bugün

şüphesiz imandan, özellikle de insanlıktan uzak insanımsı yaratıkların yaptığı şeydir.

çok var çevremizde öyle. ömrü boyunca bir gram sadaka vermemiştir,

otel önünde çakma sarışınlarla fotoğraflarını görürüz.
geçenlerde evden çıkmışım derse gidiyorum. o sırada bizim binanın önündeki binadan geçerken, bi kadın gördüm. yaşlı. elinde poşetler falan var. yanından geçiyorum, o o an poşetleri bıraktı, belli ki yorulmuş. bana bakıp gülümsedi, taşımanın zorluğundan mı ne bahsetti hatırlamıyorum. ben de o bunu derken ona bakarak gülümsedim. sonra tam yanından geçtim, o an duraksadım. zaten daha zamanım var gidip yardım edeyim dedim. yardım edeyim teyze dedim. sen derse gidiyorsun geç kalma dedi. yok daha zamanım var dedim. poşetleri aldım, sanırsam bina ya 4 katlı ya 5 katlıydı. işte en yukarıya çıktım. kadın nefes nefese zar zor çıktı. poşette ya domates ya nar vardı, büyük ihtimalle nar vardı. ben yukarıya doğru çıktıkça, bu kadın bi yandan yorulup duruyor, bi yandan nefes-nefese bi şekilde çıkıyor, bi yandan da sürekli dua ediyordu. sürekli ama. poşetten bi tane nar al yersin falan diye ısrar etti. ben de almamam konusunda ısrar ettim. en sonunda geldi. ben binadan çıkıp gidene kadar kadın yukarıdan bana dua etmeye devam etti. belki yaptığınız iyiliğin karşılığını bu dünyada göremezsiniz, belki de göreceksinizdir bilemem. ama her iki ihtimalde de, size bunun için para ödülü vermemelerine rağmen insanın içi bi hoş oluyor. size sizi hiç tanımayan birinin bu kadar küçük bir şey için bile bu kadar fazla hayır-duada, teşekkürde bulunması sizi motive ediyor. gerçi yapılan iyilik kimseye anlatılmaz diye kimseye anlatmadım, ama zaten anonim olduğumuz için burda yazayım dedim.

o günden sonra herkese bundan sonra elimden geldiğince yardım edeceğim dedim ama, şimdilik sözümde duramadım gibi gözüküyor.

hasılı kelam insan bir iyilikle, küçük bir iyilikle dahi kendini bu kadar iyi hissedebiliyorken, hatta bundan sonra hep insanlara yardım etmeye çalışacağım diye kendine söz bile verebiliyorken, senin elinde paran var açları doyurabilirsin, ama senin o parayı eskortta yemen senin katıksız, doğal bir pezevenk olduğunu göstermektedir.

hadi eyvallah.