bugün

aşı yaptırmayanlar yüzünden kampanya üzerine kampanya yapılıyor. Yaptırmayan yine yaptırmıyor. Yaptırana tekrar tekrar yapılıyor. olan; aşı yapan ve yaptırana oluyor yine. Son olarak 9-11aylıklara ekstra kızamık aşısı kondu. Ülkede artık görülmeyen kızamık görülmeye başlandı. Suriyeliler ilk baslarda kacak girenler ası yaptırmadıgından bir miktar etkili tabi ki.
aşı yaptırmayan aileler hacıyla hocayla işi çözemeyince bok atacak bir şey ararlar artık. ne salak insanlar var ya.
Nesline tükürdüklerimin soyu veba salgınında tükense ne vardı.

Benim muhabbet kuşu bile alayından daha akıllı...
Konunun suriyelilerin gelmesiyle de alakası olabilir mi? Bi düşünün bence var...
Bunların yollayacaksın modern dünyadan uzak bir kabileye. Ayağına paslı demir batsa 15 gün sonra ölecekler aq.
Ulan çoğunun bu konuda ne bir kitap okumuşluğu ne bir araştırma yapmışlığı var. Doktorlara değil, sosyal medyadaki şarlatanlara inanıyorlar. Daha kaç çocuk ölecek bu beyinsizler yüzünden?
23 bin ailenin sorumsuz davranışıdır ve toplum sağlıgını etkileyen bir davranış olmasından ötürü yaptırımı olmalıdır.
Kökü kurutulan, çiçek, cüzzam, kızamık gibi hastalıkların hortlamasına neden oldukları için sorumsuzluğun dik alâsıdırlar.

Aşı, bilimdir, tıbbın en büyük yardımcısıdır.
Tıp ve bilim insanlarınca geliştirilmiş, toplum sağlığını korumaya, salgınları önlemeye yöneliktir.

Sen gül yüzlü bebişine kıyamadığın için, binlerce bebeğin ölümüne, hastalıktan kırılmasına ya da sakat kalmasına hangi cüretle yeltenirsin?!
Senin cüzzama yakalanmış çocuğunu tedavi ettirecek varlığın olabilir ya ötekiler?!
Hanım hanımmm! Bu ülkede tedavi göremediği için akan sümüğünü yiye yiye ölen bebekler var, bilmem farkında mısın?!

Hepimiz aşılarla büyüdük, istisnalar dışında, ne cüzzam olduk ne de çocuk felci, aşı olduğumuz için zeka geriliğimiz, kronik hastalıklarımız da olmadı.
ilk gün hafif ateşlenir, kolumuz ağrır, ikinci gün elimizde salçalı ekmeklerimizle sokakta yakantop oynardık!

Biraz mantık, biraz izan!
Bilime güvenmeyi öğrenmek zorundayız!
Yok öyle ben çocuuma aşı yaptırmam gibi gerzek bir protesto!
Yaptıracaksın azizim. Tüm çocuklar için, bebekler için, toplum sağlığı için yaptırmalısın.
Allah' ın varsa yaptırırsın!
Aşısızlıktan kaynaklanan rahatsızlıkları sgk karşılamasın. O zaman görürüm bu ebeveynleri
sorumlu bu konuya pasif kalıp toplum sağlığını tehlikeye atan insanların, konuşmasına fırsat veren devlettir.

onca adam besliyoruz vergilerimizle, bir tanesi çıkıp bu iddiaların içinin neden boş olduğunu neden aşının gerekli olduğunu açıklama ihtiyacı hissetmiyor.

yine vergilerimizle beslediğimiz onca savcıda çıkıp rahat rahat konuşan bu insanlara soruşturma açarak mabadından konuşmanın bir bedeli olabileceğini göstermiyor.

Evet aşıların içeriğinde kullanılan maddelerin muhteviyatı tartışılabilir, aşı imalatında toplumu rahatsız edenlerden (bebek cenini ve domuz gibi) ziyade daha az rahatsız edecek yöntemler kullanılması teşvik edilebilir ya da yasal olarak zorlanabilir ama aşıdan vazgeçilmez.

aşılamanın faydalarını toplum olarak son 50 yıldır bazı hastalıkların tarihe gömülmesi ile görebiliyoruz.
Kızamık sayısı 5.5 kat artmış. Bilime inanmayanlar istatistik'e de inanmıyor herhalde.

görsel
Bu kadar bıdı bıdı eden belkide doktor olan ve mümessillerden para karşılığı hastalarına gerekli gereksiz ilaç yazan arkadaşlar var. Soruyorum Soner Yalçın'ın kitabını okuyan ve ne demek istediğini anlayabilen var mı. Yoksa sn. Dr arkadaşlar bir miktar nakit veya hediye karşılığı okurtur ve anlamanız için yardımcı olurum.
meraklısına bir soru:

çocuğa doğduğu günden başlamak üzere bir seri hepatit b aşısı yapılıyor.

bu aşının koruyucu etkisi çocuk 8 yaşına geldiğinde kesinlikle bitiyor.

hepatit b virüsünün bulaşma olayları ise %95 oranında yetişkin yaşlarda görülüyor.

peki biz şimdi bu aşıyı neden sadece bebeklik döneminde yapıyoruz ?
insanların düşüncelerine ne kadar saygılı olmaya çalışsam da böyle davranışlara mantıklı bir insanın saygılı yaklaşması imkansızdır. hadi sen kendi mantıklı (!) gerekçelerinle çocuğuna aşı yaptırmıyor olabilirsin ama başka insanların çocuklarına hastalık bulaştırmaya hiç ama hiç hakkın yok !

aşı şart arkadaşım. risk dediğin şey yavruların hayatını kaybetmesi ya da ciddi hasar bırakması. kabul edilemez.

tanım:23000 adet gerizekalı içeren haber.
O değilde bir aşıyla, her yutkunuşta, boğazımın ağrısı ile kıvranmaktan kurtuldum bugün. diyeceklerim bu kadar. Allah aşının zararını yaşatmasın. Herşey insanlar için ve siz deyin şansa yaşiyoruz ben diyim dualarla yaşıyoruz.
https://www.uludagsozluk.com/e/42730834/

Son kez cevap veriyorum.

Hastanelere bir git derim, bak şöyle iyice bir gözlemle. Yaşlı insan ve genç insan oranlarına bak. Bu kadar fazla genç hasta insanın eb temel sebebi beslenme ve yanlış tedavi yöntemleridir. Bana kimse doktorları savunmasın, iyi niyetli konusunda müthiş doktorlar olduğu kadar ilaç endüstrisinin maksadına yönelik davranan ve kazancına bakan doktor da var. Bu ülkede sırf diyetle düzelebilecek onca rahatsızlık varken, en ufak bir rahatsızlıkta 4-5 tane ilacın reçeteyle insana verilmesi bana göre suç içeren bir durumdur.

En basit şekliyle örneğini de vereyim, çölyak hastalığı diye bir şey var. Bu hastaların en ufak bir gluten alımı hayatlarını karartabilir. Bu çölyak hastalığı tek başına seyretmez. Tiroid, diyabet, fibomiyalji, anksiyete, ibs gibi yan hastalıklar yaratır. Doktora gidersin ve sana anksiyeten için ilaç verirler. Aylarca antidepresan içersin ama düzelemezsin. Çünkü sorun anksiyete değildir.

Salak demişsin ama kimin salak olduğunu net bir şekilde ortaya koynuşsun. Bu ülkede üretilen iyi şeyler olup olmadığını bilip bilmediğimi bile bilmeden konuşmandan belli.

Bilimin ve onunla uğraşan insanların çoğu zaman yanıldığı bir nokta vardır, o da her boku bildiğini sanmasıdır. Ve doğrudan deney yapmadığı halde ortaya konmuş çalışmaların yorumlarını mantıklı bulup kabullenen insan tipleri de vardır. Gene en basitinden, şekerin zararlı olduğunu duyup meyvelerde de şeker olduğunu öğrenip de meyveden uzak duranlar gibi. Halbuki meyvelerde olan zararlı fruktozun insan metobolizmasında hasarı yoktur. Glikoz da bir şeker tipidir ama glikojene dönüştüğünden aşırı tüketilmediğinde insülin direnci yaratmaz.

Haliyle şunu diyeyim, sen çocuğuna aşısını yaptır ama envai çeşit abur cuburla beslenmesine izin ver. Köyde aşı olmamış çocuktan daha sağlıklı olmasın. Bu mu mantık !

Bir diğer önemli mesele de şu, onca zararlı maddeye izin verenlerin aşıyı dayatması da ne kadar masumca!

Şimdi de burada değerli vaktimi harcayıp işin politik kısmından bahsetmek isterdim ama bu kadarını da anlayamayan birinin ötesini anlaması zor olur.
Aşı; toplumsal bir mesele ve hayatidir, ihmale gelmez.
meraklısına ek bilgi:

aşıların çoğunu hindistan'dan ithal ediyoruz.

10 binde bir tanesini kimyasal/biyolojik bir yamukluk var mı diye çeşitli testlerden geçiriyoruz.

herhangi bir yamukluk çıkan partileri hindistan'a geri iade ediyoruz.

yani demek istediğim,

tamam, aşı kavram olarak harikülade, olağanüstü mükemmel bir şey,

ama üretim hatalarını sıfıra indirebilecek bir teknoloji henüz icat edilemedi.
Çünkü aşı konusunda ailelere hiçbir yaptırım yok. Kafalar almıyor ama bu sadece onları etkileyen bir durum değil, toplumsal bir sorun; halk sağlığı sorunu.

Basit bir uyuz bile nasıl büyük sorun olmuşken, bulaşıcı hastalıkları düşünemiyorum.
Aşi yaptirmamalarinin sebebi ney? icersinde civa vb zararli maddeler varmis, çocukları otizm vs vs yapiyormus.

Tamam oyle olsun diyelim. Peki cocuk aşisizlik yuzunden virus kapip hasta oldugunda tedaviyi zemzem suyu ile mi yapıyorlar amk? Verdikleri ilaçlarda,serumlarda, ignelerde aşıdaki bilinmeyen zararli maddelerin olup olmadigini nerden biliyorsun? O zaman tedaviyi de reddedin?

Bu güruhun aklini celenler belli zaten

Soner yalcin her siki biliyor. Malum arastirmaci gazeteci.

Canan Karatay da kalp doktoru ama her boktan anliyor. Keske mucize doktor dizisinde de oynasa.
Şimdi bu aşı olmayan çocuklardan dolayı benim çocuğum zarar görecekse benim de söz hakkım var bu konuda demektir.

Bana kalırsa, aşı karnesinde zorunlu tüm aşısı tamamlanmamış çocuklar zorunlu eğitime başlatılmamalı.
Bu kadar net.

Not: çocuk aşılarının koruyuculuğu %95 civarındadır. Çocuğunuza aşı yaptırmamak, hem kendi çocuğunuzu, hem de diğer çocukları ve bireyleri riske atar.
Bilim nedir, tapilabilecek bir "sey" midir?

(bkz: teorem)
(bkz: hipotez)
(bkz: hüküm)
(bkz: aksiyom)

Bilal'e anlatir gibi tek tek anlatip aciklardim ancak nafile bir caba olacak gibi, o enerjiyi harcamak istemiyorum.
Kara cahillikte israr etmeyin, cocuklarinizi lutfen doktorlara emanet edin.

Cocugun hasta oldugunda kime goturuyorsun,tabi ona emanet edeceksin?!

Edit: agzini yansalamadan cevap veremeyen bu yuzirin kafasi dehset calisiyor,ben ikna oldum simdi.
Dar kafalı değildir, kendi üretemediğimiz aşıyı çocuğuna yaptıran dar kafalıdır asıl. ithal edilip de sağlığa yararı olan kaç madde sayabilirsiniz? Ben onun belki de 100 katı kadar zararlı madde sayabilirim!

Yoğun istek üzerine:
-envai çeşit meşrubat.
-envai çeşit abur cubur.
-envai çeşit elektronik cihaz.
-envai çeşit onca ilaç.
-envai çeşit motorlu taşıt.
-envai çeşit temizlik ve kozmetik ürünü.
-envai çeşit takviye.
-envai çeşit tütün mamülü.
Sırf bunlarda bile binlerce madde sağlığa zararlıdır. Aradaki bazı başlıklarda sağlığa yararı olan ürünler olsa da çoğunluğunun zararı vardır. Daha detaylı bilgi isteyen dünyayı kim yönetiyor serisi var youtube üzerinde haluk tatar'ın, genel ve özetleyici kısmına bakabilirsiniz.

ayrıca: ayhan tarakçı izleyip de gelip burada ahkam kesmesin kimse, ilk önce anlayın meseleyi. mesele aşıya karşı olmak değil, mesele bitmek bilmeyen oynanan oyunlar. bana da komplo teorisyeni demesin kimse, osmanlı'nın son yüz senesine bakın ve emperyalizmin ne olduğunu ve bize mal olan kısmını öğrenmeye çalışın.
anayasa mahkemesi aşı olayını kişilerin kendi irade ve kararına bıraktı.

doğru olan da bu.

devletin yapması gereken yada yapabileceği tek şey eğitim/bilgilendirme.
konu aşı ama konu düz dünyanın şeklinde kadar gelmiş. bilime tapınmada müthiş seviye.
bu mal kitleye kesin "x yerde aşı olmadıkları için y hastalığına yakalandı çocuklar" diye haber servis edildi.
bunlar da sorgusuz sualsiz inandı.

insan ömrü 60-70 yıla düştü.
ama konu çocuklar olunca bu pembe götlü tayfa pek cevvalleşiyor.
kimse neden herkes kanser oluyor, neden bu kadar down sendromlu çocuklar doğuyor diye sormuyor.
çocuklar falan da umurlarında değil aslında.
tek dertleri "müthiş bilim" imajına zarar gelmemesi.

aşı olmamak ne demek? haşa bilime karşı gelmek.

insan ömrü azalıyor bunda sorun yok ama aşı konusu olunca "canım bilim."

doğru söyleyenin itin götüne sokulduğu dönemdeyiz. örnek canan karatay ve soner yalçın.
itin götüne sokanların da kendi kalkan yaptığı şey "bilim".

benzer konu. bir bakın.
(bkz: marshall yardımı/#42133872)
Kesinlikle doktorculuk oynayan dar beyinli cahillerin yaptığı eylem. O çocuk yetişkin olduğu dönemde su çiçeği geçirsin Allah korusun tabi göz kaybına kadar tehlikeleri olunca yovroom nodon boylo oldo derlerse göreceğim ben onları. Ama Sorsan en prof bunlar.
güncel Önemli Başlıklar