1. 1.
  saygıdeğer olmasının yanında eşcinsel şahsiyet...filmi kaliteli kadrosuna rağmen tiksinç getirmişti..
  8 -11 ... baudelaire
 2. 2.
  tarihteki en doymaz herif onun zamanında toprak bütünlüğü anlamını yitirmiştir
  4 ... semsek
 3. 3.
  (bkz: alexander the great)
  3 ... eru
 4. 4.
  (bkz: alexander the gay)
  6 -3 ... registerlater
 5. 5.
  şehir kuran kumandan olarak da anılır. iskenderun, iskenderiye vs. en göze batan kanıtıdır. çok genç yaşta ordusunun başına geçmiş, kendisi gibi başarılı ve hırslı babasının dönemin en önemli filozoflarından ki diyojen ve aristo bildiklerimiz, dersler de aldırarak yetiştirdiği büyük sıfatına layık asker, filozof her bi şey... doğulu kaynaklarda adı sıkça ve dahi saygıyla anılır.
  7 -1 ... kassandra
 6. 6.
  tutkunun bir diğer adı ve aklın hilesi *'dir.
  1 -1 ... calderon de la barca
 7. 7.
  lumini ex orient(güneş doğudan yükselir) sözünden etkilenip imparatorluğunun sınırların çine kadar dayandırmış lider.aristidan cok etkilenmiştir
  2 -2 ... bilgehan
 8. 8.
  Makedonlarin ve yunanlilarin bir türlü paylaşamadığı alexander.
  6 -1 ... dont be cute
 9. 9.
  bol soslu terayaglı lezzet kaynagı. * * *
  6 -5 ... blackjack
 10. 10.
  milattan önce 356 - 323 yılları arasında yaşamış büyük makedon imparatoru. yunan mitolojisi' nin asi kahramanı akhilleus gibi ölümsüz olduğuna inanırdı. hatta truva' yı ziyaret edip akhilleus' un mezarı' na çiçek koyduğu bile söylenir. babası philip' in suikaste kurban gitmesinin ardından tahta geçti. hayatı büyük sorumlulukların yanı sıra büyük buhranlarla da doluydu. asker olarak tam bir strateji dahisiydi, kat kat kalabalık olan pers ordusu' nu milattan önce 331 yılında yendiği gaugamela savaşı bu özelliğinin en önemli göstergesidir. öte yandan çok çabuk sinirlenirdi, sinir krizlerinde en yakın arkadaşını öldürmüş ve başkent ürgüp' ü yakmıştır. babil' i başkent yapıp merkezden uzaklaşması ve imparatorluğun büyük sınırlarını daha da genişletmek istemesi hayatının hatası olmuş, önce hindistan' da çoğu askerini kaybetmiş, sonra da, söylentiye göre, komutanları tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. ölümünden sonra naaşı, komutanı ptolemy tarafından mısır' a kaçırılmıştır.
  11 ... legend of the stranger