1. 1.
  39 numara ayakkabı giyen birisine 40 numaralı ayakkabıyı kakalamak üzere söylenen cümle
  2 ... tomamca
 2. 2.
  okul forması alırken söylenen tipik anne söylemidir. yalnız o forma cidden kısalır da boy posla alakası yoktur. *
  ... kacak kelebek
 3. 3.
  büyüyünce de giyersin bu söz çocukların çocukluk evresinde, asla kendi boyutlarında elbise sahibi olamayacaklarını mıh gibi beyinlerine kazıyan sözdür. ulan sen kendine göre alıyorsun da, ben niye hep büyük alıyorum? ben zaten büyüyene kadar o elbise her ne zıkkımsa en az 3 kere eskiyecek, her seferin de sen bana gene aynı şey diyeceksin. ulan ben minik beynimlen kavradımda , sen niye kavrayamıyosun kozalak.
  Zamanında diyememiştim içimde kalmasın...
  2 ... karga
 4. 4.
  70'ler de, tutumluluk anlayışını besmele olarak belleyen ailelerin, çoçuklarına, her kılık kıyafet alış-verişinde sarf ettikleri atasözüvari deyim. 80'li,90'lı yıllarda da devam eden, günümüzde hakimiyetini kaybetmiş olduğunu gözlemlediğimiz durum.
  3 ... der ve uzaklasir genc adam
 5. 5.
  aslı "seneye de giyersin" olan bir cümledir. kıyafet alımlarında öngörü gelecek seneyi kapsar genel olarak. 2. seneyi kapsadığı çok nadir görülmüştür. ekonominin kötü olduğu, kişi başına düşen milli gelirin açlık sınırında olduğu ülkemizde gayet normal karşılacak bir davranıştır.
  ... paleface
 6. 6.
  90lı yıllarda * özellikle * oluşan mali kriz halkın giderek fakirleşmesi bazı önlemleride beraberinde getirdi. örnek olarak budur. giyim harcamasını kısan vatandaşımız her yıl sezonluk alacağına 3 yılda bir alarak böylece karnını doyurabilmiştir.
  ... nobetciekipleramiri
 7. 7.
  (bkz: seneye de giyersin)
  ... 6.4.r.1.$.h
 8. 8.
  malını satmak isteyen işbilir esnafın, "zengin durdu" ifadesini kullanmalarını müteakip ebeveynleri de kafalayaraktan kullandıkları tabir.
  1 ... blindguardian
 9. 9.
  annemin küçüklüğümde fazlasıyla sarfettiği söz
  ayrıca
  sayesinde giysilerimin üstümde çuval gibi durduğu saçmalık ****
  ... tvdeki kiz
 10. 10.
  - bunu alalım
  + olmaz kızım bir büyük bedenini de al büyüyünce de giyersin
  - sghdyukjuh... * *
  ... dibi dibi rek