1. 1.
  yadsınamaz bir gerçeklik, realite.
  1 -3 ... rootz
 2. 1.
  doğrudur.

  bugün burjuva tarihçiler ''azeriyi Stalin uydurdu'' yalanlarına devam etsin, bir kere götü kalktı ya artık Zeus var dese inanırlar.

  ulan bir defa rusça'da ''azeri'' diye bir kelime yok, rusça'da ''azerbaycan türkü'' denir ona, zaten onlar da kendilerine türk demezler, çünkü kültür olarak yüzyıllardır asimile olmuşlardır, bugün resmi dilleri ''azerice'' olarak yazılır, Türkçe değil.

  bir de Türkiye'de yaşayıp kendini türk sananlar var, onlar ayrı gülme konusu.
  1 -1 ... napesend
 3. 2.
  Sovyetlerin asimile yaptığı yalanı ile alakası yoktur, asimilasyon politikası uygulayan Rus çarlığıdır,zamanında kızıl Ordu'da Ruslar ve Türkler bu asimilasyonu ve Rus çarlığını sona erdirmiş, azerilere özgür bir ülke bırakmıştır.

  azeriler Sovyetler birliğine katılmış, bizzat Lenin, istediği zaman ayrılabilmesini sağlayan maddeyi anayasaya koymuştur, 1991'e kadar devam etmesine rağmen hiçbir ülke ayrılmamıştır, çünkü azeriler de biliyor ki onlara zulmeden Rus çarlığı ile sscb'nin alakası yok.

  ha dil ve kültür olarak etkilenmiştir, ama bu asimile olmak değildir.

  örneğin Türkiye'de, onlarca millet yaşamakta fakat bunlar asimile olmuştur diyebilir miyiz?
  mesela Osmanlı'da yaşayanlar asimile mi olmuştur?

  bu tarz aptal yalanlara hala inanan kaldı mı bilmiyorum, gerçi 1991 referandumunda Azeri türk kardeşlerimiz %95 Sovyetlere evet diyerek ne kadar bağlı olduğunu gösterdi, bizim tarih cahili Türkçüler de turan kuracağız diye ağlasın dursun.
  1 -1 ... napesend
 4. 3.
  Ulan adamları sovyet tarihçileri türkçe konuştuklarını bile bile azerilerin kökenini med,sabii(manna),arran,medya-atropena,albanya'ya bağladılar sonradan türkleşti dediler ülkeye yaptıkları operalarla vs. Dillerini ve kültürlerini değiştirdiler(aynısını türkistan'da da yaptılar) hala diyor asimilasyon yok he yarram he yok günümüzde iran hala bu tezleri kullanarak iran azerilerini asimile etmek istemektedir hatta herhalde azeriler türk olmadığı için iran karikatür krizinde

  *Ben Türküm
  *Anadilim ölmeyecek
  *Anadilim değişmeyecek
  *Kahrolsun Şovenizm
  *Kahrolsun ırkçılık...
  *Yaşasın Azadlık aşığı Türk Milleti ve yaşasın Türkçülük! Diye slogan atmışlardır.
  2 -1 ... ismail gaspirali
 5. 4.
  haklı bir gerçekliktir.

  ruslardan önce kazaklar olsun kırgızlar olsun azeriler olsun obada kalıp tarlaya sıçan göçebe medeniyetsiz tiplerdi. ruslar gelince gotleri medeniyet gördü.
  1 -1 ... halitzi yavsakligil
 6. 5.
  her azerinin rusça bilmesi, rusça bilmeyenlere kentli yani köylü muamelesi yapması, iki azeri yanyana geldiğinde rusça konuşması, tüm televizyonlarında rusça yayın yapılması acaba nedir?

  bir arkadaşım burada iş aramış iyi azerice türkçe ve ingilizce bilmesine rağmen rusça bilmediği için işe alınmamıştı.

  kaldı ki bugün dahi rusya ve putin hayranlıkları devam eder. türkiye'de nasılsa onlarda da ilham aliyev öyle görülür ve her azeri ülkeden kaçmanın derdine girmiştir.
  1 ... rootz
 7. 6.
  hahahahaahahaha kim demiş kardeş bunları:))

  Azeri türkleri dediğin insanlar ikinci Dünya Savaşı'nda en etkin olan Türki milletlerdendir, Azerbaycan Sovyetlerin dağılmaması için en çok oy veren Sovyet ülkelerinden birisidir.

  eğer iddia ettiğin gibi bir olay olsaydı zaten Azerbaycan ssc çoktan ayrılırdı Sovyetlerden, kimse de bir şey diyemezdi, hatta ABD gibi ülkelerin işine gelirdi, Türkiye yerine füzeleri oraya koyardı.

  ama Allah'tan Amerikan gazeteleri size anlattığı gibi kandıramıyor Azeri kardeşlerimizi de tokatı koydular faşistlere.

  geçen bitirdiğim ansiklopediden kesit atabilirim istersen, okuyacağını sanmıyorum zaten Azerbaycan ssc hakkında araştırsan her yerden bulursun.

  asimileden kastın Eğer Ruslar ile kültürleri karışmış, bu ise kabul, fakat bunu engellemek imkansızdır zaten.

  bugün Türkiye'de Arap kültüründen etkilenmeyen tek Türk yoktur mesela, şimdi Araplar bizi asimile mi etmiş oldu?

  boş konuşmayınız.
  1 ... napesend
 8. 7.
  (#40304826)

  "her azerinin rusça bilmesi, rusça bilmeyenlere kentli yani köylü muamelesi yapması, iki azeri yanyana geldiğinde rusça konuşması, tüm televizyonlarında rusça yayın yapılması acaba nedir?"

  işte senin bu dediğin sovyetler tarafından uygulanmış yozlaştırma ve asimilasyon politikalarının sonucudur

  Kendin söyledin işte asimile ettiklerini halbu ki hayatımda çok azeri,kazak gördüm hiçbiri de biz türk değiliz ayrı bir kavimiz demezdi hatta azeri bir arkadaş bizim orada sünniler bize laf sokmak için azeri derdi sonradan türkleşti demek için.

  Bu arada yukarıda arkadaş belirtmemiş ama kendi almanyadan uludağ sözlüğe kayıt olmuş albert einstein adlı biri herhalde bu zeka bir harika çünkü.
  3 -1 ... ismail gaspirali
 9. 8.
  ulan dalyarak, bugün her Kürt Türkçe biliyor, bu onların asimile olduğunu mu gösterir?

  çok normaldir bu AMK, senin eve beş tane Çinli koysak iki yıla Türkçeyi unutursun, bu Rus nüfusu ile alakalı asimile ile değil.

  asimilasyon nedir, ingilizler irlanda'ya, fransa cezayir'e, ispanyollar Latin Amerika'ya ne yapmış öğren gel de öyle konuşalım.
  2 ... napesend
 10. 9.
  bakın azerilerde ebulfez elçibey diye bir gerçeklik vardır. bugünün gözü ile bakarsanız yanılırsınız. bu adam azerbaycan'ın ikinci cumhurbaşkanıdır hem de bu adamı düşüren rusya ve kgb yani açıp okumak lazım.

  bir komutanı kendisine karşı isyan başlatıyor, elçibey de o dönem haydar aliyev'i çağırıyor, tam diyorsun ki haydar aliyev elçibey'i destekleyecek hop isyancıları bilinçli olarak destekliyor. bu adamın öz şahsi koruması kendi uçağını bu adamı kurşunluyor ve kimse bu adama destek çıkmıyor.

  ardından haydar aliyev tahta çıkıyor. elçibey'e o gün sıkılan kurşun türk inancına da atılan bir rus kurşunudur aynı zamanda.

  ama bu yani halkın elçibey yerine haydar aliyev taraftarı olması rus hayranlığıdır işte asimile demek değil.
  ... rootz