bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Bağırsak içeriğinin ilerlemesinin durması , geri tepmesi veya bozulmasıdır. Tam veya kısmen tıkanma olabilir ; karın ağrısı , bulantı-kusma ve gaz-dışkı çıkışının durması ile belli olur.
  Bağırsak tıkanması mekanik veya mekanik olmayan ( dinamik ) sebeplerden kaynaklanabilir. Çocuklarda ve bebeklerde tıkanmanın majör sebeplerinden biri paralitik ileus'tur.

  Paralitik ileusun nedenleri : periton içi enfeksiyon mezenterik iskemi ( karındaki destek yapılara kan akımının azalması ) karında kan akımının kesilmesi , hasara uğraması böbrek ve göğüs hastalıkları karın içi ameliyatlardan sonra metabolik bozukluklar ( potasyum düzeyindeki azalma gibi )
  Bebeklerde mide-barsak iltihabı , elektrolit dengesizliği ve zatürre ; daha büyük çocuklarda periton iltihabı , patlamış apandiks ve üremi paralitik ileus sebebi olabilir.
  Paralitik ileus karın gerginliği , barsak seslerinin yokluğu (karın dinlendiğinde ses işitilmez) ve çok hafif ağrı ( mekanik tıkanmayla karşılaştırıldığında ) ile ortaya çıkabilir.
  Paralitik ileus insidansı , mekanik tıkanmayla karşılaştırıldığında yüksektir. Ancak mekanik tıkanma kadar önemli değildir.
  Mekanik tıkanma bağırsak içeriğinin ileriye doğru hareketinin engellenmesiyle ortaya çıkar.
  Mekanik tıkanmanın sebepleri; fıtıklar, ameliyat sonrası yapışıklıklar veya skar ( yara izi ) dokusu sertleşmiş dışkı , safra taşları tümör granülomatöz proçesler ( anormal doku gelişimi ) intususepsiyondur. invaginasyon; ince veya kalın barsağının bir segmentinin teleskop gibi sonraki segmentin içine girmesidir. Tıkanmayla barsak kan akımı kesilirse , enfeksiyon ve gangren oluşumuyla doku ölebilir.
  Bağırsak tıkanması 2000 kişinin 2 sinde görülür.
  Risk faktörleri : geçirilmiş karın içi ameliyatları fıtıklar safra taşları enflamatuar bağırsak hastalığı ( crohn hastalığı gibi ) yutulmuş yabancı cisimler kronik kabızlık kalın barsağın divertiküler hastalığı
  Korunma , sebeplere yöneliktir.
  Tıkanmayla ilişkili durumların tedavisi ( tümörler ve fıtıklar gibi ) riski azaltabilir.
  Bazıları önlenemez.
  Belirtiler karın şişkinliği , gaz karın ağrısı ve krampları kusma ( kanlı kusma ) karın gerginliği kabızlık ishal gaz , dışkı çıkaramama barsak seslerinin artması

  Tanı ve Teşhis mekanik tıkanmanın başlangıcında stetoskopla karnın dinlenmesinde artmış bağırsak sesleri duyulur. Tıkanma uzun bir süre devam ederse veya bağırsak önemli derecede hasara uğrarsa barsak sesleri giderek azalır ve kaybolur. paralitik ileus'ta bağırsak sesleri azalmış veya yoktur.
  Tedavi Hastanede gerçekleştirilir.
  gaz , dışkı çıkaramamakla gelişen devam eden karın gerginliği varsa veya yeni belirtiler gelişirse doktora başvurulması gerekir. *
  2 ... meydanbenim
 2. 2.
  Yüksek etkili antibiyotik kullanmanın sonucunun bağırsak düğümlenmesi olduğu, bir araştırmayla kanıtlandı. Ankara'daki özel bir hastanede çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Dr. Nejdet Birgen anlatmış araştırmayı, (bkz: Anadolu Ajansı)da haber yapmış: (Bağırsakta oluşan fıtıklaşma sonucu bağırsağın bir bölümünün diğer bölümünün içine girerek genişlemesiyle ortaya çıkan bağırsağın aldığı teleskobik yapıya bağırsak düğümlenmesi deniyormuş. Eğer tedavi edilmezse o bölge çürüyebiliyormuş.) http://www.beyazgazete.co...dugumlenmesi-yapiyor.html

  Doktor, 'Antibiyotikler mikroorganizmaları öldürürken bağırsakta veya vücutta bulunan iyi huylu mikroorganizmaları da yok ediyor. Özellikle geniş spektrumlu ilaçların bir yan etkisi olarak ağızda yaralar başlıyor ve ağızdaki yaraları tedavi etmeye çalışırken burada oluşan bozulmalar bağırsakları etkiliyor. Bu da hastayı bağırsak düğümlenmesine kadar götürüyor' diyor.
  ... nevzatb
 3. 3.
  bağırsak tıkanmasıdır.
  oldukça tehlikeli sonuçları olabilir.*
  bu hastalık hasıl olduğunda, hastaya ağızdan ilaç verilmesi kesinlikle önerilmez.
  2 ... transfontanel
 4. 4.
  bir tür hastalıktır.

  (bkz: barsak düğümlenmesi)
  ... bildigin sozluk kizi
 5. 5.
  ananemin annesinin ölüm şeklidir. annemin de ananesi olduğundan annem o günün dehşet verici sonlandığını hatırlatır. kadının ağzından gelmiş her şeyi. anlayın işte.
  -1 ... biladerinho
 6. 6.
  hakkında ciddi sorularının olduğu hastalık.
  uludağ duyuru yok diye buraya sormak durumundayız acill!
  bağırsak dugumlenmesi stresten olur mu?
  ... ilberortayli
 7. 7.
  Olur.
  (bkz: hayırlı forumlar)
  -1 ... sereftir seni sevmek