bugün

adaletsiz olma, birini diğerlerinden üstün tutma, eşit miktarda pay etmeme.
her yerde görülen kötülük. bir amaç uğruna birleşen insanlar da bile görülüyor.
bütün dünyayı kaosa sürükleyen neden. dine, dile, ırka, cinsel tercihe, ten rengine bile bulaşmış lanet kötülük... ayrıca bugün gün boyunca sözlükte tavan yapan olgu. evet sölüğe de zıpladı. din konusunda olsun, ırk konusunda olsun, ayrımcı başlıklar sol frame'de, ayrımcı entryler de başlıklarda cirit atıyor. maalesef... **
bir kaç kategorisi olan haksıklıktır.
cinsel ayrımcılık, kültür ayrımcılığı, tersine ayrımcılıkve eğitim gibi bir çok konuda yapılan eşitsizlik.
din, dil, ırk, gözetmeksizin....

Yürürken karşıma bir kadın çıktığında, güzel mi çirkin mi, siyah mı beyaz mı
diye ayırmadan ona arkadaş diyebildiğimde........ve yine yürürken önüme çıkan erkeği,zengin mi yoksulmu diye bakmadan,
aldırmadan, kardeşim sayabildiğimde anlarımki sabah olmuştur, AYDINLIK başlamıştır.
aihs 14 madde ayrımcılık yasağından bahseder. bu maddeye göre, "Bu Sözleşmede tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlığa mensupluk, servet, doğum veya herhangi başka bir durum bakımından hiçbir ayırımcılık yapılmadan sağlanır."
(bkz: avrupa insan hakları sözleşmesi)
'öteki'ne tahammülsüzlüğün zirve yapması.
devletin asla yapmadığı davranıştır:
http://tinyurl.com/26ftub3
Yunanistan, Fransa ve birçok ülkede zenci futbolculara maymun sesi çıkararak tepki veren taraftarın yaptığıdır. Hitlerin insanları diri diri fırınlarda yakmasıdır. Sömürgeciliktir. Başkalarını çiğnerken kendini yukarı ittirmektir. Devlet için vatandaşlarına eşit davranmamaktır.
yapılmaması gereken kötü eylemdir.

Nufus cüzdanımdaki resmim bana benzemiyor diye oy kullanışım engellenmek
istenirken kara çarşaflı ve gözleri görünen kadına sen kimsin aynı
kişimisin diye sorulmuyor oyunu biran önce kullansın diye beni sustumaya
çalışıyorlar!
pozitif ve negatif olmak üzere iki türü mevcuttur.
Bir kişiye bazı karakteristik özelliklerinden ötürü negatif veya pozitif olarak önyargılı yaklaşmaktır. Bu davranış psikoloji de etkiler. Ayrımcılık bazı siyasi görüşlere, dini inanışlara, cinsiyete, yaşa ve ırka karşı olabilir.
yanlış eğitimin körüklediği, ülkemizde genellikle din, siyasi görüş ve köken üzerinden uygulanan şerefsizliktir.
bölücülükten daha tehlikelidir ki zaten her türlü bölücülük bir ayrımcılığın sonucudur.
bu sözlükte çok fazla karşılaştığımız durumdur. diğer insanların değerlerini hiçe sayan yazarlıktan uzak kimselerin yaptıkları tanımlamalar çokcadır malesef.
farklılıklara saygı duymama, onları hor görme temeline dayanan düşünce biçimi.
belli bir grup ya da kişilere; objektif kıstaslar olmaksızın diğerlerinden farklı oldukları için yöneltilen adaletsiz ve eşitsiz davranışlar bütünüdür. Ayrımcı tutumların davranışlara dönüşmesi için uygun koşullar her zaman sağlanamadığı için ortaya çıkarılması bazen güçtür. Bununla birlikte ayrımcılık daha çok resmi olmayan(enformel) ilişkilerde ortaya çıkmaktadır.
Türkiyenin gerçeği. Mecliste dayın varsa kralsın yoksa sıçtın. Okulda tanıdık hocan yoksa sınıfta kaldın derslerin iyiyse idarecilerin öğretmenlerin gözdesisin. istersen elinde adalet terzisiyle dolaş , değişmez gerçek budur.
insan insandan üstün değildir.

asıl savaş insan olmayı becerebilmekte. insanlığın niteliklerini karşılamakta.
Hak ve adaletin olmadığı yerde tecelli etmesi kaçınılmazdır.
https://pbs.twimg.com/media/D0aRwRkXcAYZilA.jpg
Pozitif ve negatif olarak sınıflandırılabilir. Pozitifi faydalıdır . Negatifinden kaçınınız .
Oyle saniyorum ayrimciligi cezalandiran kurallari asalak eylemlerine yer acmak icin ilk kez abd'li askenazlar yazdi.

Gecenlerde, ihtiyar yahudi henry Kissinger kendi inanclarinda asagi sayilan zenciden guzellik kralicesini Yanina oturttugu, ayrimciliga karsi bir yemek duzenledi.

Bu saydiklarima ragmen, yutube'de bulabileceginiz bir trt belgeselinden ogreniyoruz ki dini metinlerini turkce yazan, dualarini Turkce soyleyen yahudi (bkz: karaylar)a kendilerinin "hakiki yahudi olmadiklarina dair" bir belge vermisler askenazlar.

ekleyelim, hint yahudilerinin kendilerini siyonist rejime kabul ettirebilmeleri on yildan fazla surmus, yine de mumkun olmustu.

benim bu isten (ayrimcilik) anladigim, yahudi asalagi Turk'e dadanmis, ture'mizi, turkce'mizi sindiremiyor.

yapilacak sey bunlari kafalarina kaka kaka timarlamak.
(bkz: akay kine)'nin dedigi gibi " tanri kimseyi secmemistir, sececek olsaydi Turkleri secerdi".
ayrımcılık, cehalet, bencillik, empati yoksunlugu dünyadaki bütün adaletsizliklerin sebebidir.

cinsiyete, ırklara, türlere yapılan bütün ayrımcılıklardan tiksiniyorum. ayrımcı bir insan olmamak icin kendimi gelistirdim ve hayat boyu geliştireceģim. Keşke herkes degisimin bizle başladığının farkına varsa ve çözümün parçası olmayı secse..