bugün

Sözlüğe yeni bir başlık kazandırmak, sözlük yazarları bunu yapabilirler. *
halihazırdaki başlıklara yazmaktansa, akla gelen ve yazılmak istenen konunun sözlükte olmadığından emin olduktan sonra yapılan, yeni başlık oluşturma ve yayınlama olayı.
(bkz: ansiklopediye bakarak baslik acmak)
yeni gelen bir yazar için nasıl yapıldığı tarif edilmemiş sözlük eylemi...
(bkz: başlık açarken dikkat edilecek hususlar) hehe
(bkz: nükleer başlık açma)
hakkında yazmak istediğimiz öge mevcut olmadığında giriştiğimiz eylem. ya da başka bir deyişle (#214116).

lakin şöyle yapılmaz.
hali hazırda orhan pamuk başlığı var. diğer yazar arkadaşlarımız da kendilerince entrylerini girmişler bu başlığa. sen kalkıp orhan yamuk diye başlık açıyorsun. şimdi bu başlığın kime ne faydası var. gir orhan pamuk başlığına yaz entryni. hatta ben yazayım (linkini de verdim hatta), al kopyala yapıştır. kendisinden pek hazzetmediğimden orhan yamuk kişisine benzettiğim şahıs. bak ne güzel oldu. haa ben katılmıyorum ama fikrini söyleyeceksin. katılıp katılmamam mühim değil. e peki sen bunu yapınca ne olacak. şu olacak ben ve diğer yazar arkadaşlar, sözlüğün en çok kullanılan bölümü olan sol frame'i daha zengin konu içerikli olarak görebileceğiz, kimsenin hakkına tecavüz edilmemiş olacak. senin anlayacağın sol frame'i kirletmeni istemiyoruz. gerekli başlık aç.
strateji oyunlarında adamları siyah bölgeye yollayınca siyah bölgedeki ağaçların kuşların gözükmeye başlaması gibi.
(bkz: entry girmek)
(bkz: başlık girilir mi açilir mi)
dikkatlice düşünülecek konunun, özenle ve imla kuralları içerisinde sözlüğe açılmasıdır.
yapması marifet seyılan olay. koduğumun sözlüğünde başlık acanlara bir övgü bir övgü anlamış değilim. son günlerde de bir savaş var ki; anlamış değilim.

+ olum bak bugün eksi de x kadar baslık acılmış.
- yapma ya. olum bak biz y kadar acmısız, geçmişiz olum adamları, koyduk cocuğu...

neyi koydun allahın malı, neyi? baslık acmak marifet mi? mal. götten bacaktan yapılan tespitler, kamyon arkası yazılar, gerekli gereksiz mac baslıkları... tabi cosarsın öküz. peki bu baslığın bize ne faydası var? hiç. sadece senin istatistiğin artmış oluyor. ''bakın olum, ne adamım. cok bi bok biliyorum da baslık acıyorum.'' havaları

havana sokayım...
önümüzdeki on yıl boyunca uludağ sözlüğün ihtiyacı olmayan şey.

yeterli erzak toplanmıştır sanıyorum.
sözlüğün genelinde görülen bir istek. sanki zall başlık açana para dağıtıyormuş gibi herkes, yeni yeni, saçma sapan, abzürt başlıklar açma eğiliminde.
başlık şeklinde hazırlanmış bir açma çeşididir. olabilir.
efendim bu tümce, anlamının ötesinde bir vizyon gerektiren eylemdir. şimdi mesela çok tırt ve gerçekten de sohbete değmeyecek kadar gereksiz konular hakkında başlık açmak polemik yaratmak içindir. meselâ: "eşeğin götündeki pirenin 3 takla atarak yere düşmesi akabinde çamurdaki oluşan dalgalanmanın karınca yuvasına etkisi ile ortaya çıkan küresel ısınma mevzuatının inek boku kadar etkili olması" ya da "komşu teyze hatçe bize geldi" ya da "of sözlük canım sıkılıyor bana karı bul, şu ayşede de bir mal var sorma" ya da, ya da, ya da... ne hacet efendim böyle şeylere... sohbeti edilmemesi gereken şeylerdir. jartiyer giyip amutta evi dolaşan adamdan bana/bize ne... değil mi ama? yani başlık açmak için başlık açmak yersizdir efendim. sık sık sol framede gereksiz muhabbetler görmekteyim ondan kelli ifade etmek istedim düşüncemi...
artistlik yapmak isterken rezil eden sözlük eylemi. birisiyle dalga geçeceksindir, onu ezecek aklınca kendi üstünlüğünü göstereceksindir. ama o da ne? kazdığın kuyuya kendin düşersin. öyle bir hata yaparsın ki başlıkta millet ağzını değil kaba etini kullanarak güler sana. yazık lan. bak örnek de veriyorum:

(bkz: yogo nedir bilmeyen kültürlü kişi)
yazılmak istenen konuyu sözlüğe taşırken ilk yapılan eylemdir.
bazen yapılmasa daha iyi olan eylemdir. her konuda başlık açabilme yetkisine sahip olmak her konuda başlık açmanın doğru olduğunu göstermez.
kalkıp oynayabileceğim ve çığlıklar atarak kollarımı etrafta sallayıp gezebileceğimin de mantıklı olmayacağı gibi. oldukça ilgi çekerim sanırım. hatta uzun zaman da unutulacağını sanmam.
işyerinde değil de evde olsam sadece annem gelip "sapıttın mı" şeklinde tepki verecekken, iş yerinde bu oldukça tuhaf karşılanabilir.
başlık açmış olmak için başlık açan güruha sesleniyorum.
yaratıcılıktan uzak ve sadece görüntü kirliliği yaratan başlıklarınız sizden başka hiç kimseyi eğlendirmiyor.
çünkü saçma.
burası sözlük. tdk sözlük olmadığı gerçeği her haltı yazabilmeniz anlamına gelmiyor.
ama maalesef dur durak bilmeksizin bir başlığın elli bin tarzda başlık açabilmek beceri işi de değil. esprili biri olduğunuzu da göstermez. ayrıca belki şu an msnde sizi bekleyen onlarca fıstık gibi kızı bekletiyorsunuz.
gidin. yazmayın. yeter. yeter!
sözlüğü o kadar kurcalamama rağmen hala bulabilmiş değilim...ama ben azimli insanım bulacam bekleyin...

edit:bi cenabetlik var ama çözemedim başlık açma sözcüğünü arattım gelen başlığa yorum yazdım ve yeni başlık açmışım...
(bkz: (#1019344))
yeni bir başlık oluşturmak.

açarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. mesela aynı başlığı ikinci, üçüncü kez açmamaya dikkat etmek, bu şekilde sözlüğü kirletmemek için, açacağın başlıkla ilgili iyi bir araştırma yapman gerekir.

(bkz: başlık açmak)
çok kurcalanmaması gereken bişi. öğrenildiginde yazılır soncta.
çaylak yazarların hedeflediği statü.....
her medya manşetinden başlık açmak bu entrynin yazıldığı tarihlerde moda olmuştur. tarihe not düşelim.
üye olduktan sonra ne yapacağını bilmeme durumu...
güncel Önemli Başlıklar