bugün

ankaralı taksicilerin en farklı, en çakal olanları. hepsi kabadır. tek dertleri daha çok para. yol kapalı, kaza, trafik bahanesiyle tur attırırlar. zaten ankara'ya ilk veya devamlı gelenin ankara'dan soğuma sebebidir. taksiye binesiye kadar her şey iyidir; lakin inince hiçbir şey eskisi gibi olmaz, olamaz. hangi belediye başkanını çok sevdikleri yazının içinde açıkça yazmaktadır. zira ben onlarda hep o'nun zihniyetini görüyorum.

bitirim ayaklarıyla nevi mafya. yolcu seçerler. yakın mesafeye katiyen almazlar. zaten direk, nereye gideceğinizi sorarlar. mırın kırın ederler bunu da açıkça söylerler. öğrenciyseniz yanınıza öğrenci eklerler ve çift ücret almaya kalkarlar.

muhafazakar-milliyetçi takılıp öğrenci olduğunuzu öğrenince üniversitenizi sorup mevzuyu fakültenizdeki kaşarlara kadar getirirler. sanıyorlar ki okuldan biriyle her gece seks yapıyorum.

zamanında melih gokçek şehir içi servisleri kaldırınca taksicilere kıyak geçilmiş oldu. (bkz: al gülüm ver gülüm) taksicilerin çoğu açıkça melih gökçek için melih baba diye anar. bu sıkı bağ aniden tek işaretle israil, r4bia protestosuna dönebiliyor.

eski araçlarını pek yenilemezler. icabında çok bavulla gelmiş olabilirsiniz. öğrencisinizdir, eşyanız çoktur. bu hırtların arabasına katiyen sığmaz. arka koltuğa koyalım derseniz, aracı nakliye kamyonuna çevirdiniz diye homurdanırlar. bagaj parası falan isterler. sen alma bizi diye rest çekerseniz, uzun mesafe gidecekseniz mırın kırın edip afedersiniz s*ke s*ke alırlar. çok kabaca rest çekmeyin, döverler. tek değiller çünkü. bir fiat doblo, kangoo taksi alayım tövbeler olsun yok. göt kadar arabaya herhalde sığmaz.

eskiden bunlar daha hileciydi. para biraz doydular galiba. mesela hesap küsuratlı olarak 75 tuttu ve 100 tl verdiyseniz 10 tl verdin diye pişkince para değiştirme hilelerini çok duyardık. bu durumu bilenler taksiye binmeden önce paralarını bozdurup öyle binerdi. hileli taksimetre mevzusu daha da başka bir yol.

mecbur olmasam binmem taksiye. bavullarımla aşti'den ulus'a yayan gittiğim günü bilirim. daha sonraları aşti'Nin alt geçitten çıkıp bavulları çeke çeke gazi diş hekimliği fakültesi'nin köşesinden biniyordum. aynı şeyin laciverti olsalar da biraz daha insancıllar. eşyanız yoksa biraz ileriden binin. kısmen çözüm olur. bir de anons etmezler mi "güvenliginiz icin asti logolu taksilere bininiz" diye. allah, aşti'dekilerin ellerine düşürmesin.

ayrıca

(bkz: ankara taksilerindeki ankaragücü sticker ı/#26677010)
aşti bu kadar kalabalık bir piç grubunu bir arada görebileceğiniz tek yerdir. çok afedersiniz.