bugün

kaymağının bol olması gereken tatlı. çünkü ayvalar bütün olarak servis edildiğinden şekeri tam olarak içine çekemez ve bir miktar burukluk kalır, ağızda ekşimsi tat bırakmasını önleyen ise üzerine konan kaymaktır.
ezip , püre yapıp ayva reçeli diye yutturulan çift kişilikli tatlı.
ayrıca gıda boyası kullanmadan güzel bir renk almasını isteyenlerin ayva çekirdeklerini içine atması gereken tatlı.
kırmızılığını elde etmek amacıyla pişirilirken içine çekirdeğinin atıldığı tatlıdır.
"ayva tatlısını yiyen, ayvayı da yemiştir" çok güzel de ondan..
(bkz: olsa da yisek)
kırmızılığı elde etmek için biraz gıda boyası gereklidir efendim. gerçekten muhteşem bir renge kavuşup yeme isteği yaratıyor.
yanında biraz kaymak ile servis edilmesi vaciptir,..

2 saat fırında pişecek diye beklemek de ayrıca sabır taşı şarkısını akla getirmiyor değil.
ilk yediğimde acaba bunun adı ne diye utanıp soramayıp, sonra hep tadı aklımda gezdiğim tatlıdır.
neden sonra bakırköy de ki saray muhallebicisine gidip, "ya şundan istiyorum" dememle, "ayva tatlısımı efendim" dediklerin de ismini öğrenmiş bulunmaktayım.
ama hala neresi güzel yapar fikrim bulunmamaktadır.
ayvanın en lezzetli hali. Önüme kmlerce masa kurup üzerine koysalar hiç üşenmeden yiyerek dunyanın etrafında tur atarım. japonyadan avustralya ya yuzerek geçerim.
genelde gıda boyası kullanıldığı için uzak durduğum tatlıdır.
(bkz: kaymaklı ayva tatlısı)
bir porsiyonun da yaklaşık 230 k/cal bulunur.
türk mutfağının en seçkin örneklerinden birisi bu tatlı.yedikten sonra tadını unutmak pek mümkün değildir, gittiğiniz her tatlıcıda acaba var mıdır diye bakarsınız ancak maalesef nadir bulunan bir tatlı olduğu için başka tatlılarla yetinmek zorunda kalırsınız
yiyebildiğim yegane tatlıdır.
bu tatlıya kırmızı rengi verenin ne olduğunu merak ettim. karanfil ve gıda boyası hariç.
turuncu rengini çekirdeğine borçlu tatlı.
küçükken, evimizde yapılıp yendikten sonra, kalan kırmızı reçel kıvamında olan suyunun kahvaltılık olarak kullanıldığı, çocukluğumu hatırlatan tatlı.
osmanlı mutfağına ait bir tatlıdır. türkiye'ye geldiğim ilk yıllarda bana ülkeyi sevdirmişti. *
yapımı çok zor olmayan tatlı. tadı güzeldir.
hafif ve lezzetlidir.
kaymaklı ayva tatlısı adama derdini unutturur.
üstünde kaymağıyla bir parça çatalınıza alıp ağzınıza değdiği o ilk an... sonra hafif sert ama diş darbesine dayanamayacak kadar narin lokmanın ağzınıza şerbetini bırakması...
içine güzel ceviz içi dökülünce lezzetli olan tatlı.
2 adet ayva
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su

ayvaları ikiye bölüyoruz. kabuğunu ve çekirdeğini alıyoruz. oyuk kısmı üste gelecek şekilde tencereye yerleştiriyoruz. üzerine toz şekeri ve suyu döküyoruz. çok ama çok kısık ateşte ağır ağır pişiriyoruz. bir-iki saat pişecek. soğuyunca üzerine kaymak veya dondurma koyarak servis yapıyoruz.

püf nokta: eğer hızlı ateşte pişirirseniz ayvalar pembe renge dönmüyor. ağır ateşte pişmesi şart.
pembe ile kırmızı renk arasında olan leziz tatlılarımızdan. kaymak isteyiniz.
güncel Önemli Başlıklar