1. 1.
    istanbul un 12 ilçesinde bir grup gönüllü arkadaşımın yardımıyla haftasonu gerçekleştirdiğimiz anketin bilgilerini sizinle paylaşmak isterim.

Çok kapsamlı değil ama 962 kişiye ulaşıp seçimle ilgili soru sormayı başardık. Hem kendi merakımızı giderdik Hem de sizlerle paylaşıyoruz.

Böyle özensiz olsun istemezdim en azından bilgisayar ortamında hazırlayıp öyle sunmayı tercih ederdim ancak zaman kısıtlı kusura bakmayın.

bağımsız seçim anketi sonuçlarım

Ek: kararsızlarla ilgili şunu söylemek isterim çoğunluğu korku ortamından rahatsız olan ve bizlerden şüphe duyan "akp mi yaptırıyor" diyen kişilerdi. Kimseden isim bilgi istememiş olmamıza rağmen. Bu da böyle bir bilgi olsun.

Ek:2 titanik in isteği üzerine

1-maltepe

2-esenler

3-bahçelievler

4-gop

5-tuzla

6-bakırköy

7-basaksehir

8-bağcılar

9-kadıköy

10-pendik

11-avcılar

12-kartal
    18 -5 ... kurtcebe noyan
  2. 2.
    Kararsız oy çok fazla.
    3 -1 ... fyodor paskevich
  3. 3.
    yapıldığı ilçeler de söylenirse yorum yapılabilecek konu.
    zira anket; bağcılar, esenler, eyüp, fatih, sultangazi, gop, zeytinburnu, beykoz yoğunluklu yapıldıysa akp'nin gidici olduğu görülüyor.
    yok ama beşiktaş, kadıköy, bakırköy, adalar, kartal, sarıyer, avcılar yoğunluklu ise chp'nin kötüye gittiği görülüyor.
    seçim müdürü tfbg uludağ sözlük'ten bildirdi. *
    9 -1 ... totonok folmondoko boton gomo
  4. 4.
    KAtılanların yüzde 17 civarı korkakmış. Nasıl seçim anketi sonucu aq.
    2 -4 ... mahmut sezar
  5. 5.
    kurtcebe noyan´in istanbul cevresinde yapmis oldugu secim anket sonuctlaridir.

Ilk diyagramda kararsizlarin cok oldugu görünmekte. Bu durumda MHP, Vatan, DP ve Saadet partileri ne yazik ki mecliste yer bulamamaktalar.
    Kararsizlar dagitildiginda da akp, chp, iyi parti ve hdp haricinde meclise girebilen yok.
    Ittifaklar arasinda Vatan partisi haricinde bütün partiler meclise girebiliyor. Bu ankette özellikle muhalefetin cumhur ittifaki´ndan önde oldugu görünmekte. Bu da CHP´nin stratejisinin ise yaradigini gösteriyor, fakat tek baslarina iktidar olamamaktalar.
    Kararsizlar dagitildiginda da muhalefet ittifaki cumhur ittifaki´nin oldukca önünde bulunuyor. Yaklasik %3+1 eksige sahip olduklari icin tek baslarina iktidar olamamaktalar.

Sonuc: Bu ankete göre her iki ittifakin da hdp´ye ihtiyaci oldugu görünmekte. Diger anket sirketlerinin gerceklestirmis olduklari anketlerde de hdp´nin kilit parti oldugu görünmekte. muhalefet ittifaki´nin tabaninin hdp´yi istememesi ve cumhur ittifaki´nda mhp´nin bulunmasi yani sira akp - hdp iliskilerinin iyi olmamasi bu secimleri neredeyse cikmaza getirmektedir.

not: anketdeki veriler aceleyle hesaplanip, diyagram haline dönüstürülmüstür. yanlislik var ise bildirin ivedilikle düzeltilecektir.

uyari: lütfen bu diyagramlari orada burada paylasmayin. sahsimin kullanma lisansi oldugundan paylamam da bir sakinca yok. telif haklari sebebiyle kendi basinizi yakabilirsiniz.
    2 -1 ... kultursuz dinazor
  6. 6.
    güncelleme üzerine ek:
    Her ilçenin 2015 genel seçim sonuçlarındaki oy dağılımını ve ortalamalarını aldım. zira elimizde hangi ilçede kaç kişiyle yapıldığına dair başka bir veri yok, bu yüzden en mantıklısı bu geldi.
    bu da ilk entry'deki durum.
    bu duruma göre akp'de 16,9 puanlık büyük kayıp var. mhp de bitmiş gitmiş. onda da 6,3lük bir kayıp var. cumhur ittifakında toplam kayıp = 23,2.
    bunun 12,6'sı iyi partiye gitmiş görünüyor. ayrıca chp'nin oyları da 7 puan düşmüş gibi görünse de karasızların çoğunun anket yapılmasından kıllanarak chp ve iyi parti cevabını vermediklerini düşünüyorum. zira akp'ye oy atacak adam şak diye söyler. HDP de hemen hemen aynı yerde saymış.
    EVET ARKADAŞLAR, galiba bir devrin sonuna geldik. esen kalın.
    4 ... totonok folmondoko boton gomo
  7. 7.
    Tfbg ye çok teşekkürler. Fırsat buldukça ve organize olabildigimiz kadar anket yapmadığımız diğer ilçelerde de yapacağız en kısa sürede.

Dışarıdan tanımadığımız insanlardan "ücretli veya ücretsiz" hile hurda olmasın veya "ben anket yaptım ya" deyip anket yapmadan sallamasyon sonuç getirilmesin diye sadece gerçekten merak eden ve gerçekten birşeyleri objektif olarak tespit etmek isteyen namuslu arkadaşlarla harekat ediyoruz.

Umarım seçime kadar gerçekçi gerçeğe yakın veriler elde ederiz.
    5 ... kurtcebe noyan
  8. 8.
    SP ile DP'nin oranının aynı olması garip geldi. Biri imzada 100 bin oyu geçen, diğeri 2 bini bulmayan iki lider söz konusu çünkü.
    2 ... jim peterik
  9. 9.
    fayda sağlamayacak olan ankettir. yapan arkadaşın emeğine sağlık tabi.

neden fayda sağlamayacak ? abicim 16 senedir iktidardalar bunlar değil mi. son 3 seçimdir falan her 2 kişiden birisi bunlara oy veriyor sonucu çıkmıyor mu. etrafımdaki insanların yüzde 80 i benim gibi muhalif onları saymıyorum. iş gereği her gün belki 10 ve üzeri yeni insan ile tanışıyorum 3-5 farklı ortamda bulunuyorum. yarım saat ve üzerindeki her muhabbette konu mutlaka siyasete geliyor gelmemesi mümkün değil. lan hiç kimse oy vermiyor bunlara. kime sorsam küfür kıyamet. konuştuğum 10 kişiden 2 si anca çıkıyor akp ye oy veren. bu ortamlar zaman zaman esenler bağcılar zeytinburnu ilçelerinde oluyor. akp nin kaleleri yani. fatih zaten benim ilçem her daim oradayım akşamları hafta sonları. zaman zaman anodolunun farklı farklı illerinde aynı muhabbetler oluyor sonuç hep aynı. ankaraya gidip geliyordum çok sık orası da aynı.

o yüzden anketler ne derse desin bu işte bir ipnelik var arkadaş. ya millet bizi yiyiyor onlara vermiyoruz diyor sonra gidip veriyor ya hakikatten var bir fırıldak.
    7 -1 ... mel mel bakan gibson
  10. 10.
    Belirtilen bölgelerde 60+ yaş tayfaya sorulduğunda %20 akp artışı %10 chp artısı mümkün olması muhtemeldir.
    2 ... gethere