bugün

insan biraz kendini geliştirmelidir diye hayıflandırır. ''sadece makyaja, iltifata, görselliğe yatırım yaparak birçok eksiğini bu şekilde mi kapatacaksın?'' diye bir kişi bile sormamış hayatında. hep bir yerlere gitmişler, bir şeyler yemişler, gezmekten sıkılınca eline almış bir kitap. okumuş ama sadece gözleriyle. o kadar. birine aşık olabilirsin ama aşık olduktan sonra onun detaylarına takılırsın. zeki olsun, bilgili olsun, sanata, tarihe ilgi duysun, okuduğu kitapların alt metinlerini çizip benimle paylaşsın istersin. bana 12 iyon şehrinden, artemis tapınağından, cellus kütüphanesinden, milas firuz bey caminin taç kapısındaki mermerlerin nereden geldiğinden, knossos sarayındaki duvar resimlerinden bahsetsin istersin ama yok. kendi ilgi alanlarından da bahsetmez. her şey bi gurur ve kendini beğenmiş bir suratta sıkışır kalır. bir kültürsüzlük akar. ona götürdüğün bir sırt çantası kitabı almaya gelmeyecek kadar kültürsüz demiyorum. benim götürdüğüm kitaplarla bir alakası yok. kendini kültürlü sanacak kadar kültürsüz olduğunun farkında değildi. lakin o insan tutar seni beğenmez. eksiğinden bahseder. neden? çünkü bu ülkedeki insanların çoğu kültürsüzlüğüyle övünür ve onlar bu kültürsüz insanları senden daha çok dinlerler. aşık olduğum insan toz olmuş olsa bile yüreğimde hissedilir bir yeri vardır ama onun çok bilmiş havalarına ve kültürsüzlüğüne onla ya da onsuz asla tahammül edemem. aslında bakmayın, kültür çok şey. insanın başını eğiyor, onu olgunlaştırıyor, mütevazi kılıyor. ben hayatta şuna inanırım, kendini hayatta sevmediğin insana bile anlatacaksın, ona kültürünü hissettireceksin yoksa seni dünyalar kadar sevse de bu noksanını hiçbir zaman unutmuyor. bu iş böyle. o sadece milyonlar arasında bir örnek. toplumdaki makyajın arkasında bomboş zihinler ve yüzler var.
(bkz: game over)yavaş yavaş aşk biter.
Geçen başıma gelen durum. Şu şairi biliyor musun dedim. O kimmiş dedi. Soğudum anında. Şair de müteveffa küçük iskender. Utandım bak yine. kimleri seviyoruz.
Beyinsiz olmasin, gerisi cozulur.
Kültür sonradan edinilebilir de asıl sorun kalpsiz olduğunu fark etmek.
Benim sevdiceğimde din var iman yok!
ilişkiyi tekrar sorgulatır.
uzun ömürlü bir ilişki olmadığını anlatır.
kültürsüz olarak kafanıza işlenmişse evlenilmez.
ben kültürlü biriyim aşık olacaksam birine kültürlü olup olmadığını anlarım zaten.ben insanın kalbini okurum ama ne dediğini anlamamazliktan duymamazlıktan gelmek en iyi çaredir bazen.
güncel Önemli Başlıklar