bugün

basrollerini Sandra Bullock ve Nicole Kidman' ın paylaştığı, 1999 yılına ait sıradısı hikayesi olan filmin ismi.
zeynep dizdar'ın yeni şarkısı.

gec kaldım askım kaybedemem ki
bedenim sana kilitlendi çözülemez ki
bakışından durusundan
nefesinden kokusundan
zehir olsa da içerim bardağından

o ne derse olur
yürek ona mahkumdur
sürüklenirsin buyülenirsin
gözlerin kör olur
aşkın büyüsü icimde

kalbimi seve seve sana veririm
acıtma yeter ki ölebilirim
öp desen öperim o dudağından
yanarım ama güzelleşirim
kapılınması durumunda, içinde kaybolunan sihir.
ne hikmetse bende halay çekme isteği uyandıran şarkıdır. vay arkadaş aşkla aram hiç yokmuş lan!
gece yarısı bozulur bir an da balkabağına dönüşüverirsin.
zeynep dizdar hanfendinin klibini de çekmiş olduğu son şarkı. sanırsam. yok aşkın büyüsüyle ilgili yazı döşenmicem. ne anlarım zaten aşktan büyüden allaınsen. bir kez olsun migros'ta ağlamışlığım, bim'de gülmüşlüğüm yok benim.

şimdi kısa analiz için sözlerini bir daha yazalım:

geç buldum askı kaybedemem ki
bakışından duruşundan
nefesinden kokusundan

o ne derse olur
yürek ona mahkumdur
sürüklenirsin buyülenirsin
gözlerin kör olur
aşkın büyüsü içimde

yanarım ama güzelleşirim

"geç buldum aşkı kaybedemem ki"

şimdi bu sözcüklerin hanfendinin yaşına istinaden gayet uygunluk göstemesi dışında, ne numarası, ne gibi bi orijinalliği vardır? yani şarkının başında bu cümleyi hazmeden bir bünye heralde bu parçayı yılın hiti olarak değerlendirmez. ya da "necla lan, bu bizim parçamız olsun mu?" demez. dese de necla kabul etmez. o kadar sıradan mı bu necla? değil.

geç bulmuş kaybedemezmiş. iyi abi çok şahane. yani aşk üzerine bilinen en genel bir hissiyat. büyülenicez biz bunla hesapta. evet.

bakışından duruşundan
nefesinden kokusundan

bu ifadeleri de birlikte değerlendirdiğimiz zaman kadın adamın bakışından duruşundan kokusundan vesairesinden bişiler içmiş oluyo. ne içiyo derseniz bilmiyorum. bardağa koyup içiyo. yok düşünürsek ki ilk iki satır diğer satırdan bağımsız. e o zaman bakışından, duruşundan.... napıyosun ablam sen onlardan? yanyana dizip kolye mi yapıyosun? boncuktan kuş misali he? iyiymiş.

yanarım ama güzelleşirim

10 yıldır dinlediğimiz, ezberlediğimiz kelimelerin harmanı bu nakarat. üstelik manasız bi harmanı. "öp desen öperim" diyor kadın. hani gidicen erkek halinle dudakları büzüştürüp uzatacan... öp öp öp diye tezahürat yapacan... öyle yaparsan öpermiş yani. az buz değil. o kadar fedakar. hem yanar hem güzelleşir. bronzlaşmış gibi düşün. solaryumu düşün. büyük düşün.

hayır ben şuna üzülüyorum, bu kadın kaç yıllık müzisyen. zannedersem kocası da müzisyen. yani karı koca onca sene emek şu bu... bu mudur ortaya çıkan sonuç? bilgisayara bi program kursan 10 yıllık türk pop şarkı sözlerini yüklesen, zengin kafiyeli bi şarkı sözü yaz komutu versen, yemin ederim bundan daha tesirli, daha insani bir parça yazar sana. o kadar söylüyorum.

ha bi de klibin başında kendisine "abla dişinde maydonoz kalmış bi alıver" denmişçesine dişlerini diliyle yoklaması var ki. izlemenizi tavsiye ederim. izleyin şevk alın. lazım bunlar.

diceksin ki he canım analiz ettin de noldu, rahat mısın şimdi... rahatım çocuk. çok rahatım.
büyü müyü yoktur kardeşim. büyü dedikleri sadece bi an oluşan salaklık modudur. beynin nerdeyim ne yapıyorum sorunu çözme adı altında düşünceyi kitleme evresidir.
hay ben böyle büyünün.
sevmesini bilen için kalıcı hiç bir zaman çıkmayan, sevmesini bilmeyen için parfüm gibi 2-3 gün etkilidir. o büyüye kaptırdınmı kendini gerisi hiçtir.

(bkz: kara büyü)
vudu gibidir.
--spoiler--
--spoiler--

şarkının bu kısmından zeynep dizdar ın vajinismus olduğu rahatlıkla anlaşılabilmektedir efenim.
(bkz: dünyaya kör bakmak)
(bkz: bir büyü vardı ne oldu ona)
aşk kendi başına bir büyüdür. rüzgarla dans edersiniz önce, sonra bir bakmışsınız savuruvermiş rüzgar sizi uzaklara.
zeynep dizdarın son bomba parçası. sıkılmadan tekrar tekrar dinliyorum.
bir daha aşık olamamaktır.
namaz gibidir. sağa sola bakınca bozulur.