bugün

şimdi bu evlilik çağına gelmiş kızlar için kızın ailesi eskiden başlık parası isterdi. günümüzde durum aynıdır fakat şekil değiştirmiştir.

eskiden erkek tarafı tiko parayı babanın eline sayarken şimdi damat adayının eline tutuşturulan takı listesi denen bir garabet var. kızı haraç mezat satıyorlar ama kendilerini iyi hissetmek için böyle yan yollara sapıyorlar.

şimdi bu kızın babası evde sürekli huysuzluk eden aralıksız problem çıkartan kızını bir salak oğlana yamamak için yanıp tutuşmaktadır. hele ki kızı 30 yaşını geçtiyse babanın kafasından dumanlar çıkıyor eminim. lan kız elimizde mi kaldı yoksa diye krizlere giriyor. işte bu huysuz kızı bir saf oğlancık çok seviyor ve evinin kadını çocuklarının anası yapmak istiyor. kızın babası da ellerini ovuşturuyor büyük bir zevkle. nasıl sevinmesin allahın belası pis kızını evden sepetliyor. sevinçten göbek atacak nerdeyse. bir de bu belalı kızdan kurtulurken başlık parası da alıp cebe atıyor.

sizce de bu işte bir terslik yok mu sevgili çükdaşlarım. böyle bela bir kızı alırken bir de üstüne babaya ödeme yapmak şahsen bana ağır gelir. normalde kızın babasının bize bu belayı aldığımız için ödeme yapması lazım ama hep tersi oluyor.

yahudilerde drahoma diye bir olay var. kızın babası hem masraf olacağı için hem de belalı kızının pis huylarını çekmesi için damada para verir drahoma adıyla. bence bu konuda yahudi kardeşlerimizi örnek almalıyız. dünya para piyasalarının efendisi olan adamların vardır bir bildikleri. konuyu yetkililerin dikkatine sunarım...
bir an evvel gündeme getirilmesi gerekendir.
drahoma deniyor.. günümüz hindistan'ında ve ayrıca bizans'ta uygulama alanı bulmuş bir sistemdir..
hintli kızlara bakıyorum da, tövbe estağfurullah, haklı bir uygulama..
acaba bizans'ta durum neydi, merak ediyorum..