bugün

(bkz: cemal süreya)
okumak ve yazdıklarını hissetmek mesela..

aşk üzerine düşünmek konusunda çok daha üretkendir beynimiz o zaman..
kesinlikle teknik bir konuda uzman degildir, buyuk ihtimal sanatcidir.
aşk'tan çeken insandır.

aşk, ne kadar yoğun yaşanırsa yaşansın, ne kadar uzun sürerse sürsün, eninde sonunda biten, giden ve giderken de insan hayatından pek çok şey götüren bir duygudur.

yani her yaşadığımız aşkın sonunda, hayatta bir şeyler daha kaybederiz.

ve met üst 'ün dediği gibi;

hayatta kaybeden, sanatta kazanır.
çünkü aşık olmuştur. hayatının kişisi karşısına çıkmıştır. onun resmini yapmak ister. adına şiir yapmak ister. müzikle uğraşan birisi ise ona ait bir beste yapmak ister sanatçı duygularını bastırmaya çalışır. çünkü onu seviyordur. onun için unutulmaz bir eser ortaya çıkarmak peşindedir. onu tüketmek değil bazı şeyleri üretmek istemektedir. çünkü kişi aşık olmuştur. seviyordur ve o muhteşem eseri için çalışıyordur.
artık ilham perisi olduğundan, üretken olan insandır.
içinde barındırdığı duygu yoğunluğunu sujeden objeye çevirerek bir nebze olsun rahatlamayı ve yarattığı eserle kendisinde barındırdığı izleri sergileme yoluna giren insandır.

(bkz: ne dedim lan ben)
hayatta artık bir amacı olan insandır. üretir çünkü gelecekte daha iyi bir hayat istemektedir. üretir çünkü yalnız değildir kendisinden önce düşünmesi gereken insanlar vardır.
şarkı, şiir, türkü vb. şeyler yazan insandır artık kendini aşka kaptırmıştır ne olduğunun pekte bir önemi yoktur.
sevince bir başka olan insan.
aşık olduğu kişiye duygularını, düşüncelerini belirtmek için yapılan çok çeşitli eylemlerin bütünüdür.
var olan enerjinin dışa vurumudur. ispirto şişesinin üzerine çakmak çakmak gibi.
(bkz: genc werther in acilari)
posta gazetesi baş yazarı! mehmet coşkundeniz.
(bkz: sanatçı)
edebi anlamda nadirdir. aşk zaten yeterince kör etmişken üretkenlikteki kalite de o haliyle muammadır. dünya tarihinde evli, çoluk çocuklu, muhteşem bir aile hayatına sahip kaç muhteşem, yazar, ya da şair sayabilirisin bana?

ha ilim üretirsin, fen üretirsin, musluk tamir edersin, o ayrı...
hayatı aşk üzerine kurulu güzel , duygusal insandır . aşk ile beslenir , büyür .
acının ayrı, mutluluğun ayrı harekete geçirdiği, yazarak yaşayan, hayattan aldığı acıyıda zevkide ortaya sanat ile koyan bünyedir.
yaşamış insandır.anlarsınızki tecrübeleri olmuştur ve derinlerde yaşayıp yaratıyorsa aşk acısı çekmiş olması muhtemel değil kesindir. (bkz: yaşayan bilir)
bu insanlar aniden şiir yazmaya başlar, fransız filmleri seyreder, resim galerilerine falan gider. hatta boş vakti varsa gitar çalmayı bile öğrenebilir.

(bkz: sevgiliye gitarla akdeniz akşamları nı çalmak)
şiir yazıyorum zannederek şiir sıçan insandır.
yanlış bi düşüncedir bu. en iyi şiir aşk acısı çekerken yazılan şiirdir. (bkz: mutsuzluğu tarif etmek)
hayata bakış açısı değişir. farklı farklı pencerelerden bakar hayata ve o gözlerden görür dünyayı. insan aşık olunca kendini bulu hayatı anlar. bundandır üretkenlik.