1. 1.
  1.83 m. boyunda, 18 Mart 1977 istanbul doğumlu, milli bayan voleybolcumuz.
  Voleybola yaklaşık 20 yıl önce Fenerbahçe'de başlayan Aysun Kalkan Ayhan, 6 Sezon sonra 1996'da Ankara Vakıfbank takımına transfer oldu. Aynı sezon A Bayan Voleybol milli takımı'na seçildi. 4 yıl ankara'da kalan Aysun, 2000'de Vakıfbank ile Güneş Sigorta'nın birleşmesi sonrasında yoluna istanbul'da devam etti. Vakıfbank Güneş Sigorta'da 8 sezon oynadıktan sonra 1,5 yıl önce voleybola ara verdi. Vakıfbank ile iki Türkiye Şampiyonluğu, (1997, 1998), iki Avrupa Şampiyonlar ligi ikinciliği (1998, 1999) elde etti. Vakıfbank Güneş Sigorta ile 2004 ve 2005'te Türkiye Şampiyonluğu, 2004'te Avrupa Top Teams Kupası Şampiyonluğu ve şampiyonanın da "En iyi Blokör" ödülünü kazandı. 2006'da da Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde "En iyi Blokör" seçilen Aysun, 2008 Challenge Cup'Ta şampiyonluk yaşarken, "En Değerli Oyuncu" seçildi. 1997'de A Milli Takımı'na seçilen ve 10 yıl değişmez oyuncuları arasında yer alan Aysun, Milli Takım'la 1997 ve 2001'de Akdeniz Oyunları'nda, 2003 Dünya şampiyonası'nda ikincilik, 2003 Dünya Kupası'nda yedincilik, 2005 Akdeniz Oyunları'nda şampiyonluk, aynı sene Avrupa Şampiyonası'nda 6. lık, 2006 Dünya Şampiyonası'nda ve 2007 Avrupa Şampiyonası'nda da 10. luk elde etti. Aysun, 200'den fazla milli formayı giydi.

  Voleybolcu arkadaşları arasında itikatı sağlam, dini konulara hassas olduğu bilinen bir sporcuydu. Hatta milli takım kamplarında namaz da kılıyordu. Ancak yine de, 2 yıl önce dost sohbetlerinde bir cemaatin üyelerinin telkinlerinden etkilenerek "tesettüre girme" kararı alması çevresinde şok etkisine yol açtı. Bu kararı, onu hem voleybol camiasından, hem de çok sevdiği eşi Hakan Özbek'ten kopardı ve boşandılar. Çok geçmeden Diyarbakır'da tanıştığı ve tıp öğrenimi gören ikinci eşiyle evlendi. 32 yaşına basan Aysun, 3,5 ay önce de Meryem adını verdiği bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

  Doğum sonrası voleybola dönmek istediğine karar verdi. ilk etapta Mısır ve iran'dan takım bakıldı ama bu takımların ücretleri çok düşük gelince yurt içine dönüldü. Son kulübü Vakıfbank Güneş Sigorta'da zemin yokladıysa da eski takımı ona hiç sıcak bakmadı. Ardından kapısını çaldığı Eczacıbaşı'dan olumlu yanıt aldı ve 2 yıllık sözleşme imzaladı.

  Sebep ne olursa olsun voleybola geri döndü ama arada geçen bir buçuk yıllık zaman içinde doğru dürüst topa bile vurmamış, üstüne hamile kalıp çocuk doğurmuştu. Böylesi bir kadın 3,5 aylık çocuğuna bakarken nasıl voleybol oynayacak gerçekten merak konusu oldu. Ama Aysun yeniden eski başarılarına dönerse bu da filmi çevrilecek bir azim öyküsü olacak. AYsun'un en iyi ihtimalle ligin ikinci devresinde form tutarak oynayabileceği düşünülüyor. Aysun karşılaşacağı zorlukları aşma konusunda takım arkadaşı Natalia Hanikoğlu'ndan destek alabilir. Milli sporcumuz natalia da 2007 - 2008 yılında doğum nedeni ile voleybola ara verip, doğum sonrası türkiye'ye dönüp önce beşiktaş'ta forma giyip ardından da Eczacıbaşı ile anlaşmıştı.
  1 ... rick blaine