1. 1091.
    2001 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle çomarlar tarafından linç edilmiş değerli devlet adamımız. kriz döneminde dolar 68 kuruştan 1 liraya çıkmış, işsizlik 2,5 milyon olmuştur. o dönem insanlar ecevit için türkiye'yi batırdı demişlerdir. şimdi ise dolar 5,5 lira, işsizlik 6,5 milyon. aynı insanlar çağ atladık diyorlar. allah şifalarını versin. devletin bütçesini 15 yıl ipotek altına alan kredilerle yaptırılan iki köprüye, iki tünele tav oldular demek ki.

ecevit ölmeden önce o zaman henüz ruhunu satmamış olan gazeteci yiğit bulut'a şunları söylemiştir; 1974'te küreselcilere sormadan tek başıma harekat kararı aldım, onlar da yıllar sonra ekonomik kriz çıkartarak benden intikamlarını aldılar.

ecevit türk siyasetinin en dürüst devlet adamıdır. yıllarca dsp'nin makam aracı olan siyah kartal'a binmiştir. mal varlığı ve yaşantısı ortadadır. bir de şimdikilere bakın.

bülent ecevit

ecevit 1974'te ingiltere ile savaşı, amerika ile de bağları koparma pahasına kıbrıs barış harekatını başlatmıştır. bu hamle türkiye'nin dış siyasette bağımsız olarak tek başına alabildiği nadir kararlardandır. neticede kıbrıs kazanılmış, türkiye emperyallere boyun eğmemiştir. buna karşın amerika tarafından misilleme olarak türkiye'ye ambargo uygulanmıştır.

batılı ülkelerin arap israil savaşlarında israil'e destek vermesine tepki olarak mısır 1967'den 1975'e kadar sekiz yıl boyunca süveyş kanalını deniz trafiğine kapatmış ve opec ülkeleri de aynı gerekçe ile 1973 yılında yaptıkları petrol ihracatını durdurmuştur. bu durum dünya genelinde büyük bir petrol krizinin yaşanmasına sebep olmuştur. hem bu krizin hem de ambargonun etkisiyle türkiye'de de akaryakıt ve tüpgaz sıkıntısı yaşanmıştır. işte çomarların sık sık ecevit'in başarısızlığıymış gibi anlattıkları "tüb guyruhları" bu sebeplerden dolayı oluşmuştur. sanki o dönem diğer ülkelerde durum çok farklıymış gibi.

bir süper güç düşünün ki trafiğe haftanın belli günleri tek, belli günleri çift plakalı araçların çıkması ve sınırlı miktarda benzin alabilmesi için düzenleme yapmak zorunda kalıyor. işte amerika birleşik devletlerinin o yıllardaki çaresizliği;

1- bülent ecevit

2- bülent ecevit

3- bülent ecevit

4- bülent ecevit

5- bülent ecevit

6- bülent ecevit

7- bülent ecevit

8- bülent ecevit

9- bülent ecevit

10- bülent ecevit

11- bülent ecevit

12- bülent ecevit

13- bülent ecevit

bu ülkeye hizmet eden insanlara birkaç olumsuzluğu bahane ederek nankörlük ederseniz, emin olun ki birgün daha kötü durumlara düşersiniz. nitekim öyle de olmuştur. 70'li yılların türkiye'sinde o dönemki kaotik ortama rağmen hiç değilse akaryakıt, tüpgaz gibi pahalı şeylerin kuyruklarına giriliyordu. 2018 türkiye'sinde ise soğan patates kuyruklarına.

ve son olarak amerika'nın türkiye'ye ambargo koymasına karşılık 1975 yılında demirel'in başbakan olduğu sırada bakanlar kurulu kararı ile türkiye'deki amerikan üsleri kapatılmıştır. sonra hükümet değişmiş, ecevit tekrar başbakan olmuş ve demirel ile birlikte bu üsleri beş yıl boyunca kapalı tutma iradesini ortaya koymuşlardır. ta ki 12 eylül'e kadar.

https://www.youtube.com/watch?v=2DPwRfiu_m8+

bugün bir papazı bile tutuklamaya cesareti olmayanların ecevit'e laf söylemeye hakkı yoktur!
    6 -1 ... uykusuz baykus
  2. 1092.
    Küçüklükten beri sempati beslediğim devlet adamıydı. Ne zaman 18'i doldurdum ilk seçimimde mührü beyaz güvercine şevkle vurdum. Gerçi kendisi rahmetliydi o tarihte ama sözümü yerine getirdim. Zaten bir daha da yıllarca doğru düzgün oy kullanmadım.
    4 ... acta non verba