1. 1.
    bir realite. şimdi bana akpli diyenler olacaktır, çok şeyimde değil ama.

böyle bir realite var. misal azerbaycan, işgalci sovyetlerden bağımsızlığını ilan ettiği dönem yani 90'ların başında, ermenistan ile karabağ savaşında shp (bugünkü chp) -dyp koalisyon iktidarı azerbaycan'a yardım etmemişti. tam tersi, ermenistan'a buğday ve elektrik yardımı yapmışlardı karşılıksız. Ebulfez Elçibey de savaş dönemi videolarda türkiye'ye sitemlerde bulunmuştu. bi helikopter vermedi bize türkiye diye.

95 yılına geldiğimizde, türkiye'deki ultra milliyetçiler ile dyp, devlet bir olup darbe girişiminde bulundu. çok kanlı olaylar yaşandı azerbaycan'da. türkiye birinci elden bu darbeye katıldı. demirel'in aliyev'i uyarması ile bastırıldı. birçok ultra milliyetçi orada hayatını kaybetti bu darbe girişiminde. azerbaycan türkiye'ye karşı temkinli olmaya başladı. uzak durdu. bunlar kuyumuzu kazıyor diye düşündüler.

arkasından ecevit dönemi de çok soğuktu ilişkiler. devlet yetkilileri o kadar davet edilmelerine rağmen azerbaycan'ı hiç ziyaret etmezdi. hatta sitemde bulunurdu devlet başkanları

*
    Sezer'i Azerbaycan'a davet eden ve ilk dış gezisini Azerbaycan'a yapmasını isteyen Aliyev, bu mesajını iletmesini istediği Cem'e, "Sayın Ecevit'e de söyleyin, ben kendisini daha önce de davet ettim. Ancak sözünü yerine getirmedi. Siz şimdi içinizdeki işleri de nizamlandırdınız. Bu davetimi tekrar ediyorum" dedi.

http://www.milliyet.com.t...00/05/30/dunya/dun05.html
    *

akp döneminde ise başbakan, cb ilk ziyaretlerini azerbaycan'a yapıyor, yakın askeri, ekonomik ve siyasi işbirliği var. resmen tek millet iki devlet ibaresi yaşanır oldu. resmen türkiye devleti ile azerbaycan devleti kanka olmuş durumda.

ben akp'yi sevmesem de bu politikayı doğru ve başarılı buluyorum. orta asya ve kafkaslarla ilişkiler güçlendirilmelidir. panislavist politikalara bırakılmamalıdır.
    1 -2 ... daikokuten