bugün

kız kardeşlerinin vefat ettiği hastalıktan gözlerini kaybetmiştir. arkadaşından öğrendiği bağlamaya ömrünü adamıştır. birçoğumuzdan daha iyi görmüştür dünyayı.
hiç ölmeyenlerin doğum günü değerlidir. hiç ölmedin büyük usta. cennet mekan. iyi ki doğmuş. gerçekten iyi ki doğmuş.
Şöyle bilgiler vermiştim kendisi hakkında;
(bkz: aşık veysel şatıroğlu/#31822438)

Kendisini ziyarete gelecek Mahzuni'yi ayakta beklemiş, ayakta karşılamış toprak sevdalısı usta. Sormuşlar "Neden ayaktasın diye?", o da "Bu gelen pir sultan olsa gerek." Demiş Mahzuni için. Öyle de toprak gönüllü bi usta.

"Her kim ki olursa bu sırra mazhar,
Dünyaya bırakır ölmez bir eser;
Gün gelir Veysel'i bağrına basar,
Benim sâdık yârim kara topraktır.."
''Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa'' Görmediği güzelliğe aşık olan nede güzel bir adamdir.
bugün 122. Doğum Günüdür. sevgi ve saygı ile anıyoruz.

görsel

https://onedio.com/haber/...oğlu&utm_medium=tweet
Özlenen ve saygıyla andığım büyüğümüz, güzel insan.

Ben gözlerinden birinin çiçek hastalığı ile diğerini de çöp batmasıyla yitirdiğini sanırdım.

Bugün kendi sesinden dinledim ki ikisini de aynı anda çiçek hastalığı sebebiyle kaybetmiş.

Benden başka da duyan olduysa bu olayı, doğrusunu bilsin.

Mekanın cennet olsun güzel insan...
Aşık Veysel evli olduğu zamanlarda eşi başka bir adama aşık olur ve kaçmaya karar verir. Gece uyumak için yataklarına girdikten sonra eşi kalkar, bohçasını da aldıktan sonra pabuçlarını giyer ve ardına bakmadan kaçmaya başlar. Biraz aradan sonra ayağına bir şeyin vurduğunu fark eder. Pabuçlarını çıkarttığında gördüğüne inanamaz. Aşık Veysel’in tüm parası oradadır. kaçacağını anlayıp sahip olduğu her şeyi eşine bırakmıştır. Ayrıca parayla beraber bir kağıt bulur ve o kağıtta şu yazar :
“Al bu para ananın ak sütü gibi helal olsun, gittiğin yerde kendini ezdirme.
Bir de güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa … ”
25.10.1894
Dogum günün kutlu olsun.
gözleri görmeyen ama"saklarım gözümde güzelliğini" diyerek gönüller açan ozan. toprak, mazi..
ustaların ustası, babaların babasıdır. yattığı yer nur olsun.
''Eğer gözlerim olsaydı ben toprağı görmeyecektim. Toprağın özelliklerini bilmeyecektim. Çiğneyip geçecektim toprağı. Ben öldükten sonra üzerimde otlar bitsin, çiçekler açsın. Benim toprağımda millete hizmet etsin. Oradaki otlardan koyun yesin et olsun, kuzu yesin süt olsun , arı götürsün bal olsun...''
Sen bir ceylan olsan bende bir avcu
Avlansam çöllerde saz ile seni
Bulunmaz dermanı yoktur ilacı
Vursam yaralasam söz ile seni
Diley diley diley söz ile seni

Kurulma sevdiğim güzelim deyi
Bağlanma karayı alları geyip
Ben bir çoban olsam sende bir goyun
Seslesem elime tuz ile seni
Diley diley diley tuz ile seni

Koyun olsan hoplatırdım yaylada
Tellerini yoldurmazdım hoyrada
Balık olsan takla dönsen deryada
Düşürsem toruma hız ile seni
Diley diley diley hız ile seni.
https://www.youtube.com/watch?v=ozNOZZj-6ok
"Her gün aklımdan geçiyorsun, insan bir selam verir."
görsel
Gözlerini çiçek hastalığı yüzünden kaybetmiş, gönül gözü açık insan. Memleketin gelmiş geçmiş en büyük aşıklarından biridir. Kıymeti bilinmesi gereken değerlerimizdendir. Dili ustalıkla kullanır. Sözleri basit görünse de derin anlamlar ve felsefi görüşler barındırır.
Kendi anlatımıyla hayatını;
''Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.'' diye anlatan güzel ozanımız Aşık Veysel'i ölümünün 44. Yılında rahmetle ve sevgiyle anıyorum.
güzelliğin beş par etmez
şu bende aşk olmasa.

büyük ozandır vesselam.
Dileğin var ise iste allah'tan,
Almak için uzak gitme topraktan,
Cömertlik, toprağa verilmiş haktan,
Benim sadık yarim kara topraktır.
https://www.youtube.com/watch?v=6wq-kjxRMWI
Yavuz Bülent bakiler tarafından hakkında yazılmış bir kitap vardır.
bildiğim kadarıyla daha 7 yaşında kör olup, daha sonraları saz çalmayı öğrenen şiirleriyle hayata bambaşka gözlerle bakan alevi aşıktır.
Hayal bana yakın yar bana uzak
Sevdası başıma dolanır gitmez
Aşkına düşeli yar bana uzak
Yüz bin öğüt versen biri kar etmezSenin aşkın beni kıldı urusvay
Düşmüşüm peşinde koşarım hay hay
Kabul et kapında beni de kul say
Dost yoluna ölür aşık ar etmez Ey beni bu derde giriftar eden
Eski muhabbeti kaldırdın neden
Gönül ister kavuşmayı ölmeden
Gül olmasa bülbül ah u zar etmezBeni yakan yansın aşkın narına
Gönül düştü bir zalimin toruna
Bakmaz mısın bu Veysel'in zarına
Ah çeker ağlarım yar elim yetmez.
iyi ki doğdun halkın içinden gelen güzel insan. Evet.
25 ekim 1894, Google unutmamış biz de unutmayalım. Halk ozanımız, değerimiz, güzel insan.
Bugün onun doğum günü
Mekanı cennet olsun. iyiki doğmuşsun.
Gözleri görmüyordu ama gönül gözü cok iyi görürdü;

https://youtu.be/7YZ2JmMUUg8
25 ekim 2017 itibariyle 123. yaş gününe girmiş, google'ın da bu güne özel doodle hazırladığı bir halk ozanımız.