1. 1.
  Aynalar bana hep mucizevi gelmiştir. Görünen her şeyi yansıtabilme özelliğine sahip olduğundan yapımının daha zor olduğu izlenimini veriyor. ilk ayna, metal yüzeylerin iyi bir şekilde parlatılmasıyla oluşturulmuştur. Ancak daha sonra, metal yerine cam levhalar ve civa kullanılarak ayna yapılmıştır. Bazı aynalarda, gümüş yerine alüminyum, altın ya da platin kullanılabilmektedir. Ayna yapımı sırasında kullanılan bu maddeler, aynanın ışığı yansıtma oranına etki etmektedir.

  14. Yüzyılda, Venedikliler, işlenmemiş cam aynalar yapmayı başardı. 19.yüzyılda ise günümüzde kullandığımız gümüş astarlı aynalar kullanılmaya başladı.

  Aynanın yapımında ilk aşamada cam, su ve bir tür topraktan elde edilmiş toz haldeki seryumoksit ile basınç uygulanır ve dönen fırçalar yardımı ile camda bulunan yağ ve diğer bileşenlerin temizliği yapılır bu işlem yaklaşık 1 dakika sürer. Daha sonra mineralsiz su ile temizlenir. Mineralsiz olduğundan cama zarar vermez.

  ikinci aşamada camın arkasında sıvı hale gelmiş bir teneke oluşturulur. Bu madde, cama yapışmayan ancak gümüşün cama yapışmasını sağlayan bir maddedir.

  Üçüncü aşamada ise sıvı halde bulunan gümüş teneke katılaşmaya başlar ve camda yansımalar oluşmaya başlar. Kısa süre sonra, boş cam ayna haline gelmiş olur.

  Üçüncü aşamadan sonra; aynada, temizleme işlemleri ve fırınlama uygulamaları devam eder. Oldukça uzun süren bu işlemler sonrasında, aynada son kontroller yapıldıktan sonra, ayna yapımı tamamlanmış olur.
  15 ... nizamialem