1. 1.
  yanlış bir tanımdır, azerbaycan türkçesi olması gerekmektedir ancak halk arasında azerice olarak kullanılmaktadır. azerice ayrı bir dil değil oğuz türkçesinin bir ağzıdır.
  4 ... otobus duragı
 2. 2.
  uydudaki azerbaycan tv. yi açtıgım andan itibaren kahkaha krizine girerim azeri turkçesi nedeniyle.. kotu oldugu için değil, bizim gibi ama bizden farklı konuştukları için.. ozellikle holywood filmlerini azeri turkce dublajlı izlemek mukemmel oluyor.. en romantik sahneler de bile kopuyosun.. futbol maçları da ayrı zevkli oluyor.. terimler o kadar garpi ki; kaleci=kapıcı, top surmek=kaktırmak..mesela cumhurbaşkanı=başreprisenti.. ama kardeşlerimizin diline asla kotu anlam da laf atmak istemem..kardeş diyebilecegimiz tek ülkedir bence..
  6 -1 ... elianpack
 3. 3.
  ay senin güpelerin mende galdıdı,gelerken getireerem (küpelerin bende kalmış,gelirken getiririm)...örneğinde görüldüğü gibi bir dil..
  2 -1 ... pantalassa
 4. 4.
  ilk duyulduğunda kulağa şirin gelen ancak uzunca bir müddet işitildiğinde karmaşadan dolayı baş ağrısına sebebiyet veren Türkçe sürümü.

  örneğin: Avropa va bazi qonşu ölkalari qorxuya getiran adlı sanlı Türk ordusu... * *
  1 ... sulh
 5. 5.
  -men özüme gelem..en cok duyulan sözdür.
  ... karpuzkabugu
 6. 6.
  azeri aslında bir ırk ismi olmayıp bir yöre adıdır.
  bu yüzden azerice diye yanlış bir ifade ile tanımlanan azerbaycan da konuşulan türkçedir.
  1 ... pilotmont
 7. 7.
  an itibariyle kiril alfabesi öğrenmeme neden olan dersin ana teması...
  ... grejuva
 8. 8.
  (bkz: azerbaycan)
  (bkz: karabağ)
  ... pilotmont
 9. 9.
  soveyetler birliği etkisinde kaldığı için bolcana rusçada içeren garip türkçe, önceleri çok yadırganan ama daha sonra anlaşılabilen bir dildir.
  2 ... tttddd
 10. 10.
  uçağımız birazdan baküye düşecektir(inecektir)
  kaleci-kapıcı
  3 -1 ... ozlm