordum. Dinen inanmak gerektiği için inandığını ama işine karıştırmadığını söyledi.

Olaya böyle bakabildikten sonra türbanlı psikolog da olur, psikiyatrist de...

Ha türbanlıların kaçı işine böyle bakar, keza kadının psikolog, psikiyatrist olup, elin irkegleriyle baş başa kalması, olmadık konular üzerinde sohbet etmesi caiz midir, o ayrı mesele.
Bu kafalar yüzünden Türkiye hala yerinde sayıyor ya. Millet uzay çalışması yapıyor bizdeki gerzekler giyim kuşamına göre insanları kategorileştiriyor. Hadi siktir git ateist zırvası.
psikolog ya da psikiyatr tarafsız olmak zorundadır. Eğer türban gibi dini görüşünü veya siyasi görüşünü açık eden bir simge taşırsa doğal olarak tarafsız bir görüntü çizmez. Siz türbanlı bir hasta olsanız mesela ve size Zülfikar dövmesi olan veya haç kolyesi takmış bir psikolog ya da psikiyatr baksa o kişinin tarafsızlığına güvenebilir misiniz?
başörtüsünün psikoloji eğitimi almış birinin empati kurmasını engelleyeceğini söylemek oldukça talihsiz bir açıklama.
psikolog robot olmalı o zaman bu mantığa göre. başörtüsünü bırakın kendine ait hiçbir dünya görüşü olmasın, oy vermesin, herhangi bir dine inanmasın, fikirsiz olsun. o zaman insanlıktan çıkan insan, insanı nasıl anlasın peki?
"nötr" kelimesini kullanmış, insan nötr olmaz; insan tarafsız olur, saygılı olur, anlayışlı olur, empati kurar. sadece psikolog değil her insan empati kurabilir bu sağlıksız bir iletişim değildir. bizden çok başka olan insanlarla da empati kurarız.
burada bir psikoloğun kendisi başörtülü diye karşısına gelen danışan dindarsa sempati kurmasından, dinsizse de antipati oluşturmasından bahsediyoruz. bu durumda inançsız bir psikolog da inançlıya antipati oluşturabilir. iki durum da aynı düzeyde yanlış olur ve meslek etiğine uygun olmaz. o zaman başörtülüler psikolog olamaz diyoruz ve sorunu çözüyoruz. teşekkürler üstün dökmen.
Üstün hoca'da demans belirtileri görülüyor. Adam yaşlandıkça tuhaf tuhaf konuşmaya başladı. Yazık, oysa Doğan Cüceloğlu gibi muhteşem bir insanın öğrencisi.
memleketin 30 yılını yiyen geri zekalı söylemleri temcit pilavı gibi yine piyasaya sürülmüş. Hala bunları köhnemiş gerzekçe argümanlarla savunmaya çalışanlar da sıralanmış.

Nedir argüman? işte psikolog dini simge kullanamazmış çünkü tarafsızlığı gidermiş, danışan ya sempati ya antipati duyarmış.

danışan psikoloğa erkek ya da kadın olduğu için, uzun ya da kısa saçlı olduğu için; ismi turan, devrim, evrim, ebubekir, fatma ya da maria olduğu için; haç, hilal ya da davut yıldızı kolyesi taktığı için, dövmeli ya da dövmesiz olduğu için de sempati ya da antipati duyabilir.

bu nedenle tornadan çıkmış tek tip, tek isim, tek cinsiyetli psikolog üretme merkezleri yok.

Halkımız bilmiyor efenim ancak batıda bu özelliklerin her birini taşıyan psikolog ve psikiyatrlar var. abd’de ve batı avrupa’da başörtülü psikaytri bölüm başkanları, dövmeli/piercingli psikologlar mevcut. ister danışan, ister yorumcu, ister sokaktan geçen vatandaş olarak psikaytr ve psikologların veya herhangi bir meslek mensubunun bu tür kişisel seçimlerine (dini, dünyevi, şekli) en ufak bir laf ederseniz mahkemelerde süründürüp götünüzden kan alırlar. ilgili mesleğe mensupsanız davanın açıldığı eyalette lisansınız iptal edilmekle kalmaz, üstüne daha önce yaptığınız işlerde taraflılığınıza dair ayrı ayrı davalarla yüz göz olup tazminata mahkum edilirsiniz.

faşist ve ayrımcı zihniyetini bilim kisvesiyle örtmeye çalışıp götünden meslek etiği uyduranlar, bu sözleri türkiye’de değil de yiyorsa abd’de bir dile getirsinler de görelim.

psikolog ya da psikiyatrın tarafsızlığı danışana karşı tutumuyla ilişkilidir. Onda bile seçtiği analiz yöntemine göre tutumu ciddi şekilde farklılık arz edebilir.

götünün kılları ağarmış 28 şubat artıklarıyla onların beyinsiz yıkama yağlamacıları çenesini kapatsın artık.

Bu ülke gerek onlar, gerekse bundan lehte aleyhte siyasi rant devşirenlerin çekişmeleri yüzünden çok şey kaybetti.
Bu mantıkla açık da psikolog olamaz çünkü kapalı danışanlarına tarafsız olamaz.

Kesin zırvayı.
gerçek hukukun üstünlüğünün olduğu demokrasilerde kimsenin baş örtülü, başı açık, mini etekli, saçı boyalı, uzun saçlı, sakallı, bıyıklı vb. olması mesleğine engel olamaz.
bazı avrupa ve iskandinav ülkelerinde böyle bir şey olduğunu pek sanmıyorum.
iyide kadın örtülü ama, hiçbir dünya görüşü yoksa, ibadet etmiyorsa, iranlı kadınlar gibi yarım örtü makyajlıysa nolack.
Akp'nin 20 yıldır iktidar olma sebebi olan tipik ulusalcı, faşist, statükocu, yasakçı zihniyetin düşüncesidir. Evet.
islam kadının yerini büyük bir açıklıkla belirlemiştir.. islamda kadının yeri evidir, görevi de kocasına hizmet ve çocuklarını yetiştirmektir... erkeğin dünyası evinin dışında, kadının dünyası evinin içindedir.. eskiler buna kaç-göç derlerdi...

kadının kafasına bi başörtüsü sarıp erkeğin dünyasına dalması gibi bir şey gerçek islamda düşünülemez bile...

gerçek müslüman kadın psikolog olmayı aklından bile geçirmez, böyle bir şeyi istemez...

müslüman kadın evinden çıkıp üniversiteye gidecek, 4 yıl boyunca orada yabancı erkeklerle dipdibe oturacak, sonra da erkek hastalarıyla bir odaya girip orada üzerine kapıyı kapatacak, erkek hastasıyla yanlız kalacak.. orada onun cinsel sorunlarıını dinleyecek? şaka mısınız siz ya?

madem böyle bir hayat yaşayacaktınız niye müslüman oldunuz?

bir grup kadın muhammed'in huzuruna çıkıp islam ordularıyla birlikte cihada gitmek istediklerini söylerler.. muhammed cevap olarak der ki
--kadının cihadı evindedir, çocuklarıyladır..

islamın kadın hakkındaki hükmünün özü budur...
Bence olur.dini ve işini ayrı tutarsa sorun yok.
"....Bence olur.dini ve işini ayrı tutarsa sorun yok...."

islam öyle bişey değil bebeyim...
saçma bir söz.
erkeklerle konuşması caiz değil zaten. kadın hastaları için ise şüpheli...
Geçerli sebepleri vardır fakat ülkemizde işlemin yaşanmasına dair çeşitli tezler olduğu için tartışmaya açıktır.
önce islamda kadın erkek eşitliği var mı o sorunun cevabını verin.. müslüman kadın psikolog olabilir mi'yi sonra düşünürsünüz..

kısa cevap: olamaz..
(bkz: psikologlar tanıdıklarına danışmanlık yapamaz)
psikologlar derneği’nce de kibarca siktir çekilmiş söylem.

görsel
Aq bu ülkenin ömrünü başörtüsü ile heba ettiniz. Bu ülkenin bilim ile uğraşan insanlara ihtiyacı var. Başörtüsü ile uğraşan ahmaklara değil.
Ciddi her dindarın söyleyeceği şeydir.
Bir kadın bir adamla bir odada başbaşa kalamaz.
Kadın çok özel durumlar haricinde üniversite okuyamaz.
Bakın rahmetli Mahmut efendi haklıydı.
Kız çocuklarınızı okutmayın derken.
Kadının görevi vasifesi dinimizde yüzlerce yıldır belli.
Hem laik devlet kız çocuğuna uygun bir ortam kurmadığından buluğ çağı sonrası kızları okutmak büyük günah.
Şunların başörtülü bacılarına laf edip durmayın ya.
Sonra çıkıp ağlıyorlar:

görsel
Hay başörtüsü kadar taş düşsün başınıza ya aq örümcek kafalıları.
magduriyet kasmak icin ortaya atilmis bir soylem daha. ister tavsan, ister sincap, ister psikolog olun. bize ne?
Siz bu kafayla giderseniz akp iktidardan bir 21 yil daha düşmez. Az kendinizi bir geliştirin, sorgulayın nerde yanlis yapiyor olabiliriz deyin. Kilisdaroglu bile diyor başörtüsüne dokunmayacagiz diye , samimi mi değil o ayri.
bunu iddia eden maldır. bunu burda açık açık savunan da dünya görüşü kültürü sığ bir maldır.
Hani dinozorların nesli tükenmişti?
Kesinlikle doğru. Başörtülüden olursa, Sarık-şalvarlı-sakallı tiplerden de olması gerekir. Mantıklı mı? Yakışır mı? Zaten Türban, dincilerin koçbaşı! Mağdur edebiyatlarının biricik konusu.
öyle mi efendim. peki başörtülüden ne olur. siz söyleyin başörtülüler onu olsunlar. neyi lutfediyorsunuz baş örtülülere. neyi layık görüyorsunuz?

ulan var ya, şimdi biri çıkıp bikiniliye teşhirciye bir laf etse ne örümcek kafalılığı kalırdı ne yobazlığı. ama bakıyorum da mayası bozuk bazıları oturmuş burada başörtülü gömüyorlar. bazen reise kızıyordum biraz baskıcı mı ne diye ama yok yok, sizin hakkınızdan ancak o gelir.
Başörtüyle uğraşmaya devam edin böylece akp bi 10 yıl daha bizle.
başörtülü psikologlar olabildiğine göre olamaz değil olabilir.
Bütün sorunları çözdük bir bu kaldı. Saçma sapan ve gereksizce gündemi işgal eden ameliye.
dindar kadınların tercih edeceği ve dindar kadınlara iyi gelecek nitelikte bir psikologsa olabilir.
olabilir. neden olmasın ki.
Mal misiniz sayin seyirciler? Ben terapistimi ozellikle dindar diye sectim ki kendim de dindar oldugum icin bana sadece psikolojik degil islam felsefesini de kullanarak yardim etsin. islami anlamayan ve yasamayan bir psikologun bana cok da yardiminin dokunabilecegini dusunmuyorum cunku. Denedim ve olmadi. Ama sadece din veya islam felsefesine deginerek konusmuyoruz, hatta din konustugumuz konularin sadece %20’sini olusturuyor belki. Ben sadece yasam tarzi bana benzeyen birinin, sadece psikolog degil akranim gibi konusabilecegim birisinin bana yardimci olacagini ve beni gercekten anlayabilecegini dusunuyordum. Oyle de oldu. Benden yalnizca 2 yas buyuk. 1.5 senedir konusuyorum, cok memnunum. yurtdisinda yasiyorum bu arada, buralarda insan kendi gibi yetismis olanlara emanet etmek istiyor kendini, ve (dindar veya degil) müslüman/göcmen psikologlara cok fazla talep var bilhassa göcmen gencler tarafindan.
ne bilimsel ne de etik açıdan bir karşılığı olmayan söylem. Terapistin nötr olması davranışsal ve zihinsel olarak gerçekleşen bir eylemdir. Dış görünüş itibariyle Aynı fabrikadan çıkma gibi bir terapist imajı düşünemezsiniz. bu açıdan bakarsak mavi saçlı, kel, başörtülü, kısa saçlı, top sakallı gibi birçok dış görünüş için de bir şema oluşturmuş olursunuz. Terapist başörtüsü takınca size tebliğ etmiş olmuyor, öğrendiği danışma tekniklerini uyguluyor sadece. He siz derseniz ki falanca görünüme sahip bir psikoterapist benim yaşam tarzımdan dolayı bana ön yargılı yaklaşabilir, o zaman onu tercih etmezsiniz bu kadar basit.
Bazi yazarlarin, benim altina yazdigim entry’yi sanirim kulaklariyla okumaya calistigi baslik. “Sen namaz kil duzelirsin” diyen bir terapist mi sence benim burda anlattigim terapist? Okumus, Terapist olmus insan zaten bunu soylememesi gerektigini bilir. Iste bu yuzden cami hocalarina, imamlarina gitmek yerine terapiste gidiyoruz. Ki cami hocalarinin belki cogunun psikolojiden zerre anladigi yok ne yazik ki. Psikolojiyi birak, islami felsefe nedir ne degildir bunu bile arastirmamis din adamlari var. Felsefi bir soru sorunca “Allah’in hikmetinden sual olunmaz” diyen imamlarla dolu ülke, okudugu kur’an’da Allah’in defalarca aklini kullanmasini, felsefi meselelere kafa yormasini adeta emretmesine ragmen.

islam, benim tesetturlu terapistimle yaptigim sohbetlerin yalnizca %20’sini olusturuyordur diyorum hatta entrymde. ben islam konusunu acmadan kendisi acmiyor. dinim konusunda hayatimla ilgili tereddut ettigim seyler olunca beni anlayip bana yardimci olabilecek bilgili birisi olmasi cok guzel bir sey.

Tesetturlu veya kisa biyikli ve sakalli terapistler size “oncelikle birayi ve zinayi bi birakacaksin” vari tavsiyelerde bulunmaz arkadaslar. Bu kadar korkmayin islami yasayan insanlardan.
Doğrudur, haklıdır.

Başörtülü sözde müslümanlarla koca ülke bu hale geldi bir de ruhsal dengesi bozulmuş insan ne hale gelir aklı olan düşünür, olmayan bikbikler.