bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (bkz: aziz nesin) taşlama adlı kitabından uyarlanmış yücel erten'in yönettiği ilk 95 yılında ankara devlet tiyatrolarında sahnelenmeye başlanmış güzelim oyun
  ... ulassbora
 2. 2.
  Aziz Nesin'in 1948 yılında çıkardığı taşlama türündeki eseri. aynı zamanda ikinci kitabı. taşlamalardan oluşan bu kitap için istanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 4 ay tutuklu olarak süren dava sonunda mahkumiyet almadı ama kitap yasaklanarak toplatıldı. 1970 yılında tekrar basıldı ve 13. basıma ulaştı.

  oyuna gelince Yücel Erten'in sahneye koyduğu Aziz Nesin'in ünlü eseri 'Azizname' 11 yıldır oynuyor. oyuncuları 5 yıl önce de devlet tiyatrolarından ayrılmışlar. mutlaka izlenmesi gereken kara mizah türünde harikulade bir oyun.
  ... atipik
 3. 3.
  bugünlerde van devlet tiyatrosunda seyredilme imkanı bulunan oyun. aziz nesinin gerçekleri yansıtarak güldürmeyi, güldürürken de düşündürmeyi ve çözüm aramayı amaçlayan oyunu. oyunda aziz nesin toplumca nasıl dışlandığını da anlatmaktadır. oyunda sosyalizm övülmüştür.
  ... sesli
 4. 4.
  yücel erten önderliğinde: rüştü asyalı, ahmet mümtaz taylan, hüseyin avni danyal' lı kadrosuyla 4 yıl kapalı gişe oynanan, aziz nesin' in öykülerinden derlenmiş oyun.

  gülmekten ölünmese bile, garanti bayılınır, ne vakit ayılınır bilinmez.
  2 ... iplik
 5. 5.
  son olarak tiyatro seyirlik oyuncuları tarafından sergilenen aziz nesin eseridir. oyunu yine yücel erten yönetmiş ve harika rejisini konuşturmuştur. oyunculara bakacak olursak eski kadrodan serhat nalbantoğlu ve hüseyin avni danyal görev almıştır. diğer oyuncular ise özgür ozan, idil fırat, erkan bektaş, mahir ipek , levent beceren ve derya artemel' dir.

  tabii ahmet mümtaz taylanlı bir dilenci performansı izleyememek biraz olsun hayal kırıklığı yaratsada oyunun genelinde başarılı oluşu inkar edilemez bir gerçektir.
  ... iago
 6. 6.
  11 Nisan'dan itibaren Moda Sanat Tiyatrosu tarafından sergilenmekte olan oyundur. Aziz Nesin'in öykülerinden derlenerek tiyatrolaştırılmış ve üstadın taşlama kitabıyla aynı adı almış "Azizname" anılan kuruluşça yaz boyunca sergilenecektir. Türkan Aktoprak'ın yönetmeliğini üstlendiği oyun Birsen Kaplanseren, Burak Aşçı, Cansın Atakul, Deniz Elmas, Seda Yağcılar, Sonnur Şahin, Uygar Cengiz ve Yiğit Yazgı'dan oluşan 8 kişilik genç oyuncu kadrosuyla oynanmakta, Aziz Nesin'in ince üslubu eşliğinde ekibin güncel olaylar karşısındaki duruşunu sergilemektedir.Detaylı bilgi kuruluşun resmi sitesinden edinilebilir.
  ... boardpirate
 7. 7.
  izmit'te; engin benli, ufuk aşar, eylem tanrıver varlı, tarık keskiner, aydın sigalı, mehmet serimer ve zeliha çetinkaya'nın her pazar dafne kültür merkezinde sergilediği oyun.
  ... m ilginc olsun istedim
 8. 8.
  Yücel Erten rejisiyle "Öteki Tiyatro" da sergilenmiş Hüseyin Avni Danyal,Serhat Mustafa Kılıç, Emre Karayel gibi ünlülerin rol aldığı bir yorumu da bulunmaktadır.

  https://video.uludagsozluk.com/v/öteki-tiyatro-104774/

  ... camkopru
 9. 9.
  Aziz nesin nin ne kadar ileri görüşlü aydın insan olduğunun kanıtıdır bu eser, kara mizahtır. Sanki seneler önce şimdinin türkiyesi için yazmış. Okulların basıldığı, halkı baskı altında tutmanın, eleştireni içeri atmanın, halkı cahilleştirmenin ülkeyi yönetenler için ne denli önemli olduğunu bu eser sayesinde öğrenirsiniz.
  3 ... 486dx33
 10. 10.
  Dün izlemeye gittiğim ve günümüz Türkiye'sine değinen çok güzel eleştiriler bulduğum oyun.

  Ayrıca "birinin yiyip birinin baktığı, ama kıyametin hiç kopmadığı ülkem merhaba" sözü çok güzel ve düşündürücüdür.
  5 ... dusunemeyen filozof