bugün

genelde erkeklerde yaşanan bir unutkanlıktır. birilerinin "fermuarın açık kalmış" veya "dükkanın açık" şeklindeki uyarılarıyla fark edilir. mahçup ve biraz da utanılarak kapatılır. bu gibi durumlarda "dükkanın açık kalmış" şeklinde bir uyarı aldığınızda, üstelik kalabalık bir mekandaysanız "dükkandan ne alacaksanız alın, kapatacağım" şeklinde yaratıcı bir cümle kurar durumu lehinize çevirebilirsiniz.
komik diyaloglara sebebiyet veren olaydır. * bir kız gelir:
-beyaz dükkanlar açık ehhehhehe
+al yaa dükkan senin. **
kalabalık bir yerde mevzu bahsi geçerse, o an önemli olan fermuarın açık kalması degil tekrar nasıl kapatılacağıdır.
yeni bir sözlük yazarı hoşgelmiş. umarım "içindekileri" uluorta ortaya dökmez.
olası bir diyalog.
- himmet abi, dükkan açık kalmış
- sorun deel olum. içerde çırak var.
(bkz: yigidin mali meydandadir)
don giyildiği durumlarda küçük bir yüz kızarıklığıyla atlatılabilecek bir durum olmakla beraber, don giyilmediyse olayın vehameti kelimelerle tarif edilemez.
- beyefendi dükkan açık kalmış, ehe ehe..
+ buyur yavrum dükkan senin.
"your fly is down" diye uyarildigim durum.
+ ha? fly? what fly? where ya' looking? haa, fly, sorry.*
niye sadece erkeklerde olur diye insanı düşündüren şey...en iyi kapama şekli de "aa ufoo!!" diye bağırıp, herkes gökyüzüne bakarken kapamaktır.*
kizlarin da basina gelebilen durumdur. * *
son zamanlarda oldukça düşünceli ve kafası yoğun bir kişinin başına gelmesi muhtemel olaydır.
unutulması kuvvetle muhtemeldir..birde bunun fermuara sıkışması olayı vardır daha kötüdür..*
karizmanın sıfır oğlu sıfır olduğu durumdur...
erkeğin malı meydandadır lafını destekleyen, görünüş itibari ile hoş olmayan ama rüzgara karsı hızlı hızlı sekerek kostukca tasakların serinlemekten bir hoş olmasında önemli etken olan durumdur.
bir an önce kapatılması gerekendir.* *
(bkz: minik kuş)
bu fermuar pantolonun fermuariysa, halk arasinda sanki sozsuz bir anlasmaya varilmis gibi asla belirtilmez. acik kalmis bir fermuar uyarisi yapmak icin 'fermuarin acik ' yerine inatla baska cumleler konmaya calisilir.

- abi, dukkan diyorum!!
+ ne dukkani oglum? ne diyorsun aksam aksam?
- ya abi supermarket acik kalmis diyorum anlasana...
+ ne supermarketi? ne sacmaliyorsun be?
- abi anla n'olur anla beni ya..
+ ...
- abi fermuarin acik yaa..
+ ehehe... lan soylesene 1 saattir agzinda geveliyorsun. supermarketmis...
hele de kızlar tarafından farkedilir ve kıkırdamaları sonucu anlaşılırsa, büyük rezillik yaşayacağınız hatta diyecek bişey bulamamanızdır.
başka birisinde görüldüğü zaman panik yapılmaması gereken fermuardır. direk adamın yüzüne karşı "fermuarınız açık kalmış" demek çok ayıp kaçacağından bu durumun üstesinden sessizce gelinir. adama yavaş yavaş yaklaşılır. bir adres sorulur. adam cevabını verdikten sonra afedersiniz duyamadım denilip iyice sokulunur. adamın vücuduyla 5-10 santim kalacak şekilde ayarlanıp tek elle el kulaktayken diğer el adamın fermuarını yukarı doğru çeker. sonra adama teşekkür edip ortamdan ayrılınır. eğer ki adam yaptığınız iyiliğin farkına varsa emin olun ki o da size teşekkür edecektir.

not : bu iyilik denenmemiştir. deneyenler sonuçlarını aktarabilir.
- abi fermuar açık kalmış.
+ ben bıraktım cancis, hava alsın dedim.
- !!!
- cereyan yapmıyormu abicim?
ya bir de giydiği pantolondan daha açık renkte iç çamaşırı giyenler bunu yapınca vitrin yapıyormuş diye düşünüyorum, "buyrun içerden bakın" der gibi.
kadını fikir sahibi kılar.

(bkz: ön izleme)