bugün

başlık "sınavda aynı şıkkı üst üste işaretleyince kıllanıp değiştirmek" olmalıydı, olacaktı, amacım oydu, gayem, ülküm, ilkem küçüklerimi saymak büyüklerimi.. eheheh uzattık biraz.. konu şu anam babam izah ediyorum;

Hepimizin hayaliydi ortaokulda, lisede yazılı sınav yerine test yapılması değil mi? Hiç çalışmadığın sınavda bile hoca test yapıyorum dese "ooo hocam tamam verin gelsin" diye göbek atardık hepimiz. Niye? Çünkü maldık amk. Ulan bilmiyorsan bilmiyorsundur işte ne gerek var ha test ha yazılı sınav. Fark ne yani? Sallama şansı var diye mi bütün bu sempatizan yaklaşımlar? Ohh anasını satayım ne iyi alışmışız sallamaya millet olarak. Salla başı al maaşı. -baş sallanarak maaş alınan bir meslek bilen varsa da bir zahmet özel mesaj atsın, yıllardır duyuyoruz bunu ama hiç şahit olmadım daha-

Test oluyoruz diyelim hoca dağıtmış kağıtları. Ulan bakıyorsun sorulara bildiğin şeyler de var haa, öyle kafadan sallama yapmayacaksın hiçbirini. Bismillah deyip girişiyorsun.

Soru 1 : Kanuni sultan süleyman tahta çıkınca ilk iş olarak ne yapmıştır?

a)Mısır seferini düzenlemiştir b) Mısır patlatmıştır c) çıkan tahtayı çakmıştır -keh keh keh- d) hiç biri

soru 2 :2. Viyana kuşatması neden bitmiştir?

a) 3.Selim ishal olduğu için b) Atacak kuş kalmadığı için -aha aha aha- c) Kış geldiği için d) hepsi

soru 3: 4.murat neden intihar etmiştir?

a) ülkeyi iyi yönetemediği için b) kuşu kalkmadığı için c) ilk üçe giremediği için -zbam zbam zbam- d) tamamı

soru 4: aşağıdakilerden hangisi aşağıdadır?

a) sağdaki b)soldaki c)yukardaki d)ne bileyim lan ben

cevap anahtarına gelecek olursak bütün soruların doğru cevavı d şıkkı olmalıdır ki bu testi hazırlayanın da çözenin de ben aklından şüphe ederim. Diyelim ki bu şekilde arka arkaya 4 sorunun da cevabı d şıkkı. işte başlığımız da burada devreye giriyor. Ulan öğrenci milleti bu test olayını sevse de, arka arkaya 4 tane aynı şıktan doğru cevap olmayacağı psikolojisine sahip bir millettir. Hepsi doğru bile olsa deriz ki "ulan kesin bi ibnelik var bunda arka arkaya 4 tane d olmaz ki"

niye olmasın lan ibiş? Şans eseri öyle geldi olamaz mı? olur elbet, hatta bol bile gelir seneye de işaretlersin ama niye bu kendine güvensizlik? neden bu özgüven eksikliği, haysiyetsizlik, adilik, şerefz.. off gaza geldim aga.. neyse konuyu anladınız siz, gözünüzde o potansiyeli görüyorum ben.

tespit yapmanın vermiş olduğu huzurla aranızdan ayrılıyorum hacı. uça uça gidiyorum, gittim..
5 soruda arka arkaya aynı şıkkı işaretlediğinizde bir iki sorunun cevabını değiştirmekle sonlanacak durum. ama genelde silinip değiştirilenler doğru çıkar.
ardından silsem mi acaba gibi düşüncelerin akıla dolacağı an.
pro bir öğrenci asla şıklarla ilgilenmemeli cevabı işaretleyip geçmelidir, takılmamalıdır. öğretmen olsam 25 soruluk sınavın doğrularının hepsini aynı şık yaparım. amma da komik olur lan kimse 100 alamaz. ya da bir öğrenci çakar her cevap aynı lan der, son soruyu farklı şık yaparım yine 100 aldırmam. böyle sadistim.