1. 1.
  BÜLENT EVCiL
  dünyaca ünlü türk flüt virtüözü.

  1968 yılında istanbulda doğan sanatçı, ünlü müzik eğitmeni selahattin evcilin oğludur.
  flüt çalmaya, 1980 yılında girmiş olduğu mimar sinan üniversitesi devlet konsevatuarı'nda başlamıştır. 1988 yılında bitirmiş olduğu bu eğitim sürecinde, ünlü flüt eğitmeni, prof. mükerrem berk'in öğrencisi olmuştur.

  istanbul filarmoni vakfının bursu ile brüksel kraliyet konservatuarında marc grauwels ile eğitimine devam eden sanatçı, 1992 yılında flüt dalında''diplome superieur avec grande distinction''(üstün basari ile flüt yüksek diploması), oda müziğinde ise''premiere prix''(birincilik ödülü)alarak ile mezun olmuştur.

  1994yılında heidelberg-mannheim müzik yüksek okulunda çalışmalarına jean-michel tanguy ile devam ederek, buradan da 1996'da''künstlerishe ausbildung''(sanatta yeterlilik) diplomasını pekiyi derece ile alarak mezun olmuştur.

  ''sir james galway''in 1992 yılında dublinde düzenlediği flüt seminerindeki''best performer''(en iyi yorumcu) yarışmasında 2.lik ödülü alarak 1992-1999 yılları arasında ünlü irlandalı flüt virtüozu ''sir james galway''in ögrencisi olmuştur.

  dünyanın birçok ülkesinde, ünlü konser salonlarında, ünlü sanatçılar ve orkestralar ile sayısız konserler veren evcil, viyanada imperial concerts solist kapellada solo flütçü olarak görev yapmıştır.

  ünlü flütçünün görev yapmış olduğu bazı yerler arasında, istanbul devlet opera ve balesi, istanbul borusan filarmoni orkestrası, arturo toscanini filarmoni orkestrası yer almaktadır.

  evcil, 2005 ağustos ayında amerikan flütçüler birliği(nfa) tarafından düzenlenen 33. uluslararası flüt kongresinde türkiyeyi temsil etmek için 2 adet resital vermek üzre san-diego kaliforniyaya davet edilmiştir.

  2006 mayıs ayında ise italya'nın milano kentinde düzenlenen uluslararası ‘’falaut’’ festivaline davet edilmiştir. 2006 ağustos ayında da ingiliz flütçüler birliği tarafından ıngilterenin manchester kentinde düzenlenen 5. uluslararası ıngiliz flüt festivaline davet edilen ilk türk flüt sanatçısı'dır.

  sanatçı bütün görevlerinin, düzenlediği masterclass'ların ve solistlik kariyerinin yanında, itü miam "müzik ileri araştırmalar merkezi" yüksek lisans programında, flüt öğretim görevlisidir.

  --spoiler--
  http://www.bulentevcil.com
  --spoiler--
  -1 ... mothman
 2. 2.
  Çok başarılı bir flütçüdür. Her yorumuna ayrı bir duygu katar.
  ... yemebeni
 3. 3.
  altın flütü vardır.
  ... jagatai
 4. 4.
  andante tarafından yılın üfleme sanatçısı ödülüne layık görülmüştür.
  ... johnnyturhan
 5. 5.
  yaşamdan dakikalar' ın sezon finaline konuk olan, musa eroğlu' nun çalıp söylediği halil ibrahim türküsüne doğaçlama olarak eşlik ederek beni mest eden müzisyen.
  ... johnnyturhan
 6. 6.
  şüphesiz türkiye' nin en iyi flüt sanatçısıdır. tekniğiyle, mükemmel tonuyla, dünya çapındaki flüt virtüözlerinin her fırsatta methettiği gurur kaynağımızdır.

  tüm bunlara rağmen her zaman mütevazı olmayı başarmış nadir müzisyenlerdendir aynı zamanda. sanslıyız.
  1 ... smetana185