bugün

yanında ayranı da alıp mideye götürülesi gıda.
içine konan malzemenin ekmeğin kapasitesinden fazla olmasından dolayı dökmeden yemenin imkansız olduğu tost çeşidi.
(bkz: kamil koç)*
türkiye'nin her yerinde yıllardır yapılan tostun "ulan millete gösterebileceğimiz bi bokumuz yok bari tost most bişeyler uyduralım" mantığı ile ayvalık tarafından sahiplenilmesi hadisesidir. bir de patent almışlar.*
fazlasıyla doyurucu bir sandviç çeşidi.susurluk ayranı ile süper gider.
taksim istiklalde galatasaray lisesinin karsisinda meshur ayvalik tostcusunda illa yenmesi gereken nefis yiyecek.
ayvalık dışında kesinlikle yenmeyecek yiyecek. yenmez çünkü ayvalık dışındaki yerlerde tostun (afedersiniz) bokunu çıkarıp içine olur olmaz şeyler tıkıyorlar. birincisi ayvalık tostunun içinde rus salatası olmaz, ikincisi rokalı ayvalık tostu olmaz, üç tonton ayvalık tostu diye bişii yoktur, dört.., beş..., altı...
aslında diğer tostlardan çok farklı bir yanı olmayan, ama ayvalık'ta bir yerde oturup yendiğinde büyük keyif veren kasar, sucuk, tursu ve özel ekmeğiyle meşhur hale gelmiş tost.
dosab'ta bu işi yapan tostçunun, ekmeği ayvalık'tan getirttiğini iddia ettiği tosttur.
ayvalık tostu yazan her yerde bir tost resmi görüsürsünüz. her yerde kullanılan bu fotoğraf aynıdır. sanırım özel olarak hazırlanmış bu tost tabağının içinde patates falanda bulunur, ekmeğin içinden kaşardır, sucuktur pörtlemiştir ve enfes görünür. siz de resme bakar ve ağzınızı sulandırırsınız. oysa ki böyle bir beklenti içine girilmemelidir. çünkü eline alacağınız tostun genelde bununla yakından uzaktan alakası yoktur.
o kadar geç geliyorki her seferinde ayvalıktan geldiğini düşündüğüm tost.
cunda adasında (yeni adıyla alibey adası) yenmesi tavsiye edilen * tost çeşididir. içinde salam, sucuk, kaşar, domates, ketçap ve mayonez bulunur. ayvalık tostunu farklı kılan ekmeğidir. aynı malzemeler kullanılabilir, ancak özel ekmeğiyle yapılmayan tost, ayvalık tostu olmaz.
türk girişimcinin yaratıcılığını körükleyen tost, bizzat gördüm şöyle ki; (bkz: sivas tostu)
geleneksel ayvalik tostu aslinda sadece kasar domates ve ayvalik tost ekmeginden olusur. daha sonra eklene eklene bu hale gelmistir.
Sucuktan ziyade sosis olur ayvalik tostunda. ve sosis baska yerde kaynatilarak tost pistikten sonra eklenir. Domates de sonradan eklenir icinde pismez.
şiddetle önerdiğim, hala tadı damağımda olan, içi bol, incecik ekmeği mayonezli, ketçaplı tost.*yolunuz düşerse mutlaka yemelisiniz.
içerisine kaşar, salam, sucuk, domates, turşu; isteğe bağlı olarak ketçap, mayonez konularak yapılan meşhur tost. bir de içerisine rus salatası koyduruyorum ben işte o zaman mükemmel oluyor.
galatasaray lisesinin karşısındaki ayvalık tostçusu bu meletin en güzel yapanıdır.
istanbul'da, ayvalık tostu diye ekmek arası sosis kakaladıklarının bilinmediği, esasen mahareti, içeriğindeki taze sebze dilimleri olan, orijinalinin ayvalık'ta yenebileceği tost formatı.

edit: istanbullu ayvalık tostçusu tayfanın tepki verdiği tanımlamadır ya da ben ayvalıklı değilimdir.
en lezzetli ayvalık tostunu yiyebileceğiniz yerlerden biri ayvalık ta ki tansaş ın yanındaki sokakta ufak bir büfede hizmet veren avşar büfedir, deneyin hakikaten bana hak vereceksiniz...
bursa'da sadece gimanın arkasındaki kafede tam hakkı verilerek yapılan leziz tost çeşidi.

edit: gima carrefour olmuş.
kaşarsız yenilince pek bir anlamı olmayan tost. ki tosttur bu kasar olması gerekir içinde. balıkesir akcay da yenilmesi tavsiye edilir.
içinde bir benim olmadığım ne bulduysan doldur tostu. bir de tabii her şeyi yerinde yemek gerekir.
içinden babam çıksa yerim tostudur.
ayvalık' tan başka bir yerde yerseniz, hiç güzel bir tat vermeyecek olan tost.
çekirge vi-tosto'da gayet güzel yapılan şey.