1. 0.
    O ülkelerin ortak bildiri yayınlaması, halklarının Türk olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Yıllarca sovyet baskısı altında kaldığından, şu anda da nato ülkeleriyle beraber olamadığından tek tutunacak dalları rusya. Elbette rusya’nın tarafını tutacaklar.
    3 -3 ... golgebeyi
  2. 1.
    Bahsi geçen ülkelerin birinde birkaç yıl yaşamanın verdiği tecrübe ile katıldığım tespittir.

Kendilerini türk olarak tanımlamazlar. Hatta türkiye türklerini de hiç sevmezler. Çünkü Sovyetlerin etkileri hala geçmemiştir. içten içe ruslara korkuyla karışık saygı duyarlar. Mesela 5-6 kazak kazakça konuşurken aralarına bir rus katıldığı zaman hepsi rusça konuşmaya başlar. Ama bir rus kazakça bilse bile kesinlikle kazakça konuşmaz.

Ama Azerbaycan türkleri için bu tespiti doğru bulmuyorum.
    3 ... cold man
  3. 2.
    Biz onlara güvenmiyoruz ki şekerim. Güvenecek kimsemiz yok zaten.

Ayrıca senin tahmin edemeyeceğin kadar orta asya Türk’ü ile diyalog kurdum ben. Boşver bu işleri.

Adamlar fakir, iş yok, tek güvence Rusya. Ne diyecekler, “Türk’üm aç kalmaya razıyım” mı diyecekler?
    5 -1 ... golgebeyi
  4. 3.
    akabe ve efendisinden öğrenmiş olabilirler.

'türk milleti' onların da ağzına girmez.
    onlara ümmet vardır.
    2 -2 ... antik sarapci
  5. 4.
    Azerileri bilmem ama kırgız ve kazakların kafasına odunla vursanız dahi ''ben türküm'' dedirtemezsiniz. Bu devletler benliklerini o kadar kaybetmişlerdir ki dilleri birbirine yakın olmasına rağmen aralarında rusça konuşurlar. Çoğu zaten türklük nedir onu bile bilmiyor. Üniversiteden Türkmenistanlı bir arkadaşım türkiyeye geldiğinde benzer dili konuştuğumuzu görünce oldukça şaşırdığını söylemişti. Yani adam türkiyeye okumaya gelene kadar türkçe ile türkmencenin yakın dil olduğunu bile bilmiyordu. Gerisini siz düşünün.
    2 ... kazuo kiriyama
  6. 5.
    rusların asimile politikası işe yaramış demek ki sadece yazık...
    1 ... makara muko
  7. 6.
    Kendini türk olarak tanıtıp türlü barbarlık ve iğrençlikler yapan bizlerden utandıkları içindir. Türkiyede bile türküm diyemiyoruz artık.
    3 -1 ... azkaban tutsagi