bugün

akilli ol, dogru konus, agzindan cikan elinde patlamasin manasina gelen bir soz.
Hayatta hiçbir zaman başkalarının durumu küçümsenmemelidir.
(bkz: ağzın doluyken konuşma)
büyük lokma yemeği öğütleyen,ama şiddetle ulu konuşmamayı tavsiye eden atasözü.
gayet dogrudur,bircok insanın basına gelmiştir.ölürümde görücü usulu evlenmem deyipte 2 ay sonra görücü usulü evlenenler bile görülmüştür.
büyük lokma ye ama büyük söz konuşma ..... da bulmuşken sen de sev hesapsızca aaaaa şeklinde devam eden saçma şarkının sözleri
ben bu işi kesinlikle yapmam, ben şu partiye asla oy vermem, ben şu arabayı asla almam, gibisinden edilen lafların bir gün tersi olabileceğini ima eden cümle.
sonradan pişman olacağın şeyler söyleme anlamındaki söz.

misal,

19xx: "AB şöyledir, AB böyledir."

20xx: "AB'ye adaylık sürecimiz olumlu ilerliyor."
-nereyi kazandin?
-halkla iliskiler, ankara ya gidecegim
-ee o bolumu okumadan da sekreter olabilirsin
-ne alakasi var ya sekreterle iletisimcinin! allah allah!

ve bes yil sonra idrak edilir, mezun olup da sekreterlik yapmaya baslamak suretiyle... :(
sibel can ın şarkısıdır.

büyük lokma ye ama büyük söz konuşma
seni seveni de bulmuşken sen de sev hesapsızca...aaaaa diye gider bu şarkı
bir standartı varmıdır acaba.. hani fak (yazıldığı gibi yazılmamış olabilir) a basmamak babında.
laf , gaf , saf arasındaki acayip konuşma

laf: ulan saf'lar yüzünden hep işkembe-i kübradan hoba diye boşlukta buluyorum be kendimi.fuck de sus , ne devam ediyon.

gaf : sorma be laf ben de ne güzel kış uykusuna yatmışken yok "ananı da al git" filan olmuyor ama . ha "netekim" de başıma çok bela açtı be zamanında. git mutluluğun resmini yap ne bileyim çalış. tabi fi tarihindeydi şimdiki bebeler bilmez pek.

saf : hep ben mi suçluyum yani. alay edin bakalım. bi kere ben vulgarize ediyorum olayı. tabi anlayana. çattık ya. hem ağzım da büyük kıçım da bundan kime neyse.
nasıl olsa herkesin başının birgün mutlaka belaya gireceğini, biryerlerde tükürdüğünü herkesin zaman zaman yaladığını ve hepimizin öleceğini düşünerek salakça bulduğum öğütümsü.gezin geniş dünyada, oynayın kahkahalar atın, felaketinize gülün "yapabildiğinin en iyisi bu mu?" diyerek, lokmanın en büyüğünü yiyin ki sizi bastırmaya çalışanın yüzüne tokat gibi insin.
her ikisinin de yapilmamasi gerekir...zaten ne geregi var?
(bkz: ata sozleri)
insanın başına gelince ne kadar doğru olduğu anlaşılan pek özlü söz. gerçekten de büyük konuşmamak, asla 'asla' dememek gerek. "ay bunu da yapar mı insan, yazıklar olsun", "ben hayatta evlenmem", "başka adam mı kalmadı aşık olacak" gibisinden laflar edip de sonra bunları fazla fazla kendisi yapan kişi pek de güzel yutuyor tükürdüğünü. aman dikkat diyorum, hayatta her şey mümkün...
büyük lokma ye kısmı biraz sallantıda olan söz. tamam, büyük laf konuşmayalım, ama büyük lokma da yemeyelim. büyük lokma yemek de büyük laf konuşmak kadar tehlikeli olabilir bazen.
hicbir zaman göz ardı edilmemesi gereken atasözü.büyük laf ederken bu atasözü sizi takip edip o lafı yutmanız icin elinden geleni yapıp,genelde de söylediginiz sözün altında bırakır.
türk insanın en çok yanılgıya düştüğü deyimdir. her yaştan insanımız, ben bunu yaparım, ben şöyle yaparım der ama sonra çok farklı davranır. hiçbir zaman hayatta büyük konuşmamak lazım. hayat sürprizlere gebedir.
muhtemelen su dakikalarda ahmet cakar'ın kulaklarında cınlayan nadide atasözümüzdür. *
(bkz: siyasetçilere gönderme yapmak)
Dedemin kardeşinin iki kızı vardır ve şu sözü söylediğine şahit olunmuştur:
"Kürde Laza kız vermem."
Şu anda bir kızı bir Kürtle diğeri bir Laz la evlidir.
örneğiyle ispat edilebilecek söylemdir...

He bu arada ikiside çok mutludur.
büyük lokma ye ama
büyük söz konuşma
seni seveni de bulmuşkeen
sen de sev hesapsızcaa diye bir şarkı vardı bir de bir zamanlar. *
kücük tas ile göt silinmez. * *
bu da terbiyesiz atasözlerimizden.
tükürdüğünü yalamak zorunda kalmamak için yapılması gereken.
(bkz: aziz yıldırım)
güncel Önemli Başlıklar