bugün

Benim için bir hobi olmuştur. Evde saksıda besleyip sonra arsaya dikiyorum. Her yer meyve ağacı ile doldu. Sanki arazinin oksijeni arttı. Sırada iğne yapraklı ağaçlar var. Nasip.
çok huzurlu bir eylem olsa da iki slak keresteci anında içine edebilir.
Bakın. Eğer ev yapmak istiyorsanız yapın tmm onu anladım. Ama ağacı kesip fabrika yapmak ne ya! Neyse konu bu değil. Öhm Öhm. Cenetten daha faydalı,güzel bir şeydir. Hayatımda hiç ağaç dikmedim. Ama fidan aldım. O fidanı da bana veren sınıf arkadaşıma verdim.
"yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile bugün elinizdeki fidanı dikin."

hadisi şerif.

görsel
ilk baharın başlangıcıyla beraber yapılması ağaç için daha hayırlı olacak olan eylemdir.
Meyve ağacı ise her meyve verdiğinde oğlu üniversiteden mezun olan anne gururu yaşatır.
(bkz: manisa tarzanı)
bu da sadece 1 kişinin yaptığı;
görsel

(bkz: kars selim tren istasyonu amirinin ağaç sevgisi)
Bugüne kadar 22 adet gerçekleştirmişimdir. Doğduğum yıldan beri ailem her doğum günümde benim için bir fidan dikerdi, son 4-5 yıldır bu geleneği ben devam ettiriyorum. Herkese tavsiye ederim, doğaya hep zarar veriyoruz, bazı özel günlerde de faydamız dokunmalı.
avm, otel dikmekten kat ve kat iyidir.
yapanın, yapana vesile olanın eline koluna sağlık. dikilmiş ağacı sökmeye çalışanında ölmüşlerini sikeyim.
yaklaşık olarak 500 in üzerinde ağaç diktim.
Şimdi ki projem tamamen ticari. Seneye bu zamanda 60 dönüm araziye ceviz dikmiş olacağım.
ölmeden önce mutlaka yapılması gereken, öldükten sonra da amel defterine sevap işlenmesine vesile olan eylemdir.

bunu yapmak için önce ağacı dikeceğiniz yeri tespit edin. çok uzak bi yer olmasın, zira özellikle ilk diktiğiniz zaman ara sıra gidip kontrol etmeniz, sulamanız falan gerekecektir.

sonra o bölgede hangi ağaçların daha iyi tuttuğunu araştırın.

en nihayeti fidanı almaktır. çoğu yerde peyzaj işiyle uğraşıp bu tür ürünlerin ticaretini yapanlar var. onlardan birine gidip satıcıdan da destek alarak ağacı alabilirsiniz.

fidanlar çok pahalı değil. uğraşabileceğiniz kadarla başlayın. bu işi sevdikçe sonraki seneler daha çok dikersiniz.

ilkbahar ve sonbahar ayları uygundur genelde dikmek için.
insana mutluluk verendir. dikiniz diktiriniz.
ego için değil kalpten gelerek yapılmalıdır.
kendi elleriyle dikdiktiginde o agaca ozel sevgisi olur. ( kazik kadar oldu bee ) insanla agac benzetmesi.
en son diktiğim ağaç, odtüde ağaç dikme şenlikleri sırasında diktiğim ağaçtı. umarım yaşıyordur hala.
hep yapmayı istediğim eylem. tema ile gidip binlerce ağaç dikmek istiyorum.
Ağaç serbest wi-fi sinyaller üretebildiği bir dünya düşünün, muhtemelen herkes yaşadığı yerin etrafına birçok ağaç dikerdi ve dünyamız daha yaşanılır bir yer olurdu.

Ama ne yazık ki, onlar sadece nefes aldığımız oksijeni üretebiliyorlar.
Ağaç dikmek Canlılara hayat vermektir. Can verdiğin varlık hayat yok edendir.
inanlar için sevabı ve insanlara faydası olan eylem. inanmayanlar için insanlara faydası olan eylem.
huzur isteyen insanın yapması gereken iş.

özellikle dikilen meyve ağaçlarının büyümesine şahit olmak, çiçek açması ve meyve vermesi, sonra ellerinizle diktiğiniz o ağaçtan meyve yemek. etrafa verdiği oksijenden solumak, yazın gölgesinde dinlenmek, dalına konan bir kuşu izlemek... bu kadar çok güzelliği sadece bir ağaç dikerek elde edebiliriz.
küresel ısınma, çöllenme gibi tehlikelerin kapımızı çaldığı anda yapabileceğimiz en anlamlı eylemlerden biri.
eften püften bir iş değildir. erik diye aldığınız fidan elma çıkar. mevsiminde dikmezseniz tutmaz. bir bilene diktirmekte fayda vardır. ayrıca fidanı da güvenilir yerlerden almalıdır.
askerlik hizmetim boyunca yaptıgım en faydalı eylem.