bugün

Kemal Kılıçtaroğlu gerçekten basiretsiz bir insan belki encümen falan olabilir ama başbakan yahut ana muhalefet lideri olamaz. Zorlamaya gerek yok kardeşim git başka birisi gelsin adam gibi muhalefet olsun. Aynı düşünceleri bahçeli için de düşünüyorum.
Not: Taraf değilim oy kullanacak parti bulamıyorum.
hiçbir muhalefet partisi ayran konusunu gündemine alıp açıklama yapmamıştır. siz neyin kafasını yaşıyorsunuz.

edit: doğru ayran kafası bu.
milliyetçiliği ayaklar altına alanların milli içki tespiti eleştiren muhalefettir. helala olsun ama yok öyle bir muhalefet.
(bkz: ayran gönüllü muhalefet)
rte nin oltasına gelen muhalefettir. farkında değiller ama başbakan bu tarz ufak ve basit görünen polemikler üzerinden 10-20 yıl sonrasının türkiyesini yaratıyor ve kendileri de bu sürece mümkün olduğunca katkıda bulunmuş oluyorlar. başbakan ne dedi; "milli içkimiz ayrandır" dedi. bu sözün toplumun muhafazakar kesimindeki yansıması, ki bu kesim toplumun belki de yüzde elliye yakın bir kısmını oluşturuyor, şu şekilde oldu: "milli içkimiz kımız, rakı gibi alkollü içecekler değil; ayran gibi alkolsüz bir içecek olmalıdır. bu polemik asla bir rakı-ayran polemiği değildir. bu polemik, içki içmeyen insan- içen insan polemiğidir. içki içmeyen insan için bu polemiğin siyasi hiç bir yönü yoktur. yani içki içen vatandaşlar bunu kendilerine yönelik bir tehdit olarak algılayarak belirli bir siyasi parti ya da kimlik üzerinde birleşemezler.

ancak içki içmeyen kesim için bu polemik gayet de siyasidir. çünkü onlar bu mesajı "muhafazakar bir mesaj" olarak algılarlar ve muhafazakar fikirler üzerinde birleşirler. çünkü neden içki içiyorsun sorusunun yüz binlerce farklı cevabı olabilir. ama neden hiç içmiyorsun sorusunun cevabı büyük çoğunlukla aynıdır: "inançlarıma aykırı olduğu için içmiyorum."

işte bu yüzden bu muhabbete kendisini kaptıran muhalefet rtenin oyununa gelmektedir bir kez daha. zaten bu ülkede onca partinin arasından bir tek parti neredeyse halkın yarısının oyunu alıyorsa sormanız gereken soru "bu adamlar ne yaptı da bu kadar oy aldı?" dan ziyade "bu partiye muhalif olanlar ne yaptılar da bu adamlar bu kadar oy aldı" olmalıdır.

edit: anladığım kadarıyla burada muhalefetten kasıt: muhalif partiler ve onların liderleri değil; bizim de içinde bulunduğumuz sosyal medyada dönen muhalif geyikleridir.
güncel Önemli Başlıklar