bugün

Orhan veli kanık'ın da, garip akımının da fanatiği olan şahsımın nedenini hatırlayamadığım sebeplerle hiç sevmediğim iki orhan veli şiirinden biri,

90larda biri bunu bir şekilde katletmişti, şarkı mıydı, dizi miydi, irrite olup duruyorum duydukça. Ama neydi, neydi, bir türlü hatırlayamıyorum.

Bir diğer mesafeli olduğum şiir de "hürriyete doğru" öf onu da haluk levent katletmişti,

Haluk levent dedim de aklıma levent yüksel geldi, o da "ya o Mualla'yı sandala atıp "Ruhunda Hicranını" söyletme hikayesi..." Diye uzun hava çekerken de aynı hisleri taşıdığımı hatırladım. Etti 2,5tan 3.

Canım orhan veli. Öl de ölelim.
orhan veli'nin anlatamıyorum şiirinden bir dizedir ve bu şiir aynı zamanda 21.peron tarafından şarkı haline getirilmiştir.
Yalnız 21. Peron başlığı yok sözlükte, az önce fark ettim.
--spoiler--

Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

--spoiler--
nasus un değiştirerek söylediği şiir.
- ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda
+ amına bile koruz yaz sen.
orhan veli kanık yüreği yanık.
- Duymaz olur muyuz kardeşim benim. Osman demli bi' çay yap abine. Hah şimdi anlat bakalım gardaş derdin ne senin yine kız mevzusu mu ?
alışılmamış bağdaştırmanın dibidir.
çok anlamlı sözlerin bir araya geldiği şiir.

bir yer var, biliyorum;
her şeyi söylemek mümkün;
epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
anlatamıyorum.
bir yer var, biliyorum;
her şeyi söylemek mümkün;
epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
anlatamıyorum

kısmıyla aslında anlatılamayanı da anlatarak, "en güzel şiir henüz yazılmamış olandır" duvarına da sağlam bir yumruk atmıştır, şimdi "o yeri" hisseden kim varsa o denli yoğun yaşayacak anlatılmayanı.
hangi duyguyla ve nerede yazdı, çok merak ediyorum.

yeni bir cihaz üretilse de, onunla uzun uzun konuşabilsem.
Ne güzel orhan veli dizeleridir.
orhan veli'nin sonsuza dek yaşayacak şiiri.

--spoiler--
Dokunabilir misiniz,
Göz yaşlarıma, ellerinizle?
--spoiler--
bir ara dizilerde bolca kullanılan replik, sonra bi dönem yerini "adını mıh gibi aklımda tutarım"a felan bıraktı.
güzel şiir aslında ama çocuklar duymasının gibi dizilere malzeme olunca soğuma etkisi yapıyor kendisinde.
orhan veli'nin muhteşem şiiridir.

http://www.youtube.com/watch?v=rUlAX8_dpvw&feature=related
--spoiler--
Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Göz yaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.

Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum
--spoiler--
hababam sınıfı'nda (eski hababam sınıfı'nda tabi) öğrenci kişisinin, kendisinin yazdığını iddia ettiği ancak "bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, bu kadar güzel(!), bu kadar güzel (?)..." deyip kaldığı şiirdir. akabinde edebiyat öğretmeni (ilyas salman) şiirin devamını getirir.
(bkz: hayat hayaller ve yıkımlar/@fatal)
smiley kültürünün o zamanlarda olmaması ile alakalı bu soru.
dokunabilir misiniz gözyaşlarıma elllerinizle diye devam eden kendini anlatamamayı en güzel şekilde anlatan bir orhan veli şiiridir.
Orhan veli' nin kendisini anlatamayışını(yazıyla) itiraf etmesidir. Her şeyin yazıyla olmadığını insanın hislerini ancak anlatarak ortaya koyacağını anlatır.
(bkz: anlatamıyorum)
orhan veli kanıkın anlatamıyorum siirinin ilk dizeleri. nedense aklıma anthemayı getiren dizedir aynı zamanda.* * *