1. 1.
  1 kasim 1928'de 15 milyon nüfuslu koca bir Türkiye'yi "harf inkilabi" adi altinda cahil birakan liderdir.

  Bugün bildiginiz ve konustugunuz dil yarin gecersiz sayilmistir. Elbet tabi bu cahilligin atilmasi yaklasik üzerinden 74 sene gecmesinin ardindan akp dönemiyle atilmaya baslanmistir.

  Sayet harf inkilabi adi altinda halki cahil birakma olmasaydi, türkiye cok daha iyi yerlerde olacagi hic süphesiz ki bariz ve asikar sonuctur. halkimizin bir bölümü hala bu sözde devrim nedeniyle okuma yazma bilmemektedir.

  Bazi gercekleri artik görmenin vakti gelmis de geciyordur.
  19 -51 ... bilgisavar
 2. 2.
  hem dil hem alfabe, bir gecede değiştirilen alfabedir. dilin tahrifi içinse ondan sonra ki süreçte dehşetli çalışmalara yapılmıştır. netice de bugün kü sığ türkçe ortaya çıkmıştır. Ama atam bunu öngörmüşse boyunumuz kıldan incedir.
  edit: son cümleye kadar eksilemeyi düşünenler bir anda artılamıştır. Zihnimizin şartlanmış, zincirli, ve yeni düşünce kabul edemez olduğunun en büyük kanıtı bu entryimdir. daha ileri düzeyi için (bkz: 5816 sayılı kanun)
  6 -7 ... antiantianti
 3. 3.
  öyle bir lider yoktur.
  1927 itibariyle türkiye'nin nüfusu 13.6 milyon olabilmiştir. 1923 itibariyle de okur yazar oranı %6'dır. 1928 de %11. ayrıca osmanlı devletinde arap alfabesini okuyabilen herkes latin alfabesini de okuyabilmekteydi. (osmanlı tanzimatla karma eğitime geçti, orta okul ve dengi okullarda latin alfabesi de öğretildi. ) kaynağı işkembe-i kübra olan hiç bir şeye inanmayınız.

  edit: yanlış bilgiler düzeltildi. ayrıca alfabe en fazla 1 ayda ögrenilir kimse cahil kalmaz yani.
  13 -4 ... eyup usta
 4. 4.
  1933 de nüfus ancak 10 milyon olmamis, zira 1927 de nüfus 13 milyon küsurdu zaten.

  kaynak: http://tr.wikipedia.org/w...C3%BCfus_say%C4%B1m%C4%B1

  Buna söyle bakilmasi gerekli, Bugün recep tayyip erdogan cikiyor diyor ki buyrun bu yeni alfabeniz ögrenin. buna ayak uydurmak su an icin pek zaman almayacaktir ama o zaman ki imkansizliklar nedeniyle ve hükümetlerin beceriksizliginden daha da ötesi egitim'e önem vermemesi nedeniyle 74 yil sürmüstür.
  2 -1 ... bilgisavar
 5. 5.
  (bkz: şapka inkilabında şapka takmayanlar)
  -1 ... varlikdanyoklugagitmek
 6. 6.
  orospu çocuklarına sıkıntı olan liderdir.

  o bütün halk bir anda cahil bırakılmadı. islamiyete geçişle birlikte cahil kalmaya itildi.
  sistemli bir şekilde, türk edebiyatı terkedilip, yerine arap ve fars edebiyatına geçildi, devşirme sistemi sayesinde türk düşmanlığı yapıldı yüzyıllar sürecinde.

  o lider denilen adam ne yaptı?

  türk milleti'nin özüne dönüşünü sağlayarak latin alfabesine yani öz türkçemize geçirdi bizleri.

  bilmeyen geri zekalılar için kısaca yazayım.

  türklerin asıl abecesi latin alfabesidir. daha doğrusu latin alfabesi, öz türkçemizden devşirme, runik yazıdan gelmedir.

  runik yazı ise türk milletinin binlerce yıllık kültürünün yansımasıdır.

  (bkz: runik yazı/@protest sanayici)

  amına koyduğum arap sevicisi cahil yobazları, bok atmayın dönün kendi bokunuzu avuçlayın.
  17 -10 ... protest sanayici
 7. 7.
  1920 li yıllarda nüfusun yüzde beşi ancak okuma yazma bilen halkın pek de sikinde olmayan şeydir. amına koyim sanki yüzde 90 lara varan okuma yazma oranı vardı da bir anda cahil kaldı. ayrıca harf değişikliğiyle cahil kalmanın ne ilgisi var lan. neyse bugün türkiye de neredeyse okuma yazması olmayan insan kalmadıysa bu inkilap sayesindedir gençler. militanlığınızı sikeyim size bir şey olmasın. hadi bakalım.
  6 -2 ... in infinitum
 8. 8.
  --spoiler--
  1 kasim 1928'de 15 milyon nüfuslu koca bir türkiye'yi "harf inkilabi" adi altinda cahil birakan liderdir.
  --spoiler--

  ulan memleket zaten 13 milyon, bunun yarısı kadın olsa - ki okur yazarlıkları çok düşük- kaldı 6,5.

  6,5 milyonun hepsi yetişkin değil, yaşlı da var çocukta 3 te 2 si yetişkin olsa kaldı 4.

  4 milyonun hepsi de okur yazar değil, çoğu anadolu genci, tarladan vakit mi bulmuş okuyacak, 4 te 1 i okur yazar olsa kaldı 1 milyon.

  bu 1 milyonun da gerçek okur yazar kesmi - harbiyeli, mülkiyeli, tıbbıyeli falan- avrupa da tahsil görmüş dil bilen adamlar olduğu için latin alfabesini biliyolardır.

  neyse, he kardeş cahil bıraktı o lider.

  edit;
  --spoiler--
  cevap 7:prof. uygur kocabaşoğlu’nun belirttiğine göre ilk hevesle millet mekteplerine 1 milyondan fazla kişi devam etmiş ama ancak bunun yarısı mezun olabilmişti! harf inkılabı’ndan önce 1 milyon okur yazarımız vardı. bebekleri çıkardığımızda bu, osmanlı’dan yüzde 19 gibi bir okur yazar nüfus devralındığını gösterir.
  --spoiler--

  bak 2 dk lık hesabım doğru çıktı. amk az düşünün de öyle yazın la, çamur atmak kolay.
  8 -2 ... baba24
 9. 9.
  alfabe yeniliğinden önce halkın ne kadarı yazı yazabiliyor, okuma biliyordu sorularına cevap bulmayan, aramaya tenezzül bile etmeyenlerin bombalamalarıdır.

  çok sevdiğiniz zaman gazetesinden geliyor;

  Soru 7:Peki okur yazarlık arttı mı?

  Cevap 7:Prof. Uygur Kocabaşoğlu’nun belirttiğine göre ilk hevesle Millet Mekteplerine 1 milyondan fazla kişi devam etmiş ama ancak bunun yarısı mezun olabilmişti! Harf inkılabı’ndan önce 1 milyon okur yazarımız vardı. Bebekleri çıkardığımızda bu, Osmanlı’dan yüzde 19 gibi bir okur yazar nüfus devralındığını gösterir.

  nüfusun sadece %19'u okuma yazma biliyormuş. ülkeden ilim irfan fışkırıyormuş gerçekten ama bak sen mustafa' nın işine değil mi?

  zaman'ın kurbanı oldum editi: wikipedia' da okur yazar oranı şu şekilde,

  1923 - %2,5
  1927 - %10

  sizi gidi ıslanmaz gazete sahipleri sizi...

  (bkz: çok komikmiş yazar kardeş)
  4 ... kurt baltasi
 10. 10.
  o tarihlerde okuma yazma bilen kişi sayısı 1 milyonu geçmediğinden, yanlış tespittir. doğrusu halkını cehaletten kurtaran lider.
  4 ... nrkrn