1. 1.
  azerbaycan türkü diye bir şey yoktur onlar genel itibariyle azeridir ama azeri türkü olarak adlandırılır. içlerinde iran azerisi olanları çoğunluktadır. azeri türkleri köken olarak türklerdir ama coğrafi şartlar içerisinde azeri halkı azerbaycan halkı yada azeriler olarak bilinirler. dünya çapında kabul görmüş ve sayılmış ülkeleri olduğundan dolayı azeriler ismiyle anılır. fransızlar, almanlar yada macarlar gibi onlara da azeriler denir ama köken olarak bakıldığında türklerdir. kıbrıs türkü ise normal türk vatandaşından biraz daha farklı olarak akdenizlidir konuşmaları dahi bizim gibi değildir. ama sonuç olarak bakıldığında türklerdir. kktc olarak bilinen ülkeyi sadece biz tanıdığımız için dünya genelinde bakıldığında onları ülke olarak görmezler türkiye'ye bağlı olan bir ada gibi bir izlenim vardır.
  1 -3 ... templeton peck
 2. 2.
  ikiside türkiyeyi sevmez genelde. Azeriler rus sempatizanı, kıbrıslılar (74 öncesini unutarak) rum taraftarıdır.
  1 -2 ... tedibey
 3. 3.
  ikisi de kardeimizdir. ulan kürdistan ilan edilecek az kalsın açtığınız başlıklara bak.
  2 -1 ... saldirayterk
 4. 4.
  (bkz: bizans kürdü) vs (bkz: sibirya kürdü)
  1 -1 ... poposedi10
 5. 5.
  ikiside türktür. ağız bakımından farkları vardır sadece. Birde Güney Azerbnaycan türkleri doğal olarak farslardan etkilenmiştir.

  2 taraftan da arkadaşım var. özellikle azerbaycan'dan. fakat ne rus sempatizanı Azerbaycan türkü gördüm ne rum sempatizanı bir kıbrıs türkü.

  not: Azeri türkü derseniz gülerler size. o ne lan öyle.
  5 ... aquila non capit muscas
 6. 6.
  çoğunlukla azeri türkleri olarak anılıyor aslında anlam bakımından çok saçma bir durum olduğu ortada fransız almanları gibi saçma bir söylem benzeşmesi oluyor gibi ama söylelnlerden biri azeri türkleridir aslında doğrusu azerbaycan türkleri olarak lanse edilmelidir.
  ... templeton peck