1. 1.
  çiftehavuzlar'da merkezi bulunan ingilizleri 1881 yılında kurdukları fransızların cercle d'orient ismini koydukları ve masonik yapısı olduğu öne sürülen Türkiye'nin kalburüstü insanlarının üye olduğu dernektir.
  -1 ... ireland
 2. 2.
  güneş batarken havuzun yanındaki deniz manzaralı barda* birşeyler içmek "istanbul'un sefası budur galiba" dedirtir insana. üye olduğumuzdan değil, dostlar sağolsun işte.
  3 ... jjaks
 3. 3.
  (bkz: club)
  (bkz: büyük kulüp ün nerede olduğunu bilmemek)
  1 ... pilotmont
 4. 4.
  eski turk filmlerinde sıkça görebileceğimiz, alkol oranı rutin rakılara nazaran az daha fazla olan kulüp rakısı nın meyhanedeki garsondan isteniş biçimidir.
  1 ... dunyayategetgecenadam
 5. 5.
  (bkz: circle d orient)
  ... yasak merve
 6. 6.
  1882 yılında ingiliz Elçisi Sir ALFRED SANDISON tarafından başlatılan çalışmalar sonucu: diplomat, yönetici ve iş adamlarından oluşan 30 kurucu üyenin sosyal amaçlarla kurdukları ( CERCL'E a PERA ) adlı kulüp 1884 yılında ( CERCL'E d ORIENT) adını almıştır. 19 mart 1882 tarihi Kurucular Toplantısında Baron De Hirsehfeld, başkanlığında teşekkül etmiş olan 9 kişilik Yönetim Kurulu 1884 yılına kadar toplantılarını muhtelif sefarethanelerde yapmıştır. Aynı yıl Abraham Paşa tarafından mimar Valloairi'ye yaptırılan Beyoğlu'ndaki binaya geçilmiştir. Binanın tefrişinde ingiliz, Fransız ve Osmanlıya ait aksesuarlar ve eşyalar kullanılmıştır. 1930 yılında Alaiyeli Mahmut Beyin teklifi üzerine toplantı tutanakları Türkçe ve Fransızca olarak düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yerde bir asıra yakın mevcudiyetini sürdüren kulüp, her yönü ile cemiyet hayatına, ve diğer sosyal kulüplere örnek teşkil etmiştir. Karar Defterlerinde 1882 yılından bugüne kadar yapılan Genel Kurul toplantıları ile Yönetim Kurulu toplantıları tutanakları mevcuttur. Toplumumuzun tarihindeki en büyük bunalımların ve değişmelerin yaşandığı sürecin tanığı olan kulübümüz aynı zamanda bu olaylarda rol üstlenmekle birlikte, üyelerinin bunlara fiilen katıldığı bir cemiyet olmuştur. Laik ve Demokratik Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu güne kadar
  siyasilerin ve yüksek bürokratların, ayrıca bilim, sanat ve iş dünyasının
  büyük şahşiyetlerinin başkanlık yaptığı kulübümüzde üye sayısı
  6000'e ulaşmıştır.

  (bkz: http://www.buyukkulup.org.tr/)
  2 ... bohemian rhapsody
 7. 7.
  hükümetler kurup, hükümetler deviren kulüptür. geçmişten günümüze bazı başkanları; tevfik rüştü aras, mükerrem sarol, necmettin sadak, hamdi akça, hüsnü çakır, bülent ulusu, duran akbulut (şimdiki başkan).
  2 ... bohemian rhapsody
 8. 8.
  çok, çok ve daha çok parası olmayanların üye olamadığı yer. lakin sadece çok paranızın değil referansınızın da olması şart.
  ... gimenez
 9. 9.
  as başkanlığını emekli orgeneral çevik bir'in yaptığı kulüp.
  ... protest sanayici
 10. 10.
  üyelerinden birisi de, ilker başbuğ'dur.

  (bkz: #5952724)
  ... alan shearer