bugün

--spoiler--
bu ülkede asgari ücretle beş kişilik aile geçimini sürdürmeye çalışıyor.
--spoiler--

Simdi bunla onun ne alakasi var ?

Doktor dedigin adam iyi bir lise tahsilinden sonra calisiyor, didiniyor, sinav kazaniyor, yillarca okuyor, mezun olduktan sonra bile egitimine devam ediyor.

Asgari ucretle calisan adamda ayni derecede emek verse okumak icin, oda doktor olur, asgari ucretle 5 kisiyi gecindirmek zorunda kalmazdi.

Kimsede herkesin okuma imkani yok falan demesin. Cok fakir ailelerinin cocuklari arasindanda ne doktorlar, ne muhendisler cikiyor.

O yuzden yillarini egitime vermis, mezun olduktan sonra bile egitimine devam eden doktorlara sahsen ben saygi duyuyorum ve aldiklari maasin en azindan orta derece bir yonetici maasi kadar olmasi gerektigini dusunuyorum.

Bu arada eger yetersizler diyen varsada, bu onlarin sucu degil. Asil suclu yetersiz olan insana doktor diplomasi veren sistem.
geldiği gibi gider mantığıyla yaklaşan doktordur.
--spoiler--

sokağa aç giren çocuklar varken 12 bin tlyi beğenmeyen utanmalı bence.

--spoiler--

Sokağa girmek.
ne hekimi acaba uzman doktorlar daha çok kazanıyor diye aklımda kalmış.. KAdın doğumcu falansa bir de hele ki tüp bebek uzmanıysa fabrikatör gibi oluyollar.
bir doktor. yazılanlara bakılırsak 12 bin lirayı gayet makul bulmak ve şükretmenin neredeyse suçmuş gibi lanse edildiğini görünce hayretlere düştüm. milletçe kafayı yedik her konuda.
Sen git git yurtdışına isktir git.
Problem zengin ile fakir arasındaki makasın açılmasında. Zamamla zengin insanlar daha zengin, fakir insanlar daha fakir oldukları için ve buna birde işsizlik eklenince bu durum fakirlerin veya yoksulların hayatlarını daha zor yapıyor.

Not: maaşım yok ve olsaydı yoksulluk sınırının altında olurdu.
niye beğensin 1 saatlik bir eklem operasyonu için bile 4 bin tl bıçak parası istiyor bazıları. Günde çıkartırlar o parayı.
Bu sözlükte niye herkes ben malım diye bağırıyor aq.
12 bin lira benim mazot parama yetmez şakasını yaptılar mı?
Doğru beğenilmez istediğimiz kadar yüksek maaş alalım, günden güne eriyoruz. Ama burada ince bir nokta var bu nokta ise herkes rahat olsun, alım gücü yükselsin, maaşları yükselsin lakin doktorların daha yüksek olsun...
Sen önce avrupa kalitesinde hizmet ver ondan sonra o ücreti talep edersin.
Beğenmemek konusunda haklıdır. Yediği dayakla, Anadolu da über cahil kitle ile muhatap olmak gibi geçerli sebebi vardır.

Sonra neden Amerika ya Avrupa ya gidiyor gider tabi.
O zaman devletten istifa edip kendi özel muayenesini açsın dediğim doktor. rüştünü ancak bu şekilde ortaya koyabilir.
ilkokul mezunu bekçinin 4 bin tl aldığı yerde haklı isyan. düşün 6 yıl oku yok tus yok uzmanlık habire okuyor doktorlar. sonra okumak yetmiyor birde psikolojik etkilenme yıpranma var. mesela yanmış parçalanmış uzuvlar. kişisel hijyenine dikkat etmeyip muayneye gelenler doktora hakaret şiddet uygulayanlar.

ama şöyle birşey dikkatimi çekti. kamu da çalışıp parasını beğenmeyen doktorlar var. tamam hasta çok olabilir ama sırf para için baştan savma muayne edenlerde var. sebebi özel muayenehanesi olan doktorları kıskanıp hasetlik yapmaları.
bunuda sırf doktor çok para kazanıyor ünvanı iyi diye seçenler bence. severek isteyerek seçse bölümünü böyle olmaz.

aynısı öğretmenlerde de var. çok kutsal ve yüce bir meslek. mesela benim ilkokul öğretmenim bir anne gibiydi hep ilgilenirdi tenefüslerde bile okuma yazmayı sökemeyen öğrencilere ders çalıştırırdı öğrenci ayırımı yapmazdı. ama başka sınıfın öğretmeni hep izin rapor almış mesaim dolsun demiş öğrencilere doğru dürüst eğitim vermemiş. ortaokulda bizim sınıfa gelmişlerdi bir kaç öğrenci doğru düzgün okuma bilmiyorlar dört işlemi bile zor yapıyorlardı.
Kıçı kırık oyun konsolunun 7.500 lira olduğu yerde normaldir.
12 bin bir doktor için fazla değildir. Hatta bence azdır.

Doktorun sorumluluğu ve stresi ile kıyasla bundan daha fazla almayı beklemesi normal geliyor bana.
7-8 sene tecrübeli, orta yollu bir üniversiteden mezun bir beyaz yakalı da aşağı yukarı bu maaşı alıyor. Doktorlar o kadar staja, ineklemeye daha çok almalı gibi.
Mervecim hangi beyaz yakalı istanbul'da bile olsa12-13 alıyor allasen. Benim gördüğüm bı yazilimcilar alıyor fazlasını da aliyolar gerçi ama alanları da kodlama yarı tanrısı gibi olurlar genelde .
2021 itibariyle sadece 1200 euro maaşı beğenmeyen doktordur.