1. 1.
  bundan uzun yıllar önce, tüplerde kuyruk varken, ekmek karneyle alınırken, mevcut dünya süper gücü hükümetimizin övüne övüne anlattığı yıllarda amerika devleşik birletleri denen yavuşak ülke; kıbrıs barış harekatının ardından yine bize bir ambargo uygulamış. bu gelişmenin ardından rahmetli bülent ecevit bbc'ye bölgesel ve iç siyasetle alakalı bir röportaj vermiş.

  öncelikle röportaj ingilizce. rahmetli gayet akıcı ve muazzam bir ingilizce konuşuyor. mesajlar gayet net. tehdit dili değil devlet dili kullanılıyor. hayali dünya lideri gibi değil, gerçek kıbrıs fatihi gibi konuşuyor. tehditlere tehditle karşılık vermeyen, gerçekçi ve akılcı bir röportaj.

  muhabirin tuzak sorularına gayet net ve akılcı cevaplar veriyor. tuzaklara düşmüyor. devlet geleneğini ve devlet nezaketini elden bırakmıyor. devlet adamı duruşunu sonuna kadar hissettiriyor.

  özlenen bir siyasi duruş. rahmetle anıyoruz.

  https://www.youtube.com/watch?v=2DPwRfiu_m8+
  18 -9 ... serdarsl06
 2. 2.
  tarih tekerrürden ibarettir lafının birebir ispatı olan röportaj. o gün konuşulan konularla bugün konuşulan konular arasında bir gram fark yok. yalnız muhteşem bir kalite farkı var.
  4 -1 ... serdarsl06
 3. 3.
  ingiliççesi süper.
  5 ... templier
 4. 4.
  tam bir devlet adamı olduğunu bir kez daha kanıtladığı röportajmış da biz yetişememişiz.
  5 -1 ... comarlarin korkulu ruyasi
 5. 5.
  biri aydınlık, cumhuriyet çocuğu, diğeri başka bir şey. kalite farkı o yüzden.
  9 -2 ... the outsider
 6. 6.
  ecevit gibi bir adami kriz cikartiyor diye yikan halk, alni secdede diye rizeliyi ulkenin basina getirendir. bu halk dun de akillanmadi, bugun de.
  bize mubah bu krizler, devalasyonlar, ambargolar. ecevit'in neden krizlerle bogustugu ortada, rizelinin neden krizlerle bogustugu. hak bize hak.
  9 -2 ... pillars of creation
 7. 7.
  ecevit dönemi çok zor geçti, doğru. ama sadece türkiye'de değil bütün dünyada çok zor geçti.. biri 1974'te. biri 1978'de iki petrol şoku yaşandı.. petrol fiyatları bir gecede birkaç katına çıktı. sıkıntılar ondandır. yaşanan sıkıntılarda ecevit'in bir hatası yoktur..

  ecevit'in ikinci hükümeti döneminde ise ülkeyi koskoca bir deprem vurdu.. ülkede fabrikaların toplaştığı en endüstriyel bölge yerle yeksan oldu.. onbinlerce insan öldü.. üretim aylarca sekteye uğradı.. ecevit bence o krizi de çok iyi idare etti..

  rizeli recepse ortalık günlük güneşlikken kriz çıkarttı. hem de 1974'ten çok daha feci bir kriz..

  ecevit sevdiğim bir politikacı değildir.. ama yiğidi öldür hakkını ver, recoyla kıyas kabul etmez..

  biri medeni, öbürü kırsal..
  biri şehirli, öbürü dağlı..
  10 -2 ... arbutus unedo
 8. 8.
  üniversite mezunu değil diye yerilmeye kalkılan ve birileri gibi sahte diploması da ortalıkta dolaşmayan adam ana dili gibi ingilizce konuşuyor.
  6 -2 ... nardaninciler
 9. 9.
  Kültürlü olduğunu gösterir ama darbeye engel olamadı.
  1 -1 ... tenete
 10. 10.
  e bir kez daha hayran bırakan röportaj.

  hizmet hizmet diye anıran eşekler adamın hayatı türkiye ye hizmetle geçmiş. görün öğrenin devlet adamı nasıl olunuyor.
  3 -1 ... lan senin de nickinin de amk