1. 1.
  kebapçıda herkes söylemeden ne yiyeceğini söylemeyen ve genel ne istediyse onu ısmarlayan adam, engin.
  2 ... shrek
 2. 2.
  BAĞIMLI KiŞiLiK BOZUKLUĞU!!

  Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişiler başkalarının ihtiyaçlarının yanında kendilerini ikinci plana atarlar. Yaşamlarının temel alanları için başkalarına öncelik verirler, kendilerine güvenleri yoktur ve kısa bir dönemden fazla yalnız kaldıkları zaman şiddetli rahatsızlık hissederler.

  Bağımlı kişilik bozukluğu kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bir çalışmada tüm kişilik bozukluklarının %2,5' ine bu tanı kategorisi konmuştur. Küçük çocuklarda büyük çocuklardan daha belirgindir. Çocuklukta kronik fiziksel hastalığı olan kişiler bu bozukluğa daha yatkın olabilirler.

  Bağımlı kişilik bozukluğu olan hastalar sorumluluktan kaçarlar ve liderlik rolünü üzerine alması gerektiğinde anksiyöz olurlar. itaatkâr olmayı tercih ederler. Bozukluğu olan kişiler yalnızlığı sevmezler."Folie a deux" (paylaşılmış psikotik bozukluk) de çiftlerden biri genellikle bağımlı kişilik bozukluğundan muzdariptir. Karamsarlık, kendine güvensizlik, pasiflik, cinsel ve kızgınlık duygularını gösterme korkusu bağımlı kişilik bozukluğu olan hastanın davranış özellikleridir.

  Mesleki işlevsellikte yetersizliğe yatkındırlar, çünkü bağımsız olarak süpervizyon olmaksızın iş yapamazlar. Sosyal ilişkileri bağımlı oldukları kişilerle sınırlıdır ve çok fazla mental veya fiziksel kötüye kullanıma maruz kalırlar, çünkü kendilerini koruyamazlar. Bağımlı oldukları kişileri kaybetmek zorunda kalırlarsa "majör depresif"bozukluk riski taşırlar. Ancak tedavi prognozu iyidir.

  Bağımlı kişilik bozukluğunun tedavisi genellikle başarılıdır. iç-görü oryante terapi, davranışlarının geçmişini anlamasını sağlar ve terapistin desteği ile hastalar terapi öncesinden daha fazla bağımsız, güçlü ve kendine güvenli olabilirler.


  **dpsikiyatri.com**
  4 ... senyolcubenhanci
 3. 3.
  kısaca, özgüvensiz insanların başkalarına aşırı güvenmesidir.
  3 ... delicious
 4. 4.
  başkalarının kendileri adına karar vermesini beklerler. her işte onay bekleyen insanlardır. yalnız kalmaktan son derece korkarlar. kendilerine güvenleri yoktur.
  1 ... siriuscalisani
 5. 5.
  Bağımlı ve boyun eğen kişilik yapısı belirgindir. Başkalarından öğüt ve destek alma ihtiyacı, sorumluluk alamama, muhalefet edememe, inisiyatif kullanamama, tek başına kalamama temel bulgularıdır. Kadınlarda sıktır. Temelde ayrılık kaygısı/bunaltısı vardır. Psikoterapi tedavide kullanılır.
  ... bohem mavisi
 6. 6.
  kader ve masumiyet filmindeki bekir karakteri tam anlamıyla bağımlı kişiliğe örnektir.
  1 ... yagmurella
 7. 7.
  (bkz: kendi acisina herkesi ortak etme saplantisi)
  ... modern dunyanin shakespeare i
 8. 8.
  (bkz: wanted)
  ... feiletekrariveze
 9. 9.
  insanlara genel bir baglanmislik hali olması gerekir. Tek bir kişiye takılarak ben bağımli kişilik miyim acaba diye sormayın aynisini ben de sordum kendime ama oyle değil.
  Bunlar benim bildiklerim tabi.
  2 ... muvakkat
 10. 10.
  A.q bu da beni tarif ediyor. Ne çok psikolojik rahatsızlığım varmış. Ben de bunu "insanlara sevgi" olarak yorumluyordum. Meğersem alakası yokmuş.
  -1 ... sexysempanze